LACarew Holdings Inc. is a federal corporation in Toronto, Ontario incorporated with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development (ISED) Canada. The entity was incorporated on April 28, 2026 with corporation #17894490. The current entity status is . The registered office location is at 340 King St E, Unit 400S, Toronto, ON M5A 1L3. The directors of the corporation include Lizaveta Akhvledziani Carew.
Corporation Information
| ID | 17894490 |
| Business Number | 784522179 |
| Current Name | LACarew Holdings Inc. |
| Incorporation Date | 2026-04-28 |
| Address | 340 King St E Unit 400S Toronto ON M5A 1L3 |
| Director Limits | 1-10 |
Corporation Directors
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Lizaveta Akhvledziani Carew | 340 King St E, Unit 400S, Toronto ON M5A 1L3, Canada |
Officer Information
Officers
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Lizaveta Akhvledziani Carew | 340 King St E, Unit 400S, Toronto ON M5A 1L3, Canada |
Location Information
| Street Address |
340 King St E Unit 400S |
| City | Toronto |
| Province | ON |
| Postal Code | M5A 1L3 |
| Country | CA |
Corporations in the same location
| Corporation Name | Address | Incorporation Date |
|---|---|---|
| Creoternity Inc. | 340 King St E, Suite 400, Toronto, ON M5A 1K8 | 2012-12-31 |
| Strata Asset Management Inc. | 340 King St E, 4th Floor, Toronto, ON M5A 1K8 | 2024-04-22 |
| 8982732 Canada Inc. | 340 King St E, Toronto, ON M5A 1L3 | 2014-08-08 |
| COLO Studios Inc. | 340 King St E, Suite 400, Toronto, ON M5A 1K8 | 2022-12-21 |
Corporations in the same postal code
| Corporation Name | Address | Incorporation Date |
|---|---|---|
| Amaru Space Dragon inc. | 393 King St East, Apt 303, Toronto, ON M5A 1L3 | 2025-04-02 |
| Reason Learning Inc. | 393 King Street East, Unit 306, Toronto, ON M5A 1L3 | 2025-01-22 |
| Prestige Imports Worldwide Inc. | 393 King Street East, 407, Toronto, ON M5A 1L3 | 2017-05-14 |
| Toronto Mortgage and Finance Services Corporation | 340 King Street East, Toronto , ON M5A 1L3 | 2013-07-24 |
| 16048480 Canada Inc. | 393 King St E, 1, Toronto, ON M5A 1L3 | 2024-05-17 |
| 8939080 Canada Inc. | 340 King Street East, toronto, ON M5A 1L3 | 2014-06-29 |
| Chexy Inc. | King St E, 340; Unit 400S, Toronto, ON M5A 1L3 | 2022-04-08 |
Corporations in the same postal code
| Corporation Name | Address | Incorporation Date |
|---|---|---|
| 14185056 Canada Inc. | 901-1 Oak St, Toronto, ON M5A 0A1 | 2022-07-05 |
| Bangladesh Awami League of Canada | 803-1 Oak Street, Toronto, ON M5A 0A1 | 1992-03-12 |
| Aube Studios Inc. | 1903-501 Saint Clair Avenue West, Toronto, ON M5A 0A2 | 2022-09-19 |
| 13076784 Canada Inc. | 1 Oak St, #509, Toronto, ON M5A 0A1 | 2021-06-03 |
| Rockbound Consultancy Inc. | 17 Oak St, Toronto, ON M5A 0A2 | 2022-11-10 |
| N&S Rentals Inc. | 1 Oak Street, 408, Toronto, ON M5A 0A1 | 2022-09-15 |
| 9917136 Canada Inc. | 509-1 Oak Street, Toronto, ON M5A 0A1 | 2016-09-22 |
| Reclaim Yourself Inc. | 1 Oak Street, Apt. #307, Toronto, ON M5A 0A1 | 2019-08-02 |
| 6284922 Canada Inc. | 9 Oak Street, Toronto, ON M5A 0A2 | 2004-09-14 |
| 12069946 Canada Inc. | 807-1 Oak Street, Toronto, ON M5A 0A1 | 2020-05-19 |
| Find all corporations in the same postal code | ||
Similar Entities
Corporations with similar names
Dataset Information
This dataset includes over one million business and not-for-profit entities incorporated with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development (ISED) Canada. Corporations Canada is Canada's federal corporate regulator, responsible for administering laws regarding the incorporation of Canadian businesses, except for financial intermediaries. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.
Dataset Information
| Subject | Economics and Industry |
| Jurisdiction | Federal |
| Data Provider | Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development (ISED) Canada |
| Source | open.canada.ca |
| Attribution | Contains information licensed under the Open Government Licence - Canada. |
Dataset Details
A corporation is a new legal entity created when incorporating. In Canada, a corporation has the same rights as a person. Any business and not-for-profit operating in Canada can incorporate federally. This dataset includes:
- (1) business corporations created under the Canada Business Corporations Act (CBCA),
- (2) not-for-profit corporations created under the Canada Corporations Act, Part II (CCA II),
- (3) not-for-profit corporations created under the Canada Not-for profit Corporations Act (NFP),
- (4) cooperatives created under the Canada Cooperatives Act (COOP),
- (5) board of trades created under the Boards of Trade Act (BOTA), and
- (6) other corporations regulated by Corporations Canada (e.g., special act corporation).
Information about federal corporations is public information, including a corporation's registered office address, and the names and addresses of its directors, as required by corporate laws that govern federal corporations. This applies even after a corporation has been dissolved, amalgamated or discontinued. Corporate information is made public to help people, like investors, financial institutions and other stakeholders, make timely and informed decisions about corporations, and let people know who is responsible for the corporation. Information and documents filed are not removed from the corporate records even when new information or documents are filed, including documents previously filed, filed for previous years or filed by mistake. Corporate laws require the public disclosure of this information.