17895143 Canada Inc. is a federal corporation in Etobicoke, Ontario incorporated with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development (ISED) Canada. The entity was incorporated on April 28, 2026 with corporation #17895143. The current entity status is . The registered office location is at 2514-25 Mabelle Ave, Etobicoke, ON M9A 4Y1. The directors of the corporation include Malav Rajeshkumar Doshi.
Corporation Information
| ID | 17895143 |
| Business Number | 719139230 |
| Current Name | 17895143 Canada Inc. |
| Incorporation Date | 2026-04-28 |
| Address | 2514-25 Mabelle Ave Etobicoke ON M9A 4Y1 |
| Director Limits | 1-10 |
Corporation Directors
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Malav Rajeshkumar Doshi | 2514-25 MABELLE AVE, ETOBICOKE ON M9A 4Y1, Canada |
Officer Information
Officers
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Malav Rajeshkumar Doshi | 2514-25 MABELLE AVE, ETOBICOKE ON M9A 4Y1, Canada |
Location Information
| Street Address |
2514-25 MABELLE AVE |
| City | ETOBICOKE |
| Province | ON |
| Postal Code | M9A 4Y1 |
| Country | CA |
Corporations in the same postal code
| Corporation Name | Address | Incorporation Date |
|---|---|---|
| 13468127 Canada Inc. | 1410 - 25 Mabelle Avenue, Etobicoke, ON M9A 4Y1 | 2021-10-28 |
| 13602516 Canada Corp. | 2501-25 Mabelle Avenue, Toronto, ON M9A 4Y1 | 2021-12-16 |
| WoodPecker Carpentry Sva Inc. | 1903-25 Mabelle Avenue, Etobicoke, ON M9A 4Y1 | 2024-03-04 |
| Stonegate Tax & Business Services Inc. | 25 Mabelle Ave. #1602, Toronto, ON M9A 4Y1 | 2026-01-16 |
| Elma Cleaning Inc. | 25 Mabelle, Suite 2203, Etobicoke, ON M9A 4Y1 | 2025-11-10 |
| 13207153 Canada Inc. | 2508-25 Mabelle Ave, Etobicoke, ON M9A 4Y1 | 2021-07-23 |
| Diginary Collective inc. | 2702-25 Mabelle Ave, Etobicoke, ON M9A 4Y1 | 2024-01-16 |
| 13833623 Canada Inc. | 815-9 Mabelle Ave, Etobicoke, ON M9A 4Y1 | 2022-03-04 |
| 15351308 Canada Inc. | 2606-25 Mabelle Avenue, Toronto, ON M9A 4Y1 | 2023-09-11 |
| 13407071 Canada Inc. | 9 Mabelle Ave SUITE 721, Etobicoke, ON M9A 4Y1 | 2021-10-06 |
| Find all corporations in the same postal code | ||
Corporations in the same postal code
| Corporation Name | Address | Incorporation Date |
|---|---|---|
| 10951234 Canada Inc. | 203 - 3 Michael Power Place, Etobicoke, ON M9A 0A2 | 2018-08-17 |
| Brownstone Property Revitalization Inc. | 1 Michael Power Place, Etobicoke, ON M9A 0A1 | 2023-07-07 |
| 10804983 Canada Inc. | LPH-02 1 Michael Power Place, Etobicoke, ON M9A 0A1 | 2018-05-29 |
| AISys Technologies Inc. | 2909-3 Michael Power Place, Etobicoke, ON M9A 0A2 | 2025-02-17 |
| NiksTech Consulting Inc. | 1 Michael Power Place, unit -211, Toronto, ON M9A 0A1 | 2022-09-26 |
| Amworkplace Ltd. | 3 Michael Power PL, Un1506, Etobicoke, ON M9A 0A2 | 2026-02-06 |
| Black Ties Group Inc. | 1 Michael Power Pl, Ph07, Toronto, ON M9A 0A1 | 2019-11-01 |
| Ocean Gate Shipping and Logistics Inc. | 2909-3 Michael Power Place, Etobicoke, ON M9A 0A2 | 2025-08-12 |
| 6399282 Canada Incorporated | 1 Michael Power Place, Suite 608, Toronto, ON M9A 0A1 | 2005-05-30 |
| 15981808 Canada Corp. | 1001-1 Michael Power Place, Etobicoke, ON M9A 0A1 | 2024-04-25 |
| Find all corporations in the same postal code | ||
Similar Entities
Corporations with similar names
Dataset Information
This dataset includes over one million business and not-for-profit entities incorporated with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development (ISED) Canada. Corporations Canada is Canada's federal corporate regulator, responsible for administering laws regarding the incorporation of Canadian businesses, except for financial intermediaries. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.
Dataset Information
| Subject | Economics and Industry |
| Jurisdiction | Federal |
| Data Provider | Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development (ISED) Canada |
| Source | open.canada.ca |
| Attribution | Contains information licensed under the Open Government Licence - Canada. |
Dataset Details
A corporation is a new legal entity created when incorporating. In Canada, a corporation has the same rights as a person. Any business and not-for-profit operating in Canada can incorporate federally. This dataset includes:
- (1) business corporations created under the Canada Business Corporations Act (CBCA),
- (2) not-for-profit corporations created under the Canada Corporations Act, Part II (CCA II),
- (3) not-for-profit corporations created under the Canada Not-for profit Corporations Act (NFP),
- (4) cooperatives created under the Canada Cooperatives Act (COOP),
- (5) board of trades created under the Boards of Trade Act (BOTA), and
- (6) other corporations regulated by Corporations Canada (e.g., special act corporation).
Information about federal corporations is public information, including a corporation's registered office address, and the names and addresses of its directors, as required by corporate laws that govern federal corporations. This applies even after a corporation has been dissolved, amalgamated or discontinued. Corporate information is made public to help people, like investors, financial institutions and other stakeholders, make timely and informed decisions about corporations, and let people know who is responsible for the corporation. Information and documents filed are not removed from the corporate records even when new information or documents are filed, including documents previously filed, filed for previous years or filed by mistake. Corporate laws require the public disclosure of this information.