17894937 CANADA INC. is a federal corporation in Notre-Dame-de-l'Île-Perrot, Quebec incorporated with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development (ISED) Canada. The entity was incorporated on April 28, 2026 with corporation #17894937. The current entity status is . The registered office location is at 1202 Bd Perrot, Notre-Dame-de-l'Île-Perrot, QC J7W 2S4. The directors of the corporation include Matteo Francischelli and Damiano Franco Francischelli.
Corporation Information
| ID | 17894937 |
| Business Number | 784512378 |
| Current Name | 17894937 CANADA INC. |
| Incorporation Date | 2026-04-28 |
| Address | 1202 Bd Perrot Notre-Dame-de-l'Île-Perrot QC J7W 2S4 |
| Director Limits | 1-10 |
Corporation Directors
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| MATTEO FRANCISCHELLI | 1202 Bd Perrot, Notre-Dame-de-l'Île-Perrot QC J7W 2S4, Canada |
| Damiano Franco Francischelli | 1202 Bd Perrot, Notre-Dame-de-l'Île-Perrot QC J7W 2S4, Canada |
Officer Information
Officers
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| MATTEO FRANCISCHELLI | 1202 Bd Perrot, Notre-Dame-de-l'Île-Perrot QC J7W 2S4, Canada |
| Damiano Franco Francischelli | 1202 Bd Perrot, Notre-Dame-de-l'Île-Perrot QC J7W 2S4, Canada |
Location Information
| Street Address |
1202 Bd Perrot |
| City | Notre-Dame-de-l'Île-Perrot |
| Province | QC |
| Postal Code | J7W 2S4 |
| Country | CA |
Corporations in the same postal code
| Corporation Name | Address | Incorporation Date |
|---|---|---|
| 15064121 Canada Inc. | 1712 Rue des Pommetiers, Pincourt, QC J7W 0A5 | 2023-05-28 |
| FMCA Conseils Inc. | 1601 rue des Féviers, Pincourt, QC J7W 0A6 | 2020-01-10 |
| Svr unlimited Ltd. | 1243 Rue Des Genévriers, Pincourt, QC J7W 0A3 | 2024-07-18 |
| Information Technology Global Solutions Inc. | 6 rue du marais, pincourt, QC J7W 0A1 | 2023-02-24 |
| 12624648 Canada Inc. | 1712 Rue des Pommetiers, Pincourt, QC J7W 0A5 | 2021-01-06 |
| Enoumena Consulting Inc. | 1607 Rue des Féviers, Pincourt, QC J7W 0A6 | 2024-03-07 |
| Sasseville Assurances Inc. | 1056 Du Suroit, Pincourt, QC J7W 0A4 | 2013-02-05 |
| Boomerang Assurances Inc. · Boomerang Insurance Inc. | 1056 Rue Du Suroit, Pincourt, QC J7W 0A4 | 2016-08-23 |
| Morvini Apparel Inc. | 1712 Rue des Pommetiers, Pincourt, QC J7W 0A5 | 2025-09-03 |
| 8675333 Canada Inc. | 1701, Rue Des Pommetiers, Pincourt, QC J7W 0A5 | 2013-10-28 |
| Find all corporations in the same postal code | ||
Similar Entities
Corporations with similar names
Dataset Information
This dataset includes over one million business and not-for-profit entities incorporated with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development (ISED) Canada. Corporations Canada is Canada's federal corporate regulator, responsible for administering laws regarding the incorporation of Canadian businesses, except for financial intermediaries. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.
Dataset Information
| Subject | Economics and Industry |
| Jurisdiction | Federal |
| Data Provider | Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development (ISED) Canada |
| Source | open.canada.ca |
| Attribution | Contains information licensed under the Open Government Licence - Canada. |
Dataset Details
A corporation is a new legal entity created when incorporating. In Canada, a corporation has the same rights as a person. Any business and not-for-profit operating in Canada can incorporate federally. This dataset includes:
- (1) business corporations created under the Canada Business Corporations Act (CBCA),
- (2) not-for-profit corporations created under the Canada Corporations Act, Part II (CCA II),
- (3) not-for-profit corporations created under the Canada Not-for profit Corporations Act (NFP),
- (4) cooperatives created under the Canada Cooperatives Act (COOP),
- (5) board of trades created under the Boards of Trade Act (BOTA), and
- (6) other corporations regulated by Corporations Canada (e.g., special act corporation).
Information about federal corporations is public information, including a corporation's registered office address, and the names and addresses of its directors, as required by corporate laws that govern federal corporations. This applies even after a corporation has been dissolved, amalgamated or discontinued. Corporate information is made public to help people, like investors, financial institutions and other stakeholders, make timely and informed decisions about corporations, and let people know who is responsible for the corporation. Information and documents filed are not removed from the corporate records even when new information or documents are filed, including documents previously filed, filed for previous years or filed by mistake. Corporate laws require the public disclosure of this information.