Sahara St. Catharines Inc. is a federal corporation in Fort Erie, Ontario incorporated with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development (ISED) Canada. The entity was incorporated on April 28, 2026 with corporation #17895259. The current entity status is . The registered office location is at 925 Lakeview Rd, Fort Erie, ON L2A 5Y9. The directors of the corporation include Mohammad Amiry and Nadim Nasire.
Corporation Information
| ID | 17895259 |
| Business Number | 719090839 |
| Current Name | Sahara St. Catharines Inc. |
| Incorporation Date | 2026-04-28 |
| Address | 925 Lakeview Rd Fort Erie ON L2A 5Y9 |
| Director Limits | 1-10 |
Corporation Directors
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Mohammad Amiry | 925 Lakeview Rd, Fort Erie ON L2A 5Y9, Canada |
| Nadim Nasire | 925 Lakeview Road, Fort Eri ON L2A 5Y9, Canada |
Officer Information
Officers
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Mohammad Amiry | 925 Lakeview Rd, Fort Erie ON L2A 5Y9, Canada |
| Nadim Nasire | 925 Lakeview Road, Fort Eri ON L2A 5Y9, Canada |
Location Information
| Street Address |
925 Lakeview Rd |
| City | Fort Erie |
| Province | ON |
| Postal Code | L2A 5Y9 |
| Country | CA |
Corporations in the same postal code
| Corporation Name | Address | Incorporation Date |
|---|---|---|
| Sahara Niagara Inc. | 925 Lakeview Road, Fort Erie, ON L2A 5Y9 | 2019-07-15 |
Corporations in the same postal code
| Corporation Name | Address | Incorporation Date |
|---|---|---|
| Prime Unique @ Women Initiative | 882 Burwell St, Fort Erie, ON L2A 0E3 | 2026-04-02 |
| 12063077 Canada Inc. | 1192 Green Acres, Fort Erie, ON L2A 0C9 | 2020-05-15 |
| 7771517 Canada Corp. | 1218 Plato Drive, Fort Erie, ON L2A 0C7 | 2011-02-05 |
| Quickies mobile mechanic Inc. | 1234 Plato Drive, Fort Erie, ON L2A 0C7 | 2023-02-08 |
| St. Joseph Care Givers Inc. | 873 Burwell St., Fort Erie, ON L2A 0E3 | 2022-12-02 |
| Solvnow Consulting and Trading Corporation | 1640 Marina Drive, Fort Erie, ON L2A 0C9 | 2019-03-26 |
| Trader Viney Inc. | 1645 Marina Dr, Fort Erie, ON L2A 0C9 | 2023-09-27 |
| T-Dot Truck and Trailer Repair Ltd. | 1218 Plato Dr, Fort Erie, ON L2A 0C7 | 2019-03-10 |
| Addae Global Charities | 1183 Green Acres Drive, Fort Erie, ON L2A 0C9 | 2019-01-26 |
| Niagara Mobile Health Clinic Inc. | 1072 Kerby St, Fort Erie, ON L2A 0C1 | 2018-01-21 |
| Find all corporations in the same postal code | ||
Similar Entities
Corporations with similar names
| Corporation Name | Address | Incorporation Date |
|---|---|---|
| Norvex Équipement (St-Catharines) inc. · Norvex Equipment (St. Catharines) Inc. | 8-411 Glendale Avenue, St. Catharines, ON L2P 3Y1 | 2026-04-22 |
| Canwest-St. Catharines R.P. Holdings Inc. | 201 Portage Avenue, 31st Floor, Winnipeg, MB R3B 3L7 | |
| Les Cosmetiques Sahara Inc. · Sahara Cosmetics Inc. | 1349 Serre, Lasalle, QC H8N1M8 | 1992-09-23 |
| St. Catharines Techno Solutions Inc. | 188 Bunting Road, Unit #2, St. Catharines, ON L2M 3Y1 | 1993-12-16 |
| Let It Heal St. Catharines Ltd. | 2370 Cotswold, Burlington, ON L7P 3Y1 | 2008-01-14 |
| St. Catharines Volkswagen Ltd. | 30 Van Kirk Drive, Brampton, ON L7A 2Y4 | |
| The Father's House - St-Catharines | 42 Foxtrail Dr, St Catharines, ON L2S 3T8 | 1998-08-04 |
| St.Catharines Natural Healing Center Ltd. | 30 Kilbourne Cr., St. Catharines Cr., ON L2M 3E4 | 2008-10-14 |
| St. Catharines Standard Group Inc. | 201 Portage Avenue, 31st Floor, Winnipeg, MB R3B 3L7 | |
| Specsavers St Catharines (ON) Optical Inc. | 101-3001 Wayburne Drive, Burnaby, BC V5G 4W3 | 2022-08-18 |
Dataset Information
This dataset includes over one million business and not-for-profit entities incorporated with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development (ISED) Canada. Corporations Canada is Canada's federal corporate regulator, responsible for administering laws regarding the incorporation of Canadian businesses, except for financial intermediaries. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.
Dataset Information
| Subject | Economics and Industry |
| Jurisdiction | Federal |
| Data Provider | Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development (ISED) Canada |
| Source | open.canada.ca |
| Attribution | Contains information licensed under the Open Government Licence - Canada. |
Dataset Details
A corporation is a new legal entity created when incorporating. In Canada, a corporation has the same rights as a person. Any business and not-for-profit operating in Canada can incorporate federally. This dataset includes:
- (1) business corporations created under the Canada Business Corporations Act (CBCA),
- (2) not-for-profit corporations created under the Canada Corporations Act, Part II (CCA II),
- (3) not-for-profit corporations created under the Canada Not-for profit Corporations Act (NFP),
- (4) cooperatives created under the Canada Cooperatives Act (COOP),
- (5) board of trades created under the Boards of Trade Act (BOTA), and
- (6) other corporations regulated by Corporations Canada (e.g., special act corporation).
Information about federal corporations is public information, including a corporation's registered office address, and the names and addresses of its directors, as required by corporate laws that govern federal corporations. This applies even after a corporation has been dissolved, amalgamated or discontinued. Corporate information is made public to help people, like investors, financial institutions and other stakeholders, make timely and informed decisions about corporations, and let people know who is responsible for the corporation. Information and documents filed are not removed from the corporate records even when new information or documents are filed, including documents previously filed, filed for previous years or filed by mistake. Corporate laws require the public disclosure of this information.