Alderstone Consulting Inc. is a federal corporation in Toronto, Ontario incorporated with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development (ISED) Canada. The entity was incorporated on April 27, 2026 with corporation #17892896. The current entity status is . The registered office location is at One Bloor St. East, Toronto, ON M4W 0A8. The directors of the corporation include Amirhossein Saali.
Corporation Information
| ID | 17892896 |
| Business Number | 784780371 |
| Current Name | Alderstone Consulting Inc. |
| Incorporation Date | 2026-04-27 |
| Address | One Bloor St. East Toronto ON M4W 0A8 |
| Director Limits | 1-10 |
Corporation Directors
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| AMIRHOSSEIN SAALI | One Bloor St. East, Toronto ON M4W 0A8, Canada |
Officer Information
Officers
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| AMIRHOSSEIN SAALI | One Bloor St. East, Toronto ON M4W 0A8, Canada |
Location Information
| Street Address |
One Bloor St. East |
| City | Toronto |
| Province | ON |
| Postal Code | M4W 0A8 |
| Country | CA |
Corporations in the same postal code
| Corporation Name | Address | Incorporation Date |
|---|---|---|
| GreenFore Consulting Corp. | unit3707 1 Bloor Street East, Toronto, ON M4W 0A8 | 2022-02-24 |
| Santé Studios Design Co. Inc. | 2708 1 Bloor Street East, Toronto, ON M4W 0A8 | 2021-04-12 |
| LAS Luca Consulting Inc. | 907- 1 Bloor Street East, Toronto, ON M4W 0A8 | 2025-07-08 |
| Castor Pollux Consulting Ltd. | 4510-1 Bloor St E, Toronto On M4w 0a8, Toronto, ON M4W 0A8 | 2023-06-02 |
| Cheery Cherry Apparel Corp. | Unit 1606-1 Bloor St E, Toronto, ON M4W 0A8 | 2023-03-10 |
| 17461569 Canada Inc. | 1 Bloor St E, #417, Toronto, ON M4W 0A8 | 2025-11-09 |
| Ombra Group Inc. | 1 Bloor Street E Unit 3701, Toronto, ON M4W 0A8 | 2023-10-04 |
| 13869342 Canada Inc. | 5410-1 Bloor Street East, Toronto, ON M4W 0A8 | 2022-03-16 |
| 12121433 Canada Inc. | Suite 4603-1 Bloor St. E, Toronto, ON M4W 0A8 | 2020-06-11 |
| CarAI Corp. | 1 bloor st east, unit 4207, Toronto, ON M4W 0A8 | 2025-03-19 |
| Find all corporations in the same postal code | ||
Corporations in the same postal code
| Corporation Name | Address | Incorporation Date |
|---|---|---|
| 14562054 Canada Inc. · 606466 Ontario Limited | 50 Yorkville Avenue, Toronto, ON M4W 0A3 | |
| Canadian Mesothelioma Foundation | 4302-50 Yorkville Avenue, Toronto, ON M4W 0A3 | 2007-06-25 |
| Twin Properties Limited | 50 Yorkville Avenue, Suite 3504, Toronto, ON M4W 0A3 | 2020-09-10 |
| Chef Pat Newton Inc. | 50 Yorkville Avenue, apt 4601, Toronto, ON M4W 0A3 | 2022-08-10 |
| 13514552 Canada Inc. | c/o THREE60LEGAL, C16-820 Yonge Street, Toronto, ON M4W 0A9 | 2021-11-15 |
| The Period Lab Corporation | 50 Yorkville Ave, Toronto, ON M4W 0A3 | 2020-10-07 |
| 14562054 Canada Inc. | 50 Yorkville Avenue, Suite 3504, Toronto, ON M4W 0A3 | |
| 10358568 Canada Inc. | 3203-50 Yorkville Ave, Toronto, ON M4W 0A3 | 2017-08-09 |
| BeenThere Inc. | 3404-50 Yorkville Avenue, Toronto, ON M4W 0A3 | 2017-05-11 |
| Archivesltd Ltd. | 1275 Bay Street, Toronto, ON M4W 0A4 | 2014-04-08 |
| Find all corporations in the same postal code | ||
Similar Entities
Corporations with similar names
Dataset Information
This dataset includes over one million business and not-for-profit entities incorporated with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development (ISED) Canada. Corporations Canada is Canada's federal corporate regulator, responsible for administering laws regarding the incorporation of Canadian businesses, except for financial intermediaries. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.
Dataset Information
| Subject | Economics and Industry |
| Jurisdiction | Federal |
| Data Provider | Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development (ISED) Canada |
| Source | open.canada.ca |
| Attribution | Contains information licensed under the Open Government Licence - Canada. |
Dataset Details
A corporation is a new legal entity created when incorporating. In Canada, a corporation has the same rights as a person. Any business and not-for-profit operating in Canada can incorporate federally. This dataset includes:
- (1) business corporations created under the Canada Business Corporations Act (CBCA),
- (2) not-for-profit corporations created under the Canada Corporations Act, Part II (CCA II),
- (3) not-for-profit corporations created under the Canada Not-for profit Corporations Act (NFP),
- (4) cooperatives created under the Canada Cooperatives Act (COOP),
- (5) board of trades created under the Boards of Trade Act (BOTA), and
- (6) other corporations regulated by Corporations Canada (e.g., special act corporation).
Information about federal corporations is public information, including a corporation's registered office address, and the names and addresses of its directors, as required by corporate laws that govern federal corporations. This applies even after a corporation has been dissolved, amalgamated or discontinued. Corporate information is made public to help people, like investors, financial institutions and other stakeholders, make timely and informed decisions about corporations, and let people know who is responsible for the corporation. Information and documents filed are not removed from the corporate records even when new information or documents are filed, including documents previously filed, filed for previous years or filed by mistake. Corporate laws require the public disclosure of this information.