SalesPickle Inc. is a federal corporation in Burnaby, British Columbia incorporated with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development (ISED) Canada. The entity was incorporated on April 29, 2026 with corporation #17897022. The current entity status is . The registered office location is at 902-8725 University Crescent, Burnaby, BC V5A 0G2. The directors of the corporation include Matthew John Gierc and Nami Ikeda.
Corporation Information
| ID | 17897022 |
| Business Number | 784325375 |
| Current Name | SalesPickle Inc. |
| Incorporation Date | 2026-04-29 |
| Address | 902-8725 University Crescent Burnaby BC V5A 0G2 |
| Director Limits | 1-10 |
Corporation Directors
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| MATTHEW JOHN GIERC | 902-8725 University Crescent, Burnaby BC V5A 0G2, Canada |
| NAMI IKEDA | 902-8725 University Crescent, Burnaby BC V5A 0G2, Canada |
Officer Information
Officers
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| MATTHEW JOHN GIERC | 902-8725 University Crescent, Burnaby BC V5A 0G2, Canada |
| NAMI IKEDA | 902-8725 University Crescent, Burnaby BC V5A 0G2, Canada |
Location Information
| Street Address |
902-8725 University Crescent |
| City | Burnaby |
| Province | BC |
| Postal Code | V5A 0G2 |
| Country | CA |
Corporations in the same postal code
| Corporation Name | Address | Incorporation Date |
|---|---|---|
| Coinplay Inc. | 8725 University Crescent, Apartment 1402, Burnaby, BC V5A 0G2 | 2022-03-12 |
| Digitech Vancouver Inc. | 1402-8725 University Crescent, Burnaby, BC V5A 0G2 | 2023-03-24 |
| CendMate Inc. | 1402-8725 University Crescent, Burnaby, BC V5A 0G2 | 2023-02-04 |
Corporations in the same postal code
| Corporation Name | Address | Incorporation Date |
|---|---|---|
| 7147023 Canada Inc. | Th2-9222 University Cres, Burnaby, BC V5A 0A6 | 2009-04-01 |
| Flux Market Inc. · Marché Flux Inc. | 1001-9080 University Crescent, Burnaby, BC V5A 0B7 | 2024-08-04 |
| Falcon Land Group Holdings Inc. | 107 - 9222 University Crescent, Burnaby, BC V5A 0A6 | 2013-01-14 |
| World-X Global Inc. | 9080 University Crescent, 308, Burnaby, BC V5A 0B7 | 2026-01-06 |
| Digital Pilgrim Studios Inc. | 605-9232 University Cr, Burnaby, BC V5A 0A3 | 2020-11-18 |
| 11077198 Canada Ltd. | 103 - 9262 University Crescent, Burnaby, BC V5A 0A4 | 2018-11-01 |
| DoggieLodgie Inc. | 804-9262 University Crescent, Burnaby, BC V5A 0A4 | 2017-04-20 |
| Renjala Inc. | 110 - 9080 University Crescent, Burnaby, BC V5A 0B7 | 2024-06-01 |
| House of Pascha Inc. · Maison de Pascha Inc. | 508-9262 University Crescent, Burnaby, BC V5A 0A4 | 2021-04-23 |
| 16745407 Canada Inc. | 9877 University Crescent, U204, Burnaby, BC V5A 0A7 | 2025-02-12 |
| Find all corporations in the same postal code | ||
Dataset Information
This dataset includes over one million business and not-for-profit entities incorporated with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development (ISED) Canada. Corporations Canada is Canada's federal corporate regulator, responsible for administering laws regarding the incorporation of Canadian businesses, except for financial intermediaries. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.
Dataset Information
| Subject | Economics and Industry |
| Jurisdiction | Federal |
| Data Provider | Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development (ISED) Canada |
| Source | open.canada.ca |
| Attribution | Contains information licensed under the Open Government Licence - Canada. |
Dataset Details
A corporation is a new legal entity created when incorporating. In Canada, a corporation has the same rights as a person. Any business and not-for-profit operating in Canada can incorporate federally. This dataset includes:
- (1) business corporations created under the Canada Business Corporations Act (CBCA),
- (2) not-for-profit corporations created under the Canada Corporations Act, Part II (CCA II),
- (3) not-for-profit corporations created under the Canada Not-for profit Corporations Act (NFP),
- (4) cooperatives created under the Canada Cooperatives Act (COOP),
- (5) board of trades created under the Boards of Trade Act (BOTA), and
- (6) other corporations regulated by Corporations Canada (e.g., special act corporation).
Information about federal corporations is public information, including a corporation's registered office address, and the names and addresses of its directors, as required by corporate laws that govern federal corporations. This applies even after a corporation has been dissolved, amalgamated or discontinued. Corporate information is made public to help people, like investors, financial institutions and other stakeholders, make timely and informed decisions about corporations, and let people know who is responsible for the corporation. Information and documents filed are not removed from the corporate records even when new information or documents are filed, including documents previously filed, filed for previous years or filed by mistake. Corporate laws require the public disclosure of this information.