Wolanski Productions Inc. is a federal corporation in Angus, Ontario incorporated with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development (ISED) Canada. The entity was incorporated on April 28, 2026 with corporation #17894350. The current entity status is . The registered office location is at 1 Michael St, Angus, ON L3W 0M4. The directors of the corporation include Eileen Wolanski.
Corporation Information
| ID | 17894350 |
| Business Number | 784668972 |
| Current Name | Wolanski Productions Inc. |
| Incorporation Date | 2026-04-28 |
| Address | 1 Michael St Angus ON L3W 0M4 |
| Director Limits | 1-10 |
Corporation Directors
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| EILEEN WOLANSKI | 1 Michael St, Angus ON L3W 0M4, Canada |
Officer Information
Officers
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| EILEEN WOLANSKI | 1 Michael St, Angus ON L3W 0M4, Canada |
Location Information
| Street Address |
1 Michael St |
| City | Angus |
| Province | ON |
| Postal Code | L3W 0M4 |
| Country | CA |
Corporations in the same location
| Corporation Name | Address | Incorporation Date |
|---|---|---|
| 4251008 Canada Ltd. | 1 Michael St., Box 420, Chesterville, ON K0C 1H0 | 2004-07-21 |
Corporations in the same postal code
| Corporation Name | Address | Incorporation Date |
|---|---|---|
| 17195605 Canada Inc. | 13 Michael St, Angus, ON L3W 0M4 | 2025-07-28 |
| Directory Xperts, Inc. | 28 Michael St., Angus, ON L3W 0M4 | 2001-11-29 |
Corporations in the same postal code
| Corporation Name | Address | Incorporation Date |
|---|---|---|
| International Society for Krishna Consciousness (ISKCON Angus) | 78 Lookout St, Angus, ON L3W 0E6 | 2025-06-26 |
| BrightPath Support Services Inc. | 398 Centre St, Angus, ON L3W 0E1 | 2025-07-16 |
| 16806074 Canada Inc. | 26 Birchwood Ln, Simcoe County, ON L3W 0A8 | 2025-03-06 |
| 7295791 Canada Inc. | 5, Stonemount Crescent, Angus, ON L3W 0C4 | 2009-12-14 |
| CM Plus International Limited | 28 Shamrock Crescent, Angus, ON L3W 0A5 | 2021-02-11 |
| 12612291 Canada Inc. | 117 Denney Dr, Angus, ON L3W 0A9 | 2021-01-01 |
| 17167415 Canada Inc. | 192 Gold Park Gate, Angus, ON L3W 0B5 | 2025-07-17 |
| cheth concept corp. | 70 Milson Crescent, Angus, ON L3W 0C9 | 2026-04-13 |
| 16325998 Canada Inc. | 188 Murphy Rd, angus, ON L3W 0A2 | 2024-08-29 |
| WRS Web Solutions Inc. | 30 Stonemount Cres, Angus, ON L3W 0C4 | 2010-05-01 |
| Find all corporations in the same postal code | ||
Similar Entities
Corporations with similar names
Dataset Information
This dataset includes over one million business and not-for-profit entities incorporated with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development (ISED) Canada. Corporations Canada is Canada's federal corporate regulator, responsible for administering laws regarding the incorporation of Canadian businesses, except for financial intermediaries. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.
Dataset Information
| Subject | Economics and Industry |
| Jurisdiction | Federal |
| Data Provider | Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development (ISED) Canada |
| Source | open.canada.ca |
| Attribution | Contains information licensed under the Open Government Licence - Canada. |
Dataset Details
A corporation is a new legal entity created when incorporating. In Canada, a corporation has the same rights as a person. Any business and not-for-profit operating in Canada can incorporate federally. This dataset includes:
- (1) business corporations created under the Canada Business Corporations Act (CBCA),
- (2) not-for-profit corporations created under the Canada Corporations Act, Part II (CCA II),
- (3) not-for-profit corporations created under the Canada Not-for profit Corporations Act (NFP),
- (4) cooperatives created under the Canada Cooperatives Act (COOP),
- (5) board of trades created under the Boards of Trade Act (BOTA), and
- (6) other corporations regulated by Corporations Canada (e.g., special act corporation).
Information about federal corporations is public information, including a corporation's registered office address, and the names and addresses of its directors, as required by corporate laws that govern federal corporations. This applies even after a corporation has been dissolved, amalgamated or discontinued. Corporate information is made public to help people, like investors, financial institutions and other stakeholders, make timely and informed decisions about corporations, and let people know who is responsible for the corporation. Information and documents filed are not removed from the corporate records even when new information or documents are filed, including documents previously filed, filed for previous years or filed by mistake. Corporate laws require the public disclosure of this information.