SCHOLARSHIP CONSULTANTS OF NORTH AMERICA LTD. (also known as CONSULTANTS EN BOURSES D'AMERIQUE DU NORD LTEE.) is a federal corporation in Mississauga, Ontario incorporated with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development (ISED) Canada. The entity was incorporated with corporation #2395266. The current entity status is . The registered office location is at 50 Burnhamthorpe Rd W, Suite 1500, Mississauga, ON L5B4A5. The directors of the corporation include Dale A. G. Parkinson, T. Stewart Ripley, Harry A. Malcolmson, William D. L. Graham and Sterling J. Mcleod.
Corporation Information
| ID | 2395266 |
| Business Number | 104745203 |
| Current Name | SCHOLARSHIP CONSULTANTS OF NORTH AMERICA LTD. |
| Other Name | CONSULTANTS EN BOURSES D'AMERIQUE DU NORD LTEE. |
| Address | 50 Burnhamthorpe Rd W Suite 1500 Mississauga ON L5B4A5 |
| Director Limits | 1-20 |
Corporation Directors
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| DALE A. G. PARKINSON | 1 PARADISE BAY, WINNIPEG MB R3R 1L2, Canada |
| T. STEWART RIPLEY | 53 SKYE VALLEY DRIVE, COBOURG ON K9A 4J7, Canada |
| HARRY A. MALCOLMSON | ONE BENVENUTO PLACE, APT. 304, TORONTO ON M4V 2L1, Canada |
| WILLIAM D. L. GRAHAM | 1712 MAZO CRESCENT, MISSISSAUGA ON L5J 1Y8, Canada |
| STERLING J. MCLEOD | 1800 WELLINGTON CRESCENT, UNIT 12, WINNIPEG MB R3P 2E6, Canada |
Corporation Changes History
| Type | Effective Date | Expiry Date | Details |
|---|---|---|---|
| Status | 1995-09-18 | 1996-12-18 | Active / Actif |
| Status | 1993-02-01 | 1995-09-18 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformité) |
| Activity | 1988-11-01 | current | Amalgamation / Fusion - Amalgamating Corporation: 2394944. |
| Activity | 1988-11-01 | current | Amalgamation / Fusion - Amalgamating Corporation: 2395258. |
| Activity | 1988-11-01 | current | Amalgamation / Fusion - Amalgamating Corporation: 592765. |
| Act | 1988-10-31 | 1988-11-01 | Canada Business Corporations Act (CBCA) / Loi canadienne sur les sociétés par actions (LCSA) |
Annual Return Filings
| Year | Meeting Date | Type of Corporation |
|---|---|---|
| 1996 | 1996-06-11 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders / Société n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 1995 | 1996-06-11 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders / Société n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 1994 | 1996-06-11 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders / Société n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
Corporations with the same name
| Corporation Name | Address | Incorporation Date |
|---|---|---|
| Scholarship Consultants of North America Ltd. · Consultants En Bourses D'Amerique Du Nord Ltee. | 10 King Street East, Suite 500, Toronto, ON M5C1C3 | 1966-09-22 |
Officer Information
Officers
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| DALE A. G. PARKINSON | 1 PARADISE BAY, WINNIPEG MB R3R 1L2, Canada |
| T. STEWART RIPLEY | 53 SKYE VALLEY DRIVE, COBOURG ON K9A 4J7, Canada |
| HARRY A. MALCOLMSON | ONE BENVENUTO PLACE, APT. 304, TORONTO ON M4V 2L1, Canada |
| WILLIAM D. L. GRAHAM | 1712 MAZO CRESCENT, MISSISSAUGA ON L5J 1Y8, Canada |
| STERLING J. MCLEOD | 1800 WELLINGTON CRESCENT, UNIT 12, WINNIPEG MB R3P 2E6, Canada |
Corporations with the same officer (STERLING J. MCLEOD)
| Corporation Name | Address | Incorporation Date |
|---|---|---|
| The North West Company (Northern) Inc. · La Compagnie du Nord-Ouest (Northern) Inc. | 77 Main Street, Winnipeg, MB R3C 2R1 | 1991-01-29 |
| The North West Company Inc. · La Compagnie Du Nord-Ouest Inc. | 77 Main Street, Winnipeg, MB R3C 2R1 | |
| The North West Company Inc. · La Compagnie Du Nord-Ouest Inc. | 77 Main St, Winnipeg, MB R3C 2R1 | |
| The North West Company (NWT) Inc. | 4902 49th Street, Yellowknife, NT X1A 2N7 | 1991-05-06 |
| The North West Company Inc. · La Compagnie Du Nord-Ouest Inc. | 77 Main St, Winnipeg, MB R3C 3R1 | |
| I.G. Tax Services Inc. · Services D'Impot I.G. Inc. | 360 Main Street, Suite 1900, Winnipeg, MB R3C 3Z3 | 1988-10-26 |
Location Information
| Street Address |
50 BURNHAMTHORPE RD W SUITE 1500 |
| City | MISSISSAUGA |
| Province | ON |
| Postal Code | L5B4A5 |
| Country | CA |
Corporations in the same location
| Corporation Name | Address | Incorporation Date |
|---|---|---|
| Startmortgage Brokerage Inc. | 50 Burnhamthorpe Rd W, 86-230, Mississauga, ON L5B 3C2 | 2023-01-12 |
| Separate 2 Elevate Gp Inc. | 50 Burnhamthorpe Rd W, 86-230, Mississauga, ON L5B 3C2 | 2024-01-30 |
| startBiz Network Limited | 50 Burnhamthorpe Rd W, 86-230, Mississauga, ON L5B 3C2 | 2022-06-10 |
| Chimney Cat Games Ltd. | 50 Burnhamthorpe Rd W, Suite 86 (Box 449), Mississauga, ON L5B 3C2 | 2025-06-12 |
| 15767300 Canada Inc. | 50 Burnhamthorpe Rd W, 86-230, Mississauga, ON L5B 3C2 | 2024-02-10 |
| 13981061 Canada Inc. | 50 Burnhamthorpe Rd W, 86-230, Mississauga, ON L5B 3C2 | 2022-04-25 |
| 1 Optical Centre Inc. | 50 Burnhamthorpe Rd W, Suite: #102, Mississauga, ON L5B 3C3 | 2025-03-17 |
| ElderGuard Corp. | 50 Burnhamthorpe Rd W, Mississauga, ON L5B 3C2 | 2024-04-05 |
| 13663671 Canada Inc. | 50 Burnhamthorpe Rd W, Unit 86 - 410, Mississauga, ON L5B 3C2 | 2022-01-09 |
| sMp Mortgage Investment Corporation | 50 Burnhamthorpe Rd W, 86-230, Mississauga, ON L5B 3C2 | 2022-07-04 |
| Find all corporations in the same location | ||
Corporations in the same postal code
| Corporation Name | Address | Incorporation Date |
|---|---|---|
| 3314642 Canada Inc. | 50 Burnhamthorpe Road West, Suite 1500, Mississauga, ON L5B4A5 | 1996-11-15 |
Corporations in the same postal code
| Corporation Name | Address | Incorporation Date |
|---|---|---|
| Nebstars Corporation | 3201-388 prince of wales drive, Mississauga, ON L5B 0A1 | 2020-03-26 |
| Sawah Dynamics Inc. | 308-388 Prince of Wales Dr, Mississauga, ON L5B 0A1 | 2025-01-25 |
| 13337766 Canada Inc. | 2709 - 388 Prince of Wales Drive, Mississauga, ON L5B 0A1 | 2021-09-12 |
| 14933371 Canada Inc. | 388 Prince of Wales Drive, Unit 708, Suite 708, Mississauga, ON L5B 0A1 | 2023-04-13 |
| Path Illumination Inc. | 2103-388 Prince of Wales Drive, Mississauga, ON L5B 0A1 | 2020-06-12 |
| 14527780 Canada Inc. | UNIT #410 388 Prince of Wales Drive, Mississauga, ON L5B 0A1 | 2022-11-14 |
| 11773925 Canada Corp. | 388 Prince of Wales Dr. Suite 1104, Mississauga, ON L5B 0A1 | 2019-12-04 |
| Myra GS Enterprises Ltd. | 2306 - 388 Prince of Wales Drive, Mississauga, ON L5B 0A1 | 2022-02-16 |
| 17016328 Canada Inc. | 3007-388 Prince of Wales Dr, Mississauga, ON L5B 0A1 | 2025-05-23 |
| ManageMySpace Property Services Inc. | 205-388 Prince of Wales Dr, Mississauga, ON L5B 0A1 | 2024-10-09 |
| Find all corporations in the same postal code | ||
Similar Entities
Corporations with similar names
Dataset Information
This dataset includes over one million business and not-for-profit entities incorporated with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development (ISED) Canada. Corporations Canada is Canada's federal corporate regulator, responsible for administering laws regarding the incorporation of Canadian businesses, except for financial intermediaries. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.
Dataset Information
| Subject | Economics and Industry |
| Jurisdiction | Federal |
| Data Provider | Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development (ISED) Canada |
| Source | open.canada.ca |
| Attribution | Contains information licensed under the Open Government Licence - Canada. |
Dataset Details
A corporation is a new legal entity created when incorporating. In Canada, a corporation has the same rights as a person. Any business and not-for-profit operating in Canada can incorporate federally. This dataset includes:
- (1) business corporations created under the Canada Business Corporations Act (CBCA),
- (2) not-for-profit corporations created under the Canada Corporations Act, Part II (CCA II),
- (3) not-for-profit corporations created under the Canada Not-for profit Corporations Act (NFP),
- (4) cooperatives created under the Canada Cooperatives Act (COOP),
- (5) board of trades created under the Boards of Trade Act (BOTA), and
- (6) other corporations regulated by Corporations Canada (e.g., special act corporation).
Information about federal corporations is public information, including a corporation's registered office address, and the names and addresses of its directors, as required by corporate laws that govern federal corporations. This applies even after a corporation has been dissolved, amalgamated or discontinued. Corporate information is made public to help people, like investors, financial institutions and other stakeholders, make timely and informed decisions about corporations, and let people know who is responsible for the corporation. Information and documents filed are not removed from the corporate records even when new information or documents are filed, including documents previously filed, filed for previous years or filed by mistake. Corporate laws require the public disclosure of this information.