17893426 CANADA CORP. is a federal corporation in Calgary, Alberta incorporated with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development (ISED) Canada. The entity was incorporated on April 27, 2026 with corporation #17893426. The current entity status is . The registered office location is at 250 East Hills Sq SE #1000 Suite 1011, Calgary, AB T2A 7A7. The directors of the corporation include Brendon Daniels.
Corporation Information
| ID | 17893426 |
| Business Number | 784740375 |
| Current Name | 17893426 CANADA CORP. |
| Incorporation Date | 2026-04-27 |
| Address | 250 East Hills Sq SE #1000 Suite 1011 Calgary AB T2A 7A7 |
| Director Limits | 1-10 |
Corporation Directors
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| BRENDON DANIELS | 250 East Hills Sq SE #1000 Suite 1011, Calgary AB T2A 7A7, Canada |
Officer Information
Officers
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| BRENDON DANIELS | 250 East Hills Sq SE #1000 Suite 1011, Calgary AB T2A 7A7, Canada |
Location Information
| Street Address |
250 East Hills Sq SE #1000 Suite 1011 |
| City | Calgary |
| Province | AB |
| Postal Code | T2A 7A7 |
| Country | CA |
Corporations in the same postal code
| Corporation Name | Address | Incorporation Date |
|---|---|---|
| Gonzalez Psychological Services Inc. | 34 Belvedere Green SE, Calgary, AB T2A 7A7 | 2020-10-06 |
Corporations in the same postal code
| Corporation Name | Address | Incorporation Date |
|---|---|---|
| 13673847 Canada Inc. | 2509 14th Ave Se, Calgary, AB T2A 0J4 | 2022-01-12 |
| Social Insider Canada Limited | 6036 12th Avenue Se, Calgary, AB T2A 0J1 | 2008-07-15 |
| trabea marketing inc. | 2621 11th Ave SE, Calgary, AB T2A 0E4 | 2022-02-08 |
| Hers & Herz Incorporated | 2720a 12 Avenue Southeast, Calgary, AB T2A 0G2 | 2021-09-14 |
| Ijgs Health Care Services Inc. | 5402 14 Ave SE, Calgary, AB T2A 0L3 | 2024-01-18 |
| Akel & Chavannaz consulting inc. | 2733A - 11 ave SE, Calgary, AB T2A 0E5 | 2009-09-28 |
| Pizza Threads Ltd. | 2543 10 Ave Se, Calgary, AB T2A 0C2 | 2021-07-24 |
| 13446514 Canada Inc. | 4105 10 Avenue Southeast, Calgary, AB T2A 0C9 | 2021-10-21 |
| True West Woodwork Ltd. | 3203 12 Avenue SE, Calgary, AB T2A 0G8 | 2011-02-28 |
| Axamed Canada Inc. | 2733A - 11 ave SE, Calgary, AB T2A 0E5 | 2009-12-04 |
| Find all corporations in the same postal code | ||
Similar Entities
Corporations with similar names
Dataset Information
This dataset includes over one million business and not-for-profit entities incorporated with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development (ISED) Canada. Corporations Canada is Canada's federal corporate regulator, responsible for administering laws regarding the incorporation of Canadian businesses, except for financial intermediaries. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.
Dataset Information
| Subject | Economics and Industry |
| Jurisdiction | Federal |
| Data Provider | Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development (ISED) Canada |
| Source | open.canada.ca |
| Attribution | Contains information licensed under the Open Government Licence - Canada. |
Dataset Details
A corporation is a new legal entity created when incorporating. In Canada, a corporation has the same rights as a person. Any business and not-for-profit operating in Canada can incorporate federally. This dataset includes:
- (1) business corporations created under the Canada Business Corporations Act (CBCA),
- (2) not-for-profit corporations created under the Canada Corporations Act, Part II (CCA II),
- (3) not-for-profit corporations created under the Canada Not-for profit Corporations Act (NFP),
- (4) cooperatives created under the Canada Cooperatives Act (COOP),
- (5) board of trades created under the Boards of Trade Act (BOTA), and
- (6) other corporations regulated by Corporations Canada (e.g., special act corporation).
Information about federal corporations is public information, including a corporation's registered office address, and the names and addresses of its directors, as required by corporate laws that govern federal corporations. This applies even after a corporation has been dissolved, amalgamated or discontinued. Corporate information is made public to help people, like investors, financial institutions and other stakeholders, make timely and informed decisions about corporations, and let people know who is responsible for the corporation. Information and documents filed are not removed from the corporate records even when new information or documents are filed, including documents previously filed, filed for previous years or filed by mistake. Corporate laws require the public disclosure of this information.