17896808 CANADA INC. is a federal corporation in Brampton, Ontario incorporated with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development (ISED) Canada. The entity was incorporated on April 28, 2026 with corporation #17896808. The current entity status is . The registered office location is at 83 Clarence St, Brampton, ON L6W 1S5. The directors of the corporation include Sharukh Khan.
Corporation Information
| ID | 17896808 |
| Business Number | 784339574 |
| Current Name | 17896808 CANADA INC. |
| Incorporation Date | 2026-04-28 |
| Address | 83 Clarence St Brampton ON L6W 1S5 |
| Director Limits | 1-10 |
Corporation Directors
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Sharukh Khan | 83 Clarence St, Brampton ON L6W 1S5, Canada |
Officer Information
Officers
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Sharukh Khan | 83 Clarence St, Brampton ON L6W 1S5, Canada |
Location Information
| Street Address |
83 Clarence St |
| City | Brampton |
| Province | ON |
| Postal Code | L6W 1S5 |
| Country | CA |
Corporations in the same location
| Corporation Name | Address | Incorporation Date |
|---|---|---|
| The Styloria Inc. | 83 Clarence Street, Brampton, ON L6W 1S5 | 2022-03-02 |
| 150870 Canada Inc. | 83 Clarence Street, Suite 2, Ottawa, ON K1N 5P5 | 1986-06-16 |
| Dailypixel Inc. | 83 Clarence Street, Suite 2, Ottawa, ON K2H 6Y2 | 1997-11-27 |
Corporations in the same postal code
| Corporation Name | Address | Incorporation Date |
|---|---|---|
| 12848805 Canada Inc. | 209 - 73 Clarence Street, Brampton, ON L6W 1S5 | 2021-03-20 |
| 15973368 Canada Inc. | 79 Clarence St, Brampton, ON L6W 1S5 | 2024-04-23 |
| Massage Treat Inc. | 77 Clarence Street, Brampton, ON L6W 1S5 | 2021-05-16 |
| 12113872 Canada Inc. | 73 Clarence Street, Unit 401, Brampton, ON L6W 1S5 | 2020-06-08 |
| 16802681 Canada Inc. | 79 Clarence St, Brampton, ON L6W 1S5 | 2025-03-05 |
Corporations in the same postal code
| Corporation Name | Address | Incorporation Date |
|---|---|---|
| 14362551 Canada Inc. | 1107-16 John Street, Brampton, ON L6W 0A4 | 2022-09-12 |
| 12949997 Canada Inc. | 90 Resolution Dr, Brampton, ON L6W 0A7 | 2021-04-21 |
| TSP Best Inc. | Unit 1-5 Resolution Dr, Brampton, ON L6W 0A5 | 2024-05-13 |
| 16208398 Canada Inc. | 100 John St #2408, Brampton, ON L6W 0A8 | 2024-07-14 |
| Nodewms Ca Inc. | Unit 1-5 Resolution Dr, Brampton, ON L6W 0A5 | 2024-03-05 |
| 13889700 Canada Inc. | 5 Resolution Dr, Unit 1, Brampton, ON L6W 0A5 | 2022-03-23 |
| 13151654 Canada Inc. | Unit 1-5 Resolution Dr, Brampton, ON L6W 0A5 | 2021-07-01 |
| Nodewms Inc. | Unit1-3, 5 Resolution Dr, Brampton, ON L6W 0A5 | 2024-03-01 |
| Outlandish Canada Inc. | 5 Resolution Dr, Unit 1, Brampton, ON L6W 0A5 | 2024-05-14 |
| 12043092 Canada Inc. | 5 Resolution Dr, Unit 1, Brampton, ON L6W 0A5 | 2020-05-06 |
| Find all corporations in the same postal code | ||
Similar Entities
Corporations with similar names
Dataset Information
This dataset includes over one million business and not-for-profit entities incorporated with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development (ISED) Canada. Corporations Canada is Canada's federal corporate regulator, responsible for administering laws regarding the incorporation of Canadian businesses, except for financial intermediaries. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.
Dataset Information
| Subject | Economics and Industry |
| Jurisdiction | Federal |
| Data Provider | Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development (ISED) Canada |
| Source | open.canada.ca |
| Attribution | Contains information licensed under the Open Government Licence - Canada. |
Dataset Details
A corporation is a new legal entity created when incorporating. In Canada, a corporation has the same rights as a person. Any business and not-for-profit operating in Canada can incorporate federally. This dataset includes:
- (1) business corporations created under the Canada Business Corporations Act (CBCA),
- (2) not-for-profit corporations created under the Canada Corporations Act, Part II (CCA II),
- (3) not-for-profit corporations created under the Canada Not-for profit Corporations Act (NFP),
- (4) cooperatives created under the Canada Cooperatives Act (COOP),
- (5) board of trades created under the Boards of Trade Act (BOTA), and
- (6) other corporations regulated by Corporations Canada (e.g., special act corporation).
Information about federal corporations is public information, including a corporation's registered office address, and the names and addresses of its directors, as required by corporate laws that govern federal corporations. This applies even after a corporation has been dissolved, amalgamated or discontinued. Corporate information is made public to help people, like investors, financial institutions and other stakeholders, make timely and informed decisions about corporations, and let people know who is responsible for the corporation. Information and documents filed are not removed from the corporate records even when new information or documents are filed, including documents previously filed, filed for previous years or filed by mistake. Corporate laws require the public disclosure of this information.