Quottle inc. is a federal corporation in Montréal, Quebec incorporated with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development (ISED) Canada. The entity was incorporated on April 28, 2026 with corporation #17895763. The current entity status is . The registered office location is at 954 Av d'Oxford, Montréal, QC H4A 2X4. The directors of the corporation include Dylan Mckernan-Milon.
Corporation Information
| ID | 17895763 |
| Business Number | 719050833 |
| Current Name | Quottle inc. |
| Incorporation Date | 2026-04-28 |
| Address | 954 Av d'Oxford Montréal QC H4A 2X4 |
| Director Limits | 1-10 |
Corporation Directors
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| DYLAN MCKERNAN-MILON | 954 Av d'Oxford, Montréal QC H4A 2X4, Canada |
Officer Information
Officers
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| DYLAN MCKERNAN-MILON | 954 Av d'Oxford, Montréal QC H4A 2X4, Canada |
Location Information
| Street Address |
954 Av d'Oxford |
| City | Montréal |
| Province | QC |
| Postal Code | H4A 2X4 |
| Country | CA |
Corporations in the same postal code
| Corporation Name | Address | Incorporation Date |
|---|---|---|
| 6108741 Canada Incorporated | 976 Oxford, Montreal, QC H4A 2X4 | 2003-06-17 |
Corporations in the same postal code
| Corporation Name | Address | Incorporation Date |
|---|---|---|
| Bestselfinitiative Inc. | 4545 Girouard #404, Montreal, QC H4A 0A1 | 2010-01-18 |
| 3564738 Canada Inc. | 626-5000 Blvd. De Maisonneuve Ouest, Montreal, QC H4A 0B3 | 1998-12-07 |
| Ccs Cybernod Computer Services Inc. · Ccs Cybernod Services D'Ordinateurs Inc. | 103-2036 Wilson Avenue, MontrÉAl, QC H4A 0A2 | 2009-11-18 |
| 15196281 Canada Inc. | 2013 Avenue Wilson, #101, Montréal, QC H4A 0A3 | 2023-07-13 |
| 17214928 Canada Inc. | 2077 Av. Wilson, Apt. 104, Montréal, QC H4A 0A3 | 2025-08-05 |
| 12036142 Canada Inc. | 102-2025 Av Wilson, Montreal, QC H4A 0A3 | 2020-05-02 |
| Cansmof | 2077 Wilson Ave, 103, Montreal, QC H4A 0A3 | 2007-01-08 |
| Sandart Management Inc. | 5000 Blvd. De Maisonneuve Ouest, Suite 433, Montreal, QC H4A 0B3 | 1984-05-31 |
| MDA Initiatives LTD. · Les Initiatives MDA LTÉE | 4545 Girouard #404, Montreal, QC H4A 0A1 | 2009-04-08 |
| 7910118 Canada Inc. | 5221 de Maisonneuve Ouest, Montreal, QC H4A 0A4 | 2011-07-05 |
| Find all corporations in the same postal code | ||
Dataset Information
This dataset includes over one million business and not-for-profit entities incorporated with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development (ISED) Canada. Corporations Canada is Canada's federal corporate regulator, responsible for administering laws regarding the incorporation of Canadian businesses, except for financial intermediaries. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.
Dataset Information
| Subject | Economics and Industry |
| Jurisdiction | Federal |
| Data Provider | Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development (ISED) Canada |
| Source | open.canada.ca |
| Attribution | Contains information licensed under the Open Government Licence - Canada. |
Dataset Details
A corporation is a new legal entity created when incorporating. In Canada, a corporation has the same rights as a person. Any business and not-for-profit operating in Canada can incorporate federally. This dataset includes:
- (1) business corporations created under the Canada Business Corporations Act (CBCA),
- (2) not-for-profit corporations created under the Canada Corporations Act, Part II (CCA II),
- (3) not-for-profit corporations created under the Canada Not-for profit Corporations Act (NFP),
- (4) cooperatives created under the Canada Cooperatives Act (COOP),
- (5) board of trades created under the Boards of Trade Act (BOTA), and
- (6) other corporations regulated by Corporations Canada (e.g., special act corporation).
Information about federal corporations is public information, including a corporation's registered office address, and the names and addresses of its directors, as required by corporate laws that govern federal corporations. This applies even after a corporation has been dissolved, amalgamated or discontinued. Corporate information is made public to help people, like investors, financial institutions and other stakeholders, make timely and informed decisions about corporations, and let people know who is responsible for the corporation. Information and documents filed are not removed from the corporate records even when new information or documents are filed, including documents previously filed, filed for previous years or filed by mistake. Corporate laws require the public disclosure of this information.