17896026 Canada Inc. is a federal corporation in Brampton, Ontario incorporated with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development (ISED) Canada. The entity was incorporated on April 28, 2026 with corporation #17896026. The current entity status is . The registered office location is at 111 Linkdale Rd, Brampton, ON L6V 2V4. The directors of the corporation include Jagmel Gill.
Corporation Information
| ID | 17896026 |
| Business Number | 784402372 |
| Current Name | 17896026 Canada Inc. |
| Incorporation Date | 2026-04-28 |
| Address | 111 Linkdale Rd Brampton ON L6V 2V4 |
| Director Limits | 1-10 |
Corporation Directors
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| JAGMEL GILL | 111 Linkdale Rd, Brampton ON L6V 2V4, Canada |
Officer Information
Officers
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| JAGMEL GILL | 111 Linkdale Rd, Brampton ON L6V 2V4, Canada |
Location Information
| Street Address |
111 Linkdale Rd |
| City | Brampton |
| Province | ON |
| Postal Code | L6V 2V4 |
| Country | CA |
Corporations in the same location
| Corporation Name | Address | Incorporation Date |
|---|---|---|
| 16466630 Canada Inc. | 111 Linkdale Rd, Brampton, ON L6V 2V4 | 2024-10-22 |
Corporations in the same postal code
| Corporation Name | Address | Incorporation Date |
|---|---|---|
| Adherent Corporation | 101 Linkdale Rd, Brampton, ON L6V 2V4 | 2004-10-07 |
| 16457771 Canada Inc. | 107 Linkdale Rd, Brampton, ON L6V 2V4 | 2024-10-18 |
Corporations in the same postal code
| Corporation Name | Address | Incorporation Date |
|---|---|---|
| The Shepherd's House | 10055 Creditview Road, Brampton, ON L6V 1A1 | 2002-01-17 |
| Rothwell Seeds International Company Limited | 210 Wanless Drive, Brampton, ON L6V 1A1 | |
| Infinity Global Systems Inc. | 18 Beachville Circle, S, Brampton, ON L6V 1A1 | 2011-04-01 |
| Ck Global Marketing Inc. | 9418 Chinguacousy Rd N, Brampton, ON L6V 1A1 | 2004-04-27 |
| Rozzy & Javon Fashions Inc. | 16 Queen Street East, Brampton, ON L6V 1A2 | 2004-06-11 |
| AgriBioTech Canada, Inc. | 210 Wanless Drive, Brampton, ON L6V 1A1 | |
| AgriBioTech Canada, Inc. | 210 Wanless Drive, Brampton, ON L6V 1A1 | |
| Cema Canadian Emergency Management Agency Inc. Amec | 1279 Wanless Drive, Brampton, ON L6V 1A1 | 2002-04-26 |
| 99homes Capital Inc. | 201-15 Gateway Blvd, Brampton, ON L6V 0H4 | 2020-08-24 |
| 11910426 Canada Inc. | 127 Christian Ritter Drive, Markham, ON L6V 0V8 | 2020-02-18 |
| Find all corporations in the same postal code | ||
Similar Entities
Corporations with similar names
Dataset Information
This dataset includes over one million business and not-for-profit entities incorporated with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development (ISED) Canada. Corporations Canada is Canada's federal corporate regulator, responsible for administering laws regarding the incorporation of Canadian businesses, except for financial intermediaries. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.
Dataset Information
| Subject | Economics and Industry |
| Jurisdiction | Federal |
| Data Provider | Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development (ISED) Canada |
| Source | open.canada.ca |
| Attribution | Contains information licensed under the Open Government Licence - Canada. |
Dataset Details
A corporation is a new legal entity created when incorporating. In Canada, a corporation has the same rights as a person. Any business and not-for-profit operating in Canada can incorporate federally. This dataset includes:
- (1) business corporations created under the Canada Business Corporations Act (CBCA),
- (2) not-for-profit corporations created under the Canada Corporations Act, Part II (CCA II),
- (3) not-for-profit corporations created under the Canada Not-for profit Corporations Act (NFP),
- (4) cooperatives created under the Canada Cooperatives Act (COOP),
- (5) board of trades created under the Boards of Trade Act (BOTA), and
- (6) other corporations regulated by Corporations Canada (e.g., special act corporation).
Information about federal corporations is public information, including a corporation's registered office address, and the names and addresses of its directors, as required by corporate laws that govern federal corporations. This applies even after a corporation has been dissolved, amalgamated or discontinued. Corporate information is made public to help people, like investors, financial institutions and other stakeholders, make timely and informed decisions about corporations, and let people know who is responsible for the corporation. Information and documents filed are not removed from the corporate records even when new information or documents are filed, including documents previously filed, filed for previous years or filed by mistake. Corporate laws require the public disclosure of this information.