17895496 Canada Inc. is a federal corporation in Montreal, Quebec incorporated with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development (ISED) Canada. The entity was incorporated on April 28, 2026 with corporation #17895496. The current entity status is . The registered office location is at 2336 rue de Bordeaux, Montreal, QC H2K 3Y9. The directors of the corporation include Ziyi Shi.
Corporation Information
| ID | 17895496 |
| Business Number | 719051435 |
| Current Name | 17895496 Canada Inc. |
| Incorporation Date | 2026-04-28 |
| Address | 2336 rue de Bordeaux Montreal QC H2K 3Y9 |
| Director Limits | 1-10 |
Corporation Directors
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Ziyi Shi | 2336, rue de Bordeaux, Montreal QC H2K 3Y9, Canada |
Officer Information
Officers
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Ziyi Shi | 2336, rue de Bordeaux, Montreal QC H2K 3Y9, Canada |
Corporations with the same officer (Ziyi Shi)
| Corporation Name | Address | Incorporation Date |
|---|---|---|
| 4ukraine.ca | 2336 Rue de Bordeaux, Montréal, QC H2K 3Y9 | 2022-04-22 |
| 16683541 Canada Inc. | 2336 Rue de Bordeaux, Montréal, QC H2K 3Y9 | 2025-01-21 |
Location Information
| Street Address |
2336 rue de Bordeaux |
| City | Montreal |
| Province | QC |
| Postal Code | H2K 3Y9 |
| Country | CA |
Corporations in the same location
| Corporation Name | Address | Incorporation Date |
|---|---|---|
| 16683541 Canada Inc. | 2336 Rue de Bordeaux, Montréal, QC H2K 3Y9 | 2025-01-21 |
| 4ukraine.ca | 2336 Rue de Bordeaux, Montréal, QC H2K 3Y9 | 2022-04-22 |
Corporations in the same postal code
| Corporation Name | Address | Incorporation Date |
|---|---|---|
| 4165772 Canada Inc. | 2348 Rue De Bordeaux, Montreal, QC H2K 3Y9 | 2003-05-21 |
| Robert Marcotte Évènements Inc. | 2372 Rue De Bordeaux, Montréal, QC H2K 3Y9 | 2010-05-06 |
Corporations in the same postal code
| Corporation Name | Address | Incorporation Date |
|---|---|---|
| Ocea Creations Inc. · Créations Océa Inc. | 507-1451 Parthenais Code 148, Montreal, QC H2K 0A2 | 2015-04-19 |
| 17288620 Canada Inc. | 2130 Rue Laforce, 702, Montréal, QC H2K 0B9 | 2025-09-03 |
| Beijing Communication (Canada) Investments Inc. · Beijing Investissements En Communication (Canada) Inc. | 304-2229 Rue St Catherine E, Montreal, QC H2K 0B8 | 2014-11-07 |
| Workeoo Corporation | 105-1451 Rue Parthenais, Montréal, QC H2K 0A2 | 2021-03-12 |
| 10695408 Canada Inc. | 009-1451, rue Parthenais, Montréal, QC H2K 0A2 | 2018-03-22 |
| BE WTR Canada inc. | 512-1451 Rue Parthenais, Montréal, QC H2K 0A2 | 2024-05-09 |
| TTerraServe Consulting Inc. · Consultants TTerraServe Inc. | 1451 Rue Parthenais, # 533, Montreal, QC H2K 0A2 | 2010-05-20 |
| FitN Sports and Fitness Inc. | 1451 Rue Parthenais, #524, Montréal, QC H2K 0A2 | 2017-08-25 |
| 13087034 Canada Inc. | 012-1451 Parthenais St, Montréal, QC H2K 0A2 | 2021-06-08 |
| Montreal Kiki Ballroom Alliance | 2229 Rue Sainte-Catherine E, Montréal, QC H2K 0B8 | 2019-04-09 |
| Find all corporations in the same postal code | ||
Similar Entities
Corporations with similar names
Dataset Information
This dataset includes over one million business and not-for-profit entities incorporated with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development (ISED) Canada. Corporations Canada is Canada's federal corporate regulator, responsible for administering laws regarding the incorporation of Canadian businesses, except for financial intermediaries. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.
Dataset Information
| Subject | Economics and Industry |
| Jurisdiction | Federal |
| Data Provider | Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development (ISED) Canada |
| Source | open.canada.ca |
| Attribution | Contains information licensed under the Open Government Licence - Canada. |
Dataset Details
A corporation is a new legal entity created when incorporating. In Canada, a corporation has the same rights as a person. Any business and not-for-profit operating in Canada can incorporate federally. This dataset includes:
- (1) business corporations created under the Canada Business Corporations Act (CBCA),
- (2) not-for-profit corporations created under the Canada Corporations Act, Part II (CCA II),
- (3) not-for-profit corporations created under the Canada Not-for profit Corporations Act (NFP),
- (4) cooperatives created under the Canada Cooperatives Act (COOP),
- (5) board of trades created under the Boards of Trade Act (BOTA), and
- (6) other corporations regulated by Corporations Canada (e.g., special act corporation).
Information about federal corporations is public information, including a corporation's registered office address, and the names and addresses of its directors, as required by corporate laws that govern federal corporations. This applies even after a corporation has been dissolved, amalgamated or discontinued. Corporate information is made public to help people, like investors, financial institutions and other stakeholders, make timely and informed decisions about corporations, and let people know who is responsible for the corporation. Information and documents filed are not removed from the corporate records even when new information or documents are filed, including documents previously filed, filed for previous years or filed by mistake. Corporate laws require the public disclosure of this information.