17896620 Canada Inc. is a federal corporation in Oshawa, Ontario incorporated with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development (ISED) Canada. The entity was incorporated on April 28, 2026 with corporation #17896620. The current entity status is . The registered office location is at 1271 Aldsworth Cr, Oshawa, ON L1K 0S5. The directors of the corporation include Nevin Toms.
Corporation Information
| ID | 17896620 |
| Business Number | 784348575 |
| Current Name | 17896620 Canada Inc. |
| Incorporation Date | 2026-04-28 |
| Address | 1271 Aldsworth Cr Oshawa ON L1K 0S5 |
| Director Limits | 1-10 |
Corporation Directors
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| NEVIN TOMS | 1271 Aldsworth Cr, Oshawa ON L1K 0S5, Canada |
Officer Information
Officers
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| NEVIN TOMS | 1271 Aldsworth Cr, Oshawa ON L1K 0S5, Canada |
Location Information
| Street Address |
1271 Aldsworth Cr |
| City | Oshawa |
| Province | ON |
| Postal Code | L1K 0S5 |
| Country | CA |
Corporations in the same postal code
| Corporation Name | Address | Incorporation Date |
|---|---|---|
| Thomas Interiors and Design Inc. | 1263 Aldsworth Crescent, Oshawa, ON L1K 0S5 | 2022-04-05 |
Corporations in the same postal code
| Corporation Name | Address | Incorporation Date |
|---|---|---|
| 11577972 Canada Corp. | 936 Langford St, Oshawa, ON L1K 0A4 | 2019-08-19 |
| 12608871 Canada Inc. | 945 Langford St, Oshawa, ON L1K 0A4 | 2020-12-30 |
| Peepul Tree Products Inc. | 1047 Beneford Rd, Oshawa, ON L1K 0A3 | 2024-04-02 |
| Acabass Ontario | 944 Langford St, Oshawa, ON L1K 0A4 | 2023-10-13 |
| 11682946 Canada Inc. | 1112 Beneford Road, Oshawa, ON L1K 0A3 | 2019-10-15 |
| Strongman Media Inc. | 996 Beneford Road, Oshawa, ON L1K 0A2 | 2010-06-24 |
| Decks On Deck Inc. | 1164 Cotswold Ct, Oshawa, ON L1K 0A4 | 2017-12-08 |
| AMJ Ecommerce Ltd. | 1040 Beneford Road, Oshawa, ON L1K 0A3 | 2021-04-13 |
| OutlineFX Inc. | 1140 Beneford Road, Oshawa, ON L1K 0A2 | 2022-08-24 |
| 14004132 Canada Inc. | 1087 Beneford Road, Oshawa, ON L1K 0A3 | 2022-05-02 |
| Find all corporations in the same postal code | ||
Similar Entities
Corporations with similar names
Dataset Information
This dataset includes over one million business and not-for-profit entities incorporated with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development (ISED) Canada. Corporations Canada is Canada's federal corporate regulator, responsible for administering laws regarding the incorporation of Canadian businesses, except for financial intermediaries. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.
Dataset Information
| Subject | Economics and Industry |
| Jurisdiction | Federal |
| Data Provider | Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development (ISED) Canada |
| Source | open.canada.ca |
| Attribution | Contains information licensed under the Open Government Licence - Canada. |
Dataset Details
A corporation is a new legal entity created when incorporating. In Canada, a corporation has the same rights as a person. Any business and not-for-profit operating in Canada can incorporate federally. This dataset includes:
- (1) business corporations created under the Canada Business Corporations Act (CBCA),
- (2) not-for-profit corporations created under the Canada Corporations Act, Part II (CCA II),
- (3) not-for-profit corporations created under the Canada Not-for profit Corporations Act (NFP),
- (4) cooperatives created under the Canada Cooperatives Act (COOP),
- (5) board of trades created under the Boards of Trade Act (BOTA), and
- (6) other corporations regulated by Corporations Canada (e.g., special act corporation).
Information about federal corporations is public information, including a corporation's registered office address, and the names and addresses of its directors, as required by corporate laws that govern federal corporations. This applies even after a corporation has been dissolved, amalgamated or discontinued. Corporate information is made public to help people, like investors, financial institutions and other stakeholders, make timely and informed decisions about corporations, and let people know who is responsible for the corporation. Information and documents filed are not removed from the corporate records even when new information or documents are filed, including documents previously filed, filed for previous years or filed by mistake. Corporate laws require the public disclosure of this information.