17893451 CANADA INC. is a federal corporation in Brampton, Ontario incorporated with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development (ISED) Canada. The entity was incorporated on April 27, 2026 with corporation #17893451. The current entity status is . The registered office location is at 31 Ganton Heights, Brampton, ON L7A 3Y7. The directors of the corporation include Anmol Kalia.
Corporation Information
| ID | 17893451 |
| Business Number | 719381634 |
| Current Name | 17893451 CANADA INC. |
| Incorporation Date | 2026-04-27 |
| Address | 31 Ganton Heights Brampton ON L7A 3Y7 |
| Director Limits | 1-10 |
Corporation Directors
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| ANMOL KALIA | 31 Ganton Heights, Brampton ON L7A 3Y7, Canada |
Officer Information
Officers
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| ANMOL KALIA | 31 Ganton Heights, Brampton ON L7A 3Y7, Canada |
Location Information
| Street Address |
31 Ganton Heights |
| City | Brampton |
| Province | ON |
| Postal Code | L7A 3Y7 |
| Country | CA |
Corporations in the same postal code
| Corporation Name | Address | Incorporation Date |
|---|---|---|
| Captain KNOC Limited | 29 Ganton Heights, Brampton, ON L7A 3Y7 | 2024-08-10 |
| Wandohful Consultancy & Advisory Services Inc. | 5 Baycliffe Cres, Brampton, ON L7A 3Y7 | 2025-08-23 |
| 16610765 Canada Inc. | 42 Baycliffe Cres, Brampton, ON L7A 3Y7 | 2024-12-20 |
| My Sales Lab Inc. | 35 Ganton Heights, Brampton, ON L7A 3Y7 | 2017-04-16 |
| 13836703 Canada Inc. | 3 Crossbill Road, Brampton, ON L7A 3Y7 | 2022-03-06 |
| Wandohful Capital Management Inc. | 5 Baycliffe Cres, Brampton, ON L7A 3Y7 | 2025-08-21 |
| 17227574 Canada Inc. | 128 Baycliffe Cres, Brampton, ON L7A 3Y7 | 2025-08-09 |
| 13821897 Canada Inc. | 7 Baycliffe Crescent, Mount Pleasant Village, Brampton, ON L7A 3Y7 | 2022-03-01 |
| JustHomz Inc. | 44 Baycliffe Cres, Brampton, ON L7A 3Y7 | 2026-03-18 |
| Energy Efficient Home Solutions Inc. | 1-44 Baycliffe Cres, Brampton, ON L7A 3Y7 | 2017-02-03 |
| Find all corporations in the same postal code | ||
Corporations in the same postal code
| Corporation Name | Address | Incorporation Date |
|---|---|---|
| 17891326 Canada Inc. | 26 Harwood Rd, Brampton, ON L7A 3P9 | 2026-04-27 |
| 17889178 Canada Inc. | 21 Barnes Ct, Brampton, ON L7A 1J1 | 2026-04-25 |
| 17882629 Canada Inc. | 57 Tideland Dr, Brampton, ON L7A 2W1 | 2026-04-23 |
| HS Fitness & Wellness Inc. | 69 Iceland Poppy Trail, Brampton, ON L7A 0N1 | 2026-04-23 |
| 17887019 Canada Inc. | 17 Keats Terrace, Brampton, ON L7A 3N3 | 2026-04-24 |
| 17893418 Canada Inc. | 29 Dovergreen Dr, Brampton, ON L7A 2N3 | 2026-04-27 |
| 17879504 Canada Corp. | 48 Emmett Cir, Brampton, ON L7A 3M2 | 2026-04-22 |
| Altrusai Inc. | 26 Ashmere Rd, Brampton, ON L7A 1W9 | 2026-04-23 |
| 17887841 Canada Inc. | 21 Arkwright Dr, Brampton, ON L7A 0V2 | 2026-04-24 |
| 17887591 Canada Inc. | 53 Hiberton Crescent, Brampton, ON L7A 3C9 | 2026-04-24 |
| Find all corporations in the same postal code | ||
Similar Entities
Corporations with similar names
Dataset Information
This dataset includes over one million business and not-for-profit entities incorporated with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development (ISED) Canada. Corporations Canada is Canada's federal corporate regulator, responsible for administering laws regarding the incorporation of Canadian businesses, except for financial intermediaries. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.
Dataset Information
| Subject | Economics and Industry |
| Jurisdiction | Federal |
| Data Provider | Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development (ISED) Canada |
| Source | open.canada.ca |
| Attribution | Contains information licensed under the Open Government Licence - Canada. |
Dataset Details
A corporation is a new legal entity created when incorporating. In Canada, a corporation has the same rights as a person. Any business and not-for-profit operating in Canada can incorporate federally. This dataset includes:
- (1) business corporations created under the Canada Business Corporations Act (CBCA),
- (2) not-for-profit corporations created under the Canada Corporations Act, Part II (CCA II),
- (3) not-for-profit corporations created under the Canada Not-for profit Corporations Act (NFP),
- (4) cooperatives created under the Canada Cooperatives Act (COOP),
- (5) board of trades created under the Boards of Trade Act (BOTA), and
- (6) other corporations regulated by Corporations Canada (e.g., special act corporation).
Information about federal corporations is public information, including a corporation's registered office address, and the names and addresses of its directors, as required by corporate laws that govern federal corporations. This applies even after a corporation has been dissolved, amalgamated or discontinued. Corporate information is made public to help people, like investors, financial institutions and other stakeholders, make timely and informed decisions about corporations, and let people know who is responsible for the corporation. Information and documents filed are not removed from the corporate records even when new information or documents are filed, including documents previously filed, filed for previous years or filed by mistake. Corporate laws require the public disclosure of this information.