ND Surface Protection Materials Inc. is a federal corporation in Concord, Ontario incorporated with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development (ISED) Canada. The entity was incorporated on April 28, 2026 with corporation #17895011. The current entity status is . The registered office location is at 55 Interchange Way, Unit 1, Concord, ON L4K 5W3. The directors of the corporation include Mark Wyndham-West.
Corporation Information
| ID | 17895011 |
| Business Number | 719152233 |
| Current Name | ND Surface Protection Materials Inc. |
| Incorporation Date | 2026-04-28 |
| Address | 55 Interchange Way Unit 1 Concord ON L4K 5W3 |
| Director Limits | 1-10 |
Corporation Directors
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Mark Wyndham-West | 55 Interchange Way, Unit 1, Concord ON L4K 5W3, Canada |
Officer Information
Officers
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Mark Wyndham-West | 55 Interchange Way, Unit 1, Concord ON L4K 5W3, Canada |
Location Information
| Street Address |
55 Interchange Way Unit 1 |
| City | Concord |
| Province | ON |
| Postal Code | L4K 5W3 |
| Country | CA |
Corporations in the same postal code
| Corporation Name | Address | Incorporation Date |
|---|---|---|
| Mircom Group Holdings Inc. | 25 Interchange Way, Vaughan, ON L4K 5W3 | 2008-09-23 |
| 7197233 Canada Limited | 25 Interchange Way, Concord, ON L4K 5W3 | 2009-06-25 |
| Murray Electronics Inc. | 25 Interchange Way, Vaughan, ON L4K 5W3 | 1984-09-19 |
| Mircom-RE Holdings Ltd. | 25 Interchange Way, Concord, ON L4K 5W3 | 2008-03-05 |
| Mircom Engineered Systems Ltd. | 25 Interchange Way, Vaughan, ON L4K 5W3 | 2008-09-23 |
Corporations in the same postal code
| Corporation Name | Address | Incorporation Date |
|---|---|---|
| 9246959 Canada Inc. | 9100 Jane Street, Unit 26, Building B, Vaughan, ON L4K 0A4 | 2015-04-07 |
| 6952682 Canada Inc. | 9100 Jane St, Building B,Unit 17, Vaughan, ON L4K 0A4 | 2008-04-06 |
| 12011999 Canada Incorporated | 9100 Jane Street Unit 25B, Concord, ON L4K 0A4 | 2020-04-20 |
| Vaughan Social Action Council (VSAC) | 8100, Jane, Bldg. E, Concord, ON L4K 0A4 | 2012-04-11 |
| Grilato Flame Grilled Chicken Halal Incorporated | 3175 Rutherford Road # 9, Concord, ON L4K 0A3 | 2018-12-05 |
| Wonderqueen Spa Inc. | 15 - 9100 Jane Street, Vaughan, ON L4K 0A4 | 2016-02-12 |
| CGSM Contracting Inc. | 9100 Jane Street suite 77, Vaughan, ON L4K 0A4 | 2019-03-31 |
| Jewellery In Platinum Inc. | Unit 28 - 9100 Jane Street, Vaughan, ON L4K 0A4 | 2014-08-01 |
| Gala Water Systems Inc. | 20 Staffern Drive, #13, Concorde, ON L4K 3H8 | 2003-02-03 |
| Islamic Society of Vaughan | 9100 Jane Street, Units 22-24, Vaughan, ON L4K 0A4 | 2017-07-28 |
| Find all corporations in the same postal code | ||
Similar Entities
Corporations with similar names
Dataset Information
This dataset includes over one million business and not-for-profit entities incorporated with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development (ISED) Canada. Corporations Canada is Canada's federal corporate regulator, responsible for administering laws regarding the incorporation of Canadian businesses, except for financial intermediaries. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.
Dataset Information
| Subject | Economics and Industry |
| Jurisdiction | Federal |
| Data Provider | Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development (ISED) Canada |
| Source | open.canada.ca |
| Attribution | Contains information licensed under the Open Government Licence - Canada. |
Dataset Details
A corporation is a new legal entity created when incorporating. In Canada, a corporation has the same rights as a person. Any business and not-for-profit operating in Canada can incorporate federally. This dataset includes:
- (1) business corporations created under the Canada Business Corporations Act (CBCA),
- (2) not-for-profit corporations created under the Canada Corporations Act, Part II (CCA II),
- (3) not-for-profit corporations created under the Canada Not-for profit Corporations Act (NFP),
- (4) cooperatives created under the Canada Cooperatives Act (COOP),
- (5) board of trades created under the Boards of Trade Act (BOTA), and
- (6) other corporations regulated by Corporations Canada (e.g., special act corporation).
Information about federal corporations is public information, including a corporation's registered office address, and the names and addresses of its directors, as required by corporate laws that govern federal corporations. This applies even after a corporation has been dissolved, amalgamated or discontinued. Corporate information is made public to help people, like investors, financial institutions and other stakeholders, make timely and informed decisions about corporations, and let people know who is responsible for the corporation. Information and documents filed are not removed from the corporate records even when new information or documents are filed, including documents previously filed, filed for previous years or filed by mistake. Corporate laws require the public disclosure of this information.