The Sugar Maple Ltd. is a federal corporation in Qualicum Beach, British Columbia incorporated with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development (ISED) Canada. The entity was incorporated on April 28, 2026 with corporation #17895658. The current entity status is . The registered office location is at 807 Claymore Cres, Qualicum Beach, BC V9K 2T6. The directors of the corporation include Shannon Wells Gillespie and ALLEN Shayne MACKENZIE.
Corporation Information
| ID | 17895658 |
| Business Number | 784364374 |
| Current Name | The Sugar Maple Ltd. |
| Incorporation Date | 2026-04-28 |
| Address | 807 Claymore Cres Qualicum Beach BC V9K 2T6 |
| Director Limits | 1-10 |
Corporation Directors
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Shannon Wells Gillespie | 807 Claymore Cres, Qualicum Beach BC V9K 2T6, Canada |
| ALLEN Shayne MACKENZIE | 807 Claymore Cres, Qualicum Beach BC V9K 2T6, Canada |
Officer Information
Officers
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Shannon Wells Gillespie | 807 Claymore Cres, Qualicum Beach BC V9K 2T6, Canada |
| ALLEN Shayne MACKENZIE | 807 Claymore Cres, Qualicum Beach BC V9K 2T6, Canada |
Location Information
| Street Address |
807 Claymore Cres |
| City | Qualicum Beach |
| Province | BC |
| Postal Code | V9K 2T6 |
| Country | CA |
Corporations in the same postal code
| Corporation Name | Address | Incorporation Date |
|---|---|---|
| Church of the Great God | 560 Eaglecrest Drive, Qualicum Beach, BC V9K 1E3 | 1993-08-18 |
| Autoomatic Media Inc. | 628 Nassau Crescent, Qualicum Beach, BC V9K 1C4 | 2007-06-12 |
| 11364359 Canada Corp. | 1140 pintail dr, qualicum beach, BC V9K 1C8 | 2019-04-17 |
| Strategy Planning Systems Ltd. | 600 Eaglecrest Drive, Qualicum Beach, BC V9K 1E4 | 2001-07-08 |
| Pachavega Living Foods Education Inc. | 490 Troon Close, Qualicum Beach, BC V9K 1C9 | 2021-08-10 |
| 14151763 Canada Inc. | 720 Fern Road East, Qualicum Beach, BC V9K 1M3 | 2022-06-22 |
| Autoomatic Inc. | 628 Nassau Crescent, Qualicum Beach, BC V9K 1C4 | 2007-06-05 |
| Low Friction Investors Inc. | 660 Arbutus Street, Qualicum Beach, BC V9K 1K1 | 2012-09-05 |
| Tim R BEDARD Author Incorporated | 600 Sumac Dr, Qualicum Beach, BC V9K 1A8 | 2024-06-03 |
| Side Project Collective Inc. | 694 Garrett Road, Qualicum Beach, BC V9K 1H4 | 2016-10-19 |
| Find all corporations in the same postal code | ||
Similar Entities
Corporations with similar names
| Corporation Name | Address | Incorporation Date |
|---|---|---|
| Sugar Maple Consulting Incorporated | 4557 Sugar Maple Dr., Ottawa, ON K1V 1R7 | 2004-12-10 |
| Maple Wheels Ltd. · Roues Maple Ltée | 2271 Rue de l'Orchestre, Saint-Lazare, QC J7T 3C9 | 2024-07-09 |
| Maple Sugar International Education and Investment Management Co., Ltd. | 3165 Sunflower Drive, Oakville, ON L6M 0Z4 | 2016-04-08 |
| Sugar Sugar Desserts Ltd. | 110 Green Manor Crescent, Vaughan, ON L4L 9R7 | 2021-08-27 |
| Sugar Maple Design Inc. | 2482 Yonge street, Toronto, ON M4P 2H5 | 2025-02-14 |
| Maple Leaf Mills (Eastern) Limited · Les Moulins Maple Leaf (De L'Est) Limitee | 2300 Yonge Street, 24th Floor, Toronto, ON M4P2X5 | 1962-10-01 |
| Cie De Maconnerie Maple Leaf Ltee · Maple Leaf Brick & Stone Contractors Ltd. | 9097 Boul. Lacordaire, St-Leonard, QC H1R2B5 | 1981-04-10 |
| Maple Sugar Lane Developments Inc. | 21 Maple Sugar Lane, Sundridge, ON P0A 1Z0 | 2016-03-01 |
| Logiciels Maple Bay Inc. · Maple Bay Software Inc. | 790, rue Principale Ouest, Magog, QC J1X 2B3 | 2016-05-25 |
| Sugar Maple Asset Management Ltd. | 519 Dundas Street West, Suite 522, Oakville, ON L6M 5K3 | 2025-07-17 |
Dataset Information
This dataset includes over one million business and not-for-profit entities incorporated with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development (ISED) Canada. Corporations Canada is Canada's federal corporate regulator, responsible for administering laws regarding the incorporation of Canadian businesses, except for financial intermediaries. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.
Dataset Information
| Subject | Economics and Industry |
| Jurisdiction | Federal |
| Data Provider | Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development (ISED) Canada |
| Source | open.canada.ca |
| Attribution | Contains information licensed under the Open Government Licence - Canada. |
Dataset Details
A corporation is a new legal entity created when incorporating. In Canada, a corporation has the same rights as a person. Any business and not-for-profit operating in Canada can incorporate federally. This dataset includes:
- (1) business corporations created under the Canada Business Corporations Act (CBCA),
- (2) not-for-profit corporations created under the Canada Corporations Act, Part II (CCA II),
- (3) not-for-profit corporations created under the Canada Not-for profit Corporations Act (NFP),
- (4) cooperatives created under the Canada Cooperatives Act (COOP),
- (5) board of trades created under the Boards of Trade Act (BOTA), and
- (6) other corporations regulated by Corporations Canada (e.g., special act corporation).
Information about federal corporations is public information, including a corporation's registered office address, and the names and addresses of its directors, as required by corporate laws that govern federal corporations. This applies even after a corporation has been dissolved, amalgamated or discontinued. Corporate information is made public to help people, like investors, financial institutions and other stakeholders, make timely and informed decisions about corporations, and let people know who is responsible for the corporation. Information and documents filed are not removed from the corporate records even when new information or documents are filed, including documents previously filed, filed for previous years or filed by mistake. Corporate laws require the public disclosure of this information.