17895461 Canada Inc. is a federal corporation in Sault Ste. Marie, Ontario incorporated with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development (ISED) Canada. The entity was incorporated on April 28, 2026 with corporation #17895461. The current entity status is . The registered office location is at 47 Centre St, Sault Ste. Marie, ON P6A 4P5. The directors of the corporation include Rasheeda Guinn.
Corporation Information
| ID | 17895461 |
| Business Number | 784440174 |
| Current Name | 17895461 Canada Inc. |
| Incorporation Date | 2026-04-28 |
| Address | 47 Centre St Sault Ste. Marie ON P6A 4P5 |
| Director Limits | 1-10 |
Corporation Directors
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Rasheeda Guinn | 47 Centre St, Sault Ste. Marie ON P6A 4P5, Canada |
Officer Information
Officers
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Rasheeda Guinn | 47 Centre St, Sault Ste. Marie ON P6A 4P5, Canada |
Location Information
| Street Address |
47 Centre St |
| City | Sault Ste. Marie |
| Province | ON |
| Postal Code | P6A 4P5 |
| Country | CA |
Corporations in the same postal code
| Corporation Name | Address | Incorporation Date |
|---|---|---|
| RLC Cosmetics Ltd. | 599 Moss Road, Sault Ste. Marie, ON P6A 0B5 | 2020-07-30 |
| Cavanagh Health Services Corporation | 766 Bay St., Sault Ste Marie, ON P6A 0A1 | 1998-12-10 |
| Thrive Tours Inc. | 485b Gran Street, Batchewana First Nation, Sault Ste. Marie, ON P6A 0B4 | 2023-03-01 |
| Food For Life and Hope | 738B Frontenac Street, Sault Ste. Marie, ON P6A 0B7 | 2022-01-13 |
| SO*FI* FIRE AND GLASS Inc. | 551 Fourth Line West, Sault Ste Marie, ON P6A 0B5 | 2023-04-20 |
| Trucor Steel Structures Inc. | 19 Bear Creek Avenue, Batchewana First Nation, ON P6A 0A5 | 2019-12-18 |
| Sentient Machine Holdings Corporation | 263 Brule Road, Sault Ste. Marie, ON P6A 0B5 | 2023-11-27 |
| Daigle Homes Corporation | 19 Bear Creek Ave., Batchewana First Nation, ON P6A 0A5 | 2020-12-17 |
| 14508718 Canada Inc. | 13-664 Frontenac Street, Sault Ste. Marie, ON P6A 0A7 | 2022-11-06 |
| Sentient Machine Corporation | 263 Brule Rd., Sault Ste. Marie, ON P6A 0B5 | 2023-11-27 |
| Find all corporations in the same postal code | ||
Similar Entities
Corporations with similar names
Dataset Information
This dataset includes over one million business and not-for-profit entities incorporated with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development (ISED) Canada. Corporations Canada is Canada's federal corporate regulator, responsible for administering laws regarding the incorporation of Canadian businesses, except for financial intermediaries. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.
Dataset Information
| Subject | Economics and Industry |
| Jurisdiction | Federal |
| Data Provider | Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development (ISED) Canada |
| Source | open.canada.ca |
| Attribution | Contains information licensed under the Open Government Licence - Canada. |
Dataset Details
A corporation is a new legal entity created when incorporating. In Canada, a corporation has the same rights as a person. Any business and not-for-profit operating in Canada can incorporate federally. This dataset includes:
- (1) business corporations created under the Canada Business Corporations Act (CBCA),
- (2) not-for-profit corporations created under the Canada Corporations Act, Part II (CCA II),
- (3) not-for-profit corporations created under the Canada Not-for profit Corporations Act (NFP),
- (4) cooperatives created under the Canada Cooperatives Act (COOP),
- (5) board of trades created under the Boards of Trade Act (BOTA), and
- (6) other corporations regulated by Corporations Canada (e.g., special act corporation).
Information about federal corporations is public information, including a corporation's registered office address, and the names and addresses of its directors, as required by corporate laws that govern federal corporations. This applies even after a corporation has been dissolved, amalgamated or discontinued. Corporate information is made public to help people, like investors, financial institutions and other stakeholders, make timely and informed decisions about corporations, and let people know who is responsible for the corporation. Information and documents filed are not removed from the corporate records even when new information or documents are filed, including documents previously filed, filed for previous years or filed by mistake. Corporate laws require the public disclosure of this information.