17895186 CANADA INC. is a federal corporation in Abbotsford, British Columbia incorporated with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development (ISED) Canada. The entity was incorporated on April 28, 2026 with corporation #17895186. The current entity status is . The registered office location is at 31925 Madiera place, Abbotsford, BC V2T 4B6. The directors of the corporation include Joshua Kevin Scott Burgess and Aaryn Wellington Ronald Burnett.
Corporation Information
| ID | 17895186 |
| Business Number | 784475972 |
| Current Name | 17895186 CANADA INC. |
| Incorporation Date | 2026-04-28 |
| Address | 31925 Madiera place Abbotsford BC V2T 4B6 |
| Director Limits | 1-10 |
Corporation Directors
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| JOSHUA KEVIN SCOTT BURGESS | 33821 Grewall Crescent, Mission BC V2V 7B6, Canada |
| AARYN WELLINGTON RONALD BURNETT | 20305 53 AVE, LANGLEY, BC, V3A 6S8, Langley BC V3A 6S8, Canada |
Officer Information
Officers
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| JOSHUA KEVIN SCOTT BURGESS | 33821 Grewall Crescent, Mission BC V2V 7B6, Canada |
| AARYN WELLINGTON RONALD BURNETT | 20305 53 AVE, LANGLEY, BC, V3A 6S8, Langley BC V3A 6S8, Canada |
Location Information
| Street Address |
31925 Madiera place |
| City | Abbotsford |
| Province | BC |
| Postal Code | V2T 4B6 |
| Country | CA |
Corporations in the same postal code
| Corporation Name | Address | Incorporation Date |
|---|---|---|
| Bullcrete forming and pouring inc. | 20 30989 Westridge Place, Abbotsford, BC V2T 0E7 | 2023-03-03 |
| 14906861 Canada Inc. | 30914 Upper MacLure Road, Abbotsford, BC V2T 0A4 | 2023-04-03 |
| 14500989 Canada Inc. | 30748 Cardinal Avenue, Unit 36, Abbotsford, BC V2T 0C1 | 2022-11-02 |
| Ketchum, Killum & Wynn Creative Inc. | 4-32465 South Fraser Way, Suite 225, Abbotsford, BC V2T 0C7 | 2020-09-24 |
| Rise Medical Ltd. | 32115 George Ferguson Way, Unit 205, Abbotsford, BC V2T 0E6 | 2022-09-23 |
| Gaggo Mahal Transport LTD. | 27-31125 Westridge Pl, Abbotsford, BC V2T 0B9 | 2024-04-01 |
| Paradise Patio Furniture Ltd. | 4-32465 South Fraser Way, Abbotsford, BC V2T 0C7 | 2022-10-15 |
| Mainland Furniture and Mattress Inc. | 4-32465 South Fraser Way, Suite 316, Abbotsford, BC V2T 0C7 | 2024-06-10 |
| KashKel Marketing Inc. | 111-30515 Cardinal Ave., Abbotsford, BC V2T 0A8 | 2020-05-19 |
| RectorOne Holdings Inc. | 32465 South Fraser Way, 4, Abbotsford, BC V2T 0C7 | 2026-04-08 |
| Find all corporations in the same postal code | ||
Similar Entities
Corporations with similar names
Dataset Information
This dataset includes over one million business and not-for-profit entities incorporated with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development (ISED) Canada. Corporations Canada is Canada's federal corporate regulator, responsible for administering laws regarding the incorporation of Canadian businesses, except for financial intermediaries. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.
Dataset Information
| Subject | Economics and Industry |
| Jurisdiction | Federal |
| Data Provider | Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development (ISED) Canada |
| Source | open.canada.ca |
| Attribution | Contains information licensed under the Open Government Licence - Canada. |
Dataset Details
A corporation is a new legal entity created when incorporating. In Canada, a corporation has the same rights as a person. Any business and not-for-profit operating in Canada can incorporate federally. This dataset includes:
- (1) business corporations created under the Canada Business Corporations Act (CBCA),
- (2) not-for-profit corporations created under the Canada Corporations Act, Part II (CCA II),
- (3) not-for-profit corporations created under the Canada Not-for profit Corporations Act (NFP),
- (4) cooperatives created under the Canada Cooperatives Act (COOP),
- (5) board of trades created under the Boards of Trade Act (BOTA), and
- (6) other corporations regulated by Corporations Canada (e.g., special act corporation).
Information about federal corporations is public information, including a corporation's registered office address, and the names and addresses of its directors, as required by corporate laws that govern federal corporations. This applies even after a corporation has been dissolved, amalgamated or discontinued. Corporate information is made public to help people, like investors, financial institutions and other stakeholders, make timely and informed decisions about corporations, and let people know who is responsible for the corporation. Information and documents filed are not removed from the corporate records even when new information or documents are filed, including documents previously filed, filed for previous years or filed by mistake. Corporate laws require the public disclosure of this information.