Myrquix Inc. is a federal corporation in Montréal, Quebec incorporated with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development (ISED) Canada. The entity was incorporated on April 28, 2026 with corporation #17894830. The current entity status is . The registered office location is at 5165 Ch. Queen Mary, GR-2 Unit #285, Montréal, QC H3W 1X7. The directors of the corporation include Damian Lalonde-Pulcini and Dario Catalano.
Corporation Information
| ID | 17894830 |
| Business Number | 719164832 |
| Current Name | Myrquix Inc. |
| Incorporation Date | 2026-04-28 |
| Address | 5165 Ch. Queen Mary GR-2 Unit #285 Montréal QC H3W 1X7 |
| Director Limits | 1-10 |
Corporation Directors
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Damian Lalonde-Pulcini | 5165 Ch. Queen Mary, GR-2 Unit #285, Montréal QC H3W 1X7, Canada |
| Dario Catalano | 427 Rue Arthur Mignault, Laval QC H7M 4G5, Canada |
Officer Information
Officers
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Damian Lalonde-Pulcini | 5165 Ch. Queen Mary, GR-2 Unit #285, Montréal QC H3W 1X7, Canada |
| Dario Catalano | 427 Rue Arthur Mignault, Laval QC H7M 4G5, Canada |
Corporations with the same officer (Damian Lalonde-Pulcini)
| Corporation Name | Address | Incorporation Date |
|---|---|---|
| Veles Brilliont Metals Corporation · Société Métaux Brillant Veles Corporation | 5165 Queen Mary Rd - GR-2 - Unit #285, montreal, QC H3W 1X7 | 2020-10-28 |
| 12301814 Canada Inc. | 5165 Queen Mary Rd - GR-2 - Unit #285, Montréal, QC H3W 1X7 | 2020-08-28 |
Location Information
| Street Address |
5165 Ch. Queen Mary GR-2 Unit #285 |
| City | Montréal |
| Province | QC |
| Postal Code | H3W 1X7 |
| Country | CA |
Corporations in the same location
| Corporation Name | Address | Incorporation Date |
|---|---|---|
| Unified Heart Productions Foundation | 5165 Ch. Queen Mary, Montr�al, QC H3W 1X7 | 2017-09-14 |
Corporations in the same postal code
| Corporation Name | Address | Incorporation Date |
|---|---|---|
| 8073171 Canada Inc. | 5165 Queen Mary #300, Montreal, QC H3W 1X7 | 2012-02-01 |
| 7310676 Canada Inc. | 5165 Chemin Queen-Mary, Montreal, QC H3W 1X7 | 2010-01-12 |
| 14218809 Canada Inc. | 5165 Chemin Queen Mary office 402, Montréal, QC H3W 1X7 | 2022-07-18 |
| Delighted Soul Counselling and Consulting Services Inc. | 200-5165 Queen Mary Road, GR-2, Montréal, QC H3W 1X7 | 2022-11-23 |
| Climan Motor Freight Inc. · Camionnages Climan Inc. | 5165 Queen Mary #405, Montreal, QC H3W 1X7 | 2010-02-18 |
| 12796597 Canada Inc. | 5165 Queen Mary Rd - GR-2 Unit #204, Montréal, QC H3W 1X7 | 2021-03-04 |
| Keener Teacher Inc. | 182 - 5165 Chemin Queen Mary - GR -2, Montréal, QC H3W 1X7 | 2022-11-25 |
| 6537782 Canada Inc. | 5165 Queen-Mary, Suite 512, Montreal, QC H3W 1X7 | 2006-03-15 |
| Masterpan Inc. | 5165 Queen Mary Rd Suite 204, Montreal, QC H3W 1X7 | 2015-03-03 |
| 12301814 Canada Inc. | 5165 Queen Mary Rd - GR-2 - Unit #285, Montréal, QC H3W 1X7 | 2020-08-28 |
| Find all corporations in the same postal code | ||
Corporations in the same postal code
| Corporation Name | Address | Incorporation Date |
|---|---|---|
| 10671142 Canada Inc. | 5265 De Courtrai Avenue, Suite 404, Montréal, QC H3W 0B1 | 2018-03-08 |
| Wholesome. Inc. | 512-5175 Av. de Courtrai, Montreal, QC H3W 0A9 | 2021-11-23 |
| Oxygen8 Wellness Inc. · Bien-ÊTre Oxygen8 Inc. | 5265 De Courtrai Avenue, Suite 404, Montréal, QC H3W 0B1 | 2019-09-27 |
| CafÉ Tukke Canada Inc. · Tukke Coffee Canada Inc. | 503-5265 Rue Mackenzie, Montréal, QC H3W 0B2 | 2023-06-01 |
| 8943958 Canada Inc. | 4861 avenue decourtrai, 202, montreal, QC H3W 0A2 | 2014-07-04 |
| 15096545 Canada Inc. | 5175 Avenue de Courtrai, 407, Montréal, QC H3W 0A9 | 2023-06-07 |
| Aquamarine Professional Coatings Ltd. | 301-5295 Chemin De La Cote Ste-Catherine, Montreal, QC H3W 0A1 | 1998-08-21 |
| LaMem E-Commerce Inc. · LaMem Commerce Électronique Inc. | 212-6970 Av. Victoria, Montréal, QC H3W 0A2 | 2024-04-02 |
| Rudrakshx Inc. | 5265 Avenue de Courtrai, Unit 914, Montréal, QC H3W 0B1 | 2021-02-02 |
| Fool's Gaming Inc. | 407-5175 Avenue de Courtrai, Montréal, QC H3W 0A9 | 2021-03-23 |
| Find all corporations in the same postal code | ||
Dataset Information
This dataset includes over one million business and not-for-profit entities incorporated with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development (ISED) Canada. Corporations Canada is Canada's federal corporate regulator, responsible for administering laws regarding the incorporation of Canadian businesses, except for financial intermediaries. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.
Dataset Information
| Subject | Economics and Industry |
| Jurisdiction | Federal |
| Data Provider | Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development (ISED) Canada |
| Source | open.canada.ca |
| Attribution | Contains information licensed under the Open Government Licence - Canada. |
Dataset Details
A corporation is a new legal entity created when incorporating. In Canada, a corporation has the same rights as a person. Any business and not-for-profit operating in Canada can incorporate federally. This dataset includes:
- (1) business corporations created under the Canada Business Corporations Act (CBCA),
- (2) not-for-profit corporations created under the Canada Corporations Act, Part II (CCA II),
- (3) not-for-profit corporations created under the Canada Not-for profit Corporations Act (NFP),
- (4) cooperatives created under the Canada Cooperatives Act (COOP),
- (5) board of trades created under the Boards of Trade Act (BOTA), and
- (6) other corporations regulated by Corporations Canada (e.g., special act corporation).
Information about federal corporations is public information, including a corporation's registered office address, and the names and addresses of its directors, as required by corporate laws that govern federal corporations. This applies even after a corporation has been dissolved, amalgamated or discontinued. Corporate information is made public to help people, like investors, financial institutions and other stakeholders, make timely and informed decisions about corporations, and let people know who is responsible for the corporation. Information and documents filed are not removed from the corporate records even when new information or documents are filed, including documents previously filed, filed for previous years or filed by mistake. Corporate laws require the public disclosure of this information.