17896115 CANADA INC. is a federal corporation in Mississauga, Ontario incorporated with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development (ISED) Canada. The entity was incorporated on April 28, 2026 with corporation #17896115. The current entity status is . The registered office location is at 1780 Sherwood Forrest Cir, Mississauga, ON L5K 2H6. The directors of the corporation include Jason Huynh.
Corporation Information
| ID | 17896115 |
| Business Number | 784393571 |
| Current Name | 17896115 CANADA INC. |
| Incorporation Date | 2026-04-28 |
| Address | 1780 Sherwood Forrest Cir Mississauga ON L5K 2H6 |
| Director Limits | 1-10 |
Corporation Directors
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| JASON HUYNH | 1780 Sherwood Forrest Cir, Mississauga ON L5K 2H6, Canada |
Officer Information
Officers
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| JASON HUYNH | 1780 Sherwood Forrest Cir, Mississauga ON L5K 2H6, Canada |
Corporations with the same officer (JASON HUYNH)
| Corporation Name | Address | Incorporation Date |
|---|---|---|
| 10620041 Canada Limited | 6332 Brooks Street, Vancouver, BC V5S 3J4 | 2018-02-14 |
| Maple Dispensary Incorporated | 73 Tidewater Street, Markham, ON L6E 2G7 | 2018-11-18 |
| Fendalton Market Inc. | 471 Fendalton Street, Mississauga, ON L5B 2L8 | 2022-08-21 |
| Payless Ink Ltd. | 6 - 855 Matheson Blvd. E., Mississauga, ON L4W 4L6 | 2007-03-05 |
Location Information
| Street Address |
1780 Sherwood Forrest Cir |
| City | Mississauga |
| Province | ON |
| Postal Code | L5K 2H6 |
| Country | CA |
Corporations in the same postal code
| Corporation Name | Address | Incorporation Date |
|---|---|---|
| Water Conditioning Finance Limited | 2213 North Sheridan Way, Mississauga, ON L5K 1A5 | |
| PITOCCO ASSOCIATES Inc. | 9075 Jane St, Vaughan, ON L5K 0L7 | 2022-06-21 |
| UrbanEdge Realty Inc. | 2215 Sheridan Park Drive, Apt 708, Mississauga, ON L5K 0B2 | 2024-04-04 |
| Imani Trading Group Inc. | 2215 Sheridan Park Dr, 1706, Mississauga, ON L5K 0B2 | 2024-08-12 |
| Netraclos Inc. | 2185 North Sheridan Way, Mississauga, ON L5K 1A4 | |
| Contour Telecom Inc. · Télécommunications Contour Inc. | 2333 North Sheridan Way, Mississauga, ON L5K 1A7 | |
| Voith Siemens Hydro Power Generation Inc. | 2185 North Sheridan Way, Mississauga, ON L5K 1A4 | 2000-01-27 |
| Commerce & Logistics Management Inc. | 2333 North Sheridan Way, Mississauga, ON L5K 1A7 | 1997-08-11 |
| Demadent Corp. | 1900 Fowler Drive, Unit D107, Mississauga, ON L5K 0A1 | |
| El Gaucho Argentinian Steakhouse Inc. | 9075 Jane Street, Suite 317, Concord, ON L5K 0L7 | 2021-11-24 |
| Find all corporations in the same postal code | ||
Similar Entities
Corporations with similar names
Dataset Information
This dataset includes over one million business and not-for-profit entities incorporated with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development (ISED) Canada. Corporations Canada is Canada's federal corporate regulator, responsible for administering laws regarding the incorporation of Canadian businesses, except for financial intermediaries. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.
Dataset Information
| Subject | Economics and Industry |
| Jurisdiction | Federal |
| Data Provider | Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development (ISED) Canada |
| Source | open.canada.ca |
| Attribution | Contains information licensed under the Open Government Licence - Canada. |
Dataset Details
A corporation is a new legal entity created when incorporating. In Canada, a corporation has the same rights as a person. Any business and not-for-profit operating in Canada can incorporate federally. This dataset includes:
- (1) business corporations created under the Canada Business Corporations Act (CBCA),
- (2) not-for-profit corporations created under the Canada Corporations Act, Part II (CCA II),
- (3) not-for-profit corporations created under the Canada Not-for profit Corporations Act (NFP),
- (4) cooperatives created under the Canada Cooperatives Act (COOP),
- (5) board of trades created under the Boards of Trade Act (BOTA), and
- (6) other corporations regulated by Corporations Canada (e.g., special act corporation).
Information about federal corporations is public information, including a corporation's registered office address, and the names and addresses of its directors, as required by corporate laws that govern federal corporations. This applies even after a corporation has been dissolved, amalgamated or discontinued. Corporate information is made public to help people, like investors, financial institutions and other stakeholders, make timely and informed decisions about corporations, and let people know who is responsible for the corporation. Information and documents filed are not removed from the corporate records even when new information or documents are filed, including documents previously filed, filed for previous years or filed by mistake. Corporate laws require the public disclosure of this information.