17896182 CANADA INC. is a federal corporation in Ottawa, Ontario incorporated with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development (ISED) Canada. The entity was incorporated on April 28, 2026 with corporation #17896182. The current entity status is . The registered office location is at 246 Condado Cres, Ottawa, ON K2V 0P2. The directors of the corporation include Yuriy Vlasenko and Mariem Abdallah Eldihimy.
Corporation Information
| ID | 17896182 |
| Business Number | 784384570 |
| Current Name | 17896182 CANADA INC. |
| Incorporation Date | 2026-04-28 |
| Address | 246 Condado Cres Ottawa ON K2V 0P2 |
| Director Limits | 1-10 |
Corporation Directors
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Yuriy Vlasenko | 246 Condado Cres, Ottawa ON K2V 0P2, Canada |
| Mariem Abdallah Eldihimy | 346 Edgemoore Crescent, Ottawa ON K2W 1H8, Canada |
Officer Information
Officers
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Yuriy Vlasenko | 246 Condado Cres, Ottawa ON K2V 0P2, Canada |
| Mariem Abdallah Eldihimy | 346 Edgemoore Crescent, Ottawa ON K2W 1H8, Canada |
Location Information
| Street Address |
246 Condado Cres |
| City | Ottawa |
| Province | ON |
| Postal Code | K2V 0P2 |
| Country | CA |
Corporations in the same postal code
| Corporation Name | Address | Incorporation Date |
|---|---|---|
| eggs and stuff Inc. | 260 Condado Crescent, Ottawa, ON K2V 0P2 | 2022-07-25 |
| Leverage Artificial Genomics Ltd. | 31 Grengold Way, Ottawa, ON K2V 0P2 | 2020-05-28 |
| Sunrise and Order Ltd. | 260 Condado Crescent, Ottawa, ON K2V 0P2 | 2022-05-31 |
| TechPariChev Inc. | 640 Rouncey Rd, Stittsville, ON K2V 0P2 | 2026-02-12 |
| 15734142 Canada Inc. | 237 Condado Cres, Stittsville, ON K2V 0P2 | 2024-01-30 |
| Anima DanceLab | 258 Condado Cres, Ottawa, ON K2V 0P2 | 2025-12-06 |
| MZ Commerce Inc. | 238 Condado Crescent, Ottawa, ON K2V 0P2 | 2021-06-14 |
| 14747933 Canada Inc. | 264 Condado Crescent, Ottawa, ON K2V 0P2 | 2023-02-07 |
| 12741164 Canada Inc. | 236 Condado Crescent, Stittsville, ON K2V 0P2 | 2021-02-16 |
Corporations in the same postal code
| Corporation Name | Address | Incorporation Date |
|---|---|---|
| 12579120 Canada Inc. | 251 Livery Street, Stittsville, ON K2V 0A5 | 2020-12-17 |
| SYLE Management inc. | 225 Livery Street, Ottawa, ON K2V 0A4 | 2019-05-20 |
| Kriana Tutoring Inc. | 205 Metric Cir, Ottawa, ON K2V 0A3 | 2024-05-08 |
| Scarlett Sky Systems and Software Development Corp. | 235 Balikun Hts., Kanata, ON K2V 0A4 | 2016-08-31 |
| 4430387 Canada Inc. | 241 Balikun Hts, Ottawa, ON K2V 0A4 | 2007-05-10 |
| Alexmarakki Inc. | 235 Livery Street, Ottawa, ON K2V 0A5 | 2022-01-20 |
| 13497542 Canada Inc. | 108 Westphalian Ave, Stittsville, ON K2V 0A3 | 2021-11-09 |
| 17438818 Canada Inc. | 112 Westphalian Ave, Ottawa, ON K2V 0A3 | 2025-10-30 |
| Linda Robinson Events Inc. | 239 Balikun Heights, Stittsville, ON K2V 0A4 | 2017-07-17 |
| Marlin Technology Inc. | 116 Westphalian Ave, Ottawa, ON K2V 0A3 | 2020-08-27 |
| Find all corporations in the same postal code | ||
Similar Entities
Corporations with similar names
Dataset Information
This dataset includes over one million business and not-for-profit entities incorporated with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development (ISED) Canada. Corporations Canada is Canada's federal corporate regulator, responsible for administering laws regarding the incorporation of Canadian businesses, except for financial intermediaries. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.
Dataset Information
| Subject | Economics and Industry |
| Jurisdiction | Federal |
| Data Provider | Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development (ISED) Canada |
| Source | open.canada.ca |
| Attribution | Contains information licensed under the Open Government Licence - Canada. |
Dataset Details
A corporation is a new legal entity created when incorporating. In Canada, a corporation has the same rights as a person. Any business and not-for-profit operating in Canada can incorporate federally. This dataset includes:
- (1) business corporations created under the Canada Business Corporations Act (CBCA),
- (2) not-for-profit corporations created under the Canada Corporations Act, Part II (CCA II),
- (3) not-for-profit corporations created under the Canada Not-for profit Corporations Act (NFP),
- (4) cooperatives created under the Canada Cooperatives Act (COOP),
- (5) board of trades created under the Boards of Trade Act (BOTA), and
- (6) other corporations regulated by Corporations Canada (e.g., special act corporation).
Information about federal corporations is public information, including a corporation's registered office address, and the names and addresses of its directors, as required by corporate laws that govern federal corporations. This applies even after a corporation has been dissolved, amalgamated or discontinued. Corporate information is made public to help people, like investors, financial institutions and other stakeholders, make timely and informed decisions about corporations, and let people know who is responsible for the corporation. Information and documents filed are not removed from the corporate records even when new information or documents are filed, including documents previously filed, filed for previous years or filed by mistake. Corporate laws require the public disclosure of this information.