17896042 CANADA CORPORATION is a federal corporation in Fort McMurray, Alberta incorporated with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development (ISED) Canada. The entity was incorporated on April 28, 2026 with corporation #17896042. The current entity status is . The registered office location is at 222-118 Millennium Dr, Fort McMurray, AB T9K 2S8. The directors of the corporation include N/A Rajwinder Kaur.
Corporation Information
| ID | 17896042 |
| Business Number | 784394173 |
| Current Name | 17896042 CANADA CORPORATION |
| Incorporation Date | 2026-04-28 |
| Address | 222-118 Millennium Dr Fort McMurray AB T9K 2S8 |
| Director Limits | 1-10 |
Corporation Directors
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| N/A RAJWINDER KAUR | 222-118 Millennium Dr, Fort McMurray AB T9K 2S8, Canada |
Officer Information
Officers
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| N/A RAJWINDER KAUR | 222-118 Millennium Dr, Fort McMurray AB T9K 2S8, Canada |
Location Information
| Street Address |
222-118 Millennium Dr |
| City | Fort McMurray |
| Province | AB |
| Postal Code | T9K 2S8 |
| Country | CA |
Corporations in the same postal code
| Corporation Name | Address | Incorporation Date |
|---|---|---|
| Afcote Associates Inc. | 6-118 Millennium Drive, Fort Mcmurray, AB T9K 2S8 | 2009-08-26 |
| Oteh-Nikan Resource Corporation | 102-122 Millenniunm Drive, Fort McMurray, AB T9K 2S8 | 2016-08-11 |
| U R Beautiful Intimates Inc. | 102-122 Millennium Drive, Fort Mcmurray, AB T9K 2S8 | 2021-06-23 |
| 8557276 Canada Inc. | Don Scott McMurray Law Office, 102-122 Millennium Drive, Fort McMurray, AB T9K 2S8 | 2013-06-16 |
| 12005581 Canada Ltd. | 102-122 Millennium Drive, Fort McMurray, AB T9K 2S8 | 2020-04-15 |
| Afcote Investment Management Ltd. | 6-118 Millennium Drive, Fort Mcmurray, AB T9K 2S8 | 2019-10-17 |
| 10815209 Canada Ltd. | 102-122 Millennium Drive, Fort McMurray, AB T9K 2S8 | 2018-05-30 |
| Valpace Development Ltd. | 102-122 Millennium Drive, Fort Mcmurray, AB T9K 2S8 | 2022-07-29 |
| 10231991 Canada Inc. | 102-122 Millennium Drive, Fort Mcmurray, AB T9K 2S8 | 2017-05-11 |
| King’s Kids Promotions Outreach Ministries Incorporated | 181-118 Millennium Drive, Fort Mcmurray, AB T9K 2S8 | 1992-04-23 |
| Find all corporations in the same postal code | ||
Corporations in the same postal code
| Corporation Name | Address | Incorporation Date |
|---|---|---|
| ENY Auto Inc. | 237 Parsons Creek Drive, # 19, Fort McMurray, AB T9K 0B5 | 2025-11-30 |
| Bullet Proof Marketing Systems, Inc. | 103 Peterson Ln, Suite B, Fort McMurray, AB T9K 0B1 | 2024-08-24 |
| Dymc Investments Inc. | 196 Parry Crescent, Fort Mcmurray, AB T9K 0A4 | 2015-08-17 |
| Build & Believe Inc. | 29-98 Wilson Drive, Fort Mcmurray, AB T9K 0A1 | 2009-07-27 |
| NextLevel Barbers Inc. | 196 Parry Crescent, Fort McMurray, AB T9K 0A4 | 2023-12-21 |
| Bodyfix99 Corp. | 318 Plamondon Dr, Fort McMurray, AB T9K 0B2 | 2025-09-26 |
| Cloud9 Network & Resourcing Inc. | 21-101 Paish Place, Fort McMurray, AB T9K 0A1 | 2023-09-15 |
| Derive Solutions Inc. | 312 - 290 Plamondon Drive, Fort McMurray, AB T9K 0A5 | 2020-10-19 |
| Enormous Commerce Inc. | 125-104 Loutit Road, Fort McMurray, AB T9K 0A2 | 2022-04-20 |
| Mugen Vision Entertainment Inc. | 212 - 290 Plamondon Drive, Fort McMurray, AB T9K 0A5 | 2026-03-15 |
| Find all corporations in the same postal code | ||
Similar Entities
Corporations with similar names
Dataset Information
This dataset includes over one million business and not-for-profit entities incorporated with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development (ISED) Canada. Corporations Canada is Canada's federal corporate regulator, responsible for administering laws regarding the incorporation of Canadian businesses, except for financial intermediaries. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.
Dataset Information
| Subject | Economics and Industry |
| Jurisdiction | Federal |
| Data Provider | Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development (ISED) Canada |
| Source | open.canada.ca |
| Attribution | Contains information licensed under the Open Government Licence - Canada. |
Dataset Details
A corporation is a new legal entity created when incorporating. In Canada, a corporation has the same rights as a person. Any business and not-for-profit operating in Canada can incorporate federally. This dataset includes:
- (1) business corporations created under the Canada Business Corporations Act (CBCA),
- (2) not-for-profit corporations created under the Canada Corporations Act, Part II (CCA II),
- (3) not-for-profit corporations created under the Canada Not-for profit Corporations Act (NFP),
- (4) cooperatives created under the Canada Cooperatives Act (COOP),
- (5) board of trades created under the Boards of Trade Act (BOTA), and
- (6) other corporations regulated by Corporations Canada (e.g., special act corporation).
Information about federal corporations is public information, including a corporation's registered office address, and the names and addresses of its directors, as required by corporate laws that govern federal corporations. This applies even after a corporation has been dissolved, amalgamated or discontinued. Corporate information is made public to help people, like investors, financial institutions and other stakeholders, make timely and informed decisions about corporations, and let people know who is responsible for the corporation. Information and documents filed are not removed from the corporate records even when new information or documents are filed, including documents previously filed, filed for previous years or filed by mistake. Corporate laws require the public disclosure of this information.