17894881 Canada Inc. is a federal corporation in Terrebonne, Quebec incorporated with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development (ISED) Canada. The entity was incorporated on April 28, 2026 with corporation #17894881. The current entity status is . The registered office location is at 121 Rue du Saule-Noir, 106, Terrebonne, QC J6V 0G3. The directors of the corporation include Chadi Lahbat.
Corporation Information
| ID | 17894881 |
| Business Number | 719165433 |
| Current Name | 17894881 Canada Inc. |
| Incorporation Date | 2026-04-28 |
| Address | 121 Rue du Saule-Noir 106 Terrebonne QC J6V 0G3 |
| Director Limits | 1-10 |
Corporation Directors
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| CHADI LAHBAT | 121 Rue du Saule-Noir, 106, Terrebonne QC J6V 0G3, Canada |
Officer Information
Officers
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| CHADI LAHBAT | 121 Rue du Saule-Noir, 106, Terrebonne QC J6V 0G3, Canada |
Location Information
| Street Address |
121 Rue du Saule-Noir 106 |
| City | Terrebonne |
| Province | QC |
| Postal Code | J6V 0G3 |
| Country | CA |
Corporations in the same postal code
| Corporation Name | Address | Incorporation Date |
|---|---|---|
| 13773931 Canada Inc. | 141 rue du Saule-Noir, Terrebonne, QC J6V 0G3 | 2022-02-14 |
Corporations in the same postal code
| Corporation Name | Address | Incorporation Date |
|---|---|---|
| 8150206 Canada Inc. | 702-1105, rue Yves Blais, Terrebonne, QC J6V 0A9 | 2012-03-26 |
| Sothil Inc. | 344, Av Des Grands-PrÉS, Terrebonne, QC J6V 0A3 | 2011-03-22 |
| Galilea Building Products & Technologies Inc. | 647, Ave Des Grands-Pres, Terrebonne, QC J6V 0A4 | 2009-08-25 |
| Services Ouiplé Inc. | 677, ave. des Grands-Près , Terrebonne, QC J6V 0A4 | 2013-05-07 |
| Distribution Aspek Plus inc. | 385 av. des Grands-Prés, Terrebonne, QC J6V 0A3 | 2014-01-31 |
| Nettoyeur D.L. Fortin #2 Inc. | 700 Lucille Teasdale, #200, Lachenaie, QC J6V 0A5 | 1986-09-09 |
| 8150290 Canada Inc. | 296, avenue des Grands-Prés, Terrebonne, QC J6V 0A2 | 2012-03-26 |
| Lallier Automobile (Repentigny) Inc. | 215 rue des Migrateurs, Terrebonne, QC J6V 0A8 | 1980-10-10 |
| 14523989 Canada Inc. | 215, rue des Migrateurs, Terrebonne, QC J6V 0A8 | 2022-11-11 |
| Nettoyeur D.L. Fortin #1 Inc. | 700 Boul. Lucille-Teasdale, Porte 200, Terrebonne, QC J6V 0A5 | 1985-08-01 |
| Find all corporations in the same postal code | ||
Similar Entities
Corporations with similar names
Dataset Information
This dataset includes over one million business and not-for-profit entities incorporated with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development (ISED) Canada. Corporations Canada is Canada's federal corporate regulator, responsible for administering laws regarding the incorporation of Canadian businesses, except for financial intermediaries. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.
Dataset Information
| Subject | Economics and Industry |
| Jurisdiction | Federal |
| Data Provider | Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development (ISED) Canada |
| Source | open.canada.ca |
| Attribution | Contains information licensed under the Open Government Licence - Canada. |
Dataset Details
A corporation is a new legal entity created when incorporating. In Canada, a corporation has the same rights as a person. Any business and not-for-profit operating in Canada can incorporate federally. This dataset includes:
- (1) business corporations created under the Canada Business Corporations Act (CBCA),
- (2) not-for-profit corporations created under the Canada Corporations Act, Part II (CCA II),
- (3) not-for-profit corporations created under the Canada Not-for profit Corporations Act (NFP),
- (4) cooperatives created under the Canada Cooperatives Act (COOP),
- (5) board of trades created under the Boards of Trade Act (BOTA), and
- (6) other corporations regulated by Corporations Canada (e.g., special act corporation).
Information about federal corporations is public information, including a corporation's registered office address, and the names and addresses of its directors, as required by corporate laws that govern federal corporations. This applies even after a corporation has been dissolved, amalgamated or discontinued. Corporate information is made public to help people, like investors, financial institutions and other stakeholders, make timely and informed decisions about corporations, and let people know who is responsible for the corporation. Information and documents filed are not removed from the corporate records even when new information or documents are filed, including documents previously filed, filed for previous years or filed by mistake. Corporate laws require the public disclosure of this information.