ArbEdge Inc. is a federal corporation in Ottawa, Ontario incorporated with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development (ISED) Canada. The entity was incorporated on April 27, 2026 with corporation #17892829. The current entity status is . The registered office location is at 627 Melbourne Avenue, Ottawa, ON K2A 1W9. The directors of the corporation include Jeff Kubacki.
Corporation Information
| ID | 17892829 |
| Business Number | 719381238 |
| Current Name | ArbEdge Inc. |
| Incorporation Date | 2026-04-27 |
| Address | 627 Melbourne Avenue Ottawa ON K2A 1W9 |
| Director Limits | 1-10 |
Corporation Directors
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Jeff Kubacki | 627 Melbourne Avenue, Ottawa ON K2A 1W9, Canada |
Officer Information
Officers
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Jeff Kubacki | 627 Melbourne Avenue, Ottawa ON K2A 1W9, Canada |
Location Information
| Street Address |
627 Melbourne Avenue |
| City | Ottawa |
| Province | ON |
| Postal Code | K2A 1W9 |
| Country | CA |
Corporations in the same postal code
| Corporation Name | Address | Incorporation Date |
|---|---|---|
| James L. Armstrong Consulting Inc. | 615 Melbourne Avenue, Ottawa, ON K2A 1W9 | 2005-04-08 |
| LEDJ Holding Inc. | 615 Melbourne Avenue, Ottawa, ON K2A 1W9 | 2013-05-07 |
Corporations in the same postal code
| Corporation Name | Address | Incorporation Date |
|---|---|---|
| Digistep Technologies Inc. | 378 Selby Avenue, Ottawa, ON K2A 0A1 | 2000-07-14 |
| Cosmos Pet Technology Inc. | 301-345 Whitby Ave, Ottawa, ON K2A 0B3 | 2026-03-31 |
| 8315990 Canada Inc. | 377 Wilmont Avenue, Ottawa, ON K2A 0B2 | 2012-10-02 |
| iROOMit Technologies Inc. | 2165 Workman Ave, Ottawa, ON K2A 0A7 | 2022-02-02 |
| Management Ideas for Today Inc. | 2171 Workman Avenue, Ottawa, ON K2A 0A7 | 2007-02-14 |
| 4020553 Canada Inc. | 374 Wilmont Avenue, Ottawa, ON K2A 0B1 | 2002-02-28 |
| InuaIntegration Solutions Inc. | 427 Lochaber Ave, Ottawa, ON K2A 0A5 | 2014-06-05 |
| Seven Blue Stars Inc. | 201-345 Whitby Ave, Ottawa, ON K2A 0B3 | 2008-11-24 |
| iHOMit Inc. | 2165 Workman Ave, Ottawa, ON K2A 0A7 | 2022-02-11 |
| 7792441 Canada Inc. | 429 Lochaber Avenue, Ottawa, ON K2A 0A5 | 2011-03-01 |
| Find all corporations in the same postal code | ||
Dataset Information
This dataset includes over one million business and not-for-profit entities incorporated with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development (ISED) Canada. Corporations Canada is Canada's federal corporate regulator, responsible for administering laws regarding the incorporation of Canadian businesses, except for financial intermediaries. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.
Dataset Information
| Subject | Economics and Industry |
| Jurisdiction | Federal |
| Data Provider | Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development (ISED) Canada |
| Source | open.canada.ca |
| Attribution | Contains information licensed under the Open Government Licence - Canada. |
Dataset Details
A corporation is a new legal entity created when incorporating. In Canada, a corporation has the same rights as a person. Any business and not-for-profit operating in Canada can incorporate federally. This dataset includes:
- (1) business corporations created under the Canada Business Corporations Act (CBCA),
- (2) not-for-profit corporations created under the Canada Corporations Act, Part II (CCA II),
- (3) not-for-profit corporations created under the Canada Not-for profit Corporations Act (NFP),
- (4) cooperatives created under the Canada Cooperatives Act (COOP),
- (5) board of trades created under the Boards of Trade Act (BOTA), and
- (6) other corporations regulated by Corporations Canada (e.g., special act corporation).
Information about federal corporations is public information, including a corporation's registered office address, and the names and addresses of its directors, as required by corporate laws that govern federal corporations. This applies even after a corporation has been dissolved, amalgamated or discontinued. Corporate information is made public to help people, like investors, financial institutions and other stakeholders, make timely and informed decisions about corporations, and let people know who is responsible for the corporation. Information and documents filed are not removed from the corporate records even when new information or documents are filed, including documents previously filed, filed for previous years or filed by mistake. Corporate laws require the public disclosure of this information.