MAJYLE JesCo inc. is a federal corporation in Lévis, Quebec incorporated with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development (ISED) Canada. The entity was incorporated on April 27, 2026 with corporation #17892454. The current entity status is . The registered office location is at 18, rue Louis-Hémon, Lévis, QC G6W 6A8. The directors of the corporation include Eve Lemieux and Yan Trudel.
Corporation Information
| ID | 17892454 |
| Business Number | 719470635 |
| Current Name | MAJYLE JesCo inc. |
| Incorporation Date | 2026-04-27 |
| Address | 18, rue Louis-Hémon Lévis QC G6W 6A8 |
| Director Limits | 1-10 |
Corporation Directors
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Eve Lemieux | 18, rue Louis-Hémon, Lévis QC G6W 6A8, Canada |
| Yan Trudel | 18, rue Louis-Hémon, Lévis QC G6W 6A8, Canada |
Officer Information
Officers
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Eve Lemieux | 18, rue Louis-Hémon, Lévis QC G6W 6A8, Canada |
| Yan Trudel | 18, rue Louis-Hémon, Lévis QC G6W 6A8, Canada |
Location Information
| Street Address |
18, rue Louis-Hémon |
| City | Lévis |
| Province | QC |
| Postal Code | G6W 6A8 |
| Country | CA |
Corporations in the same postal code
| Corporation Name | Address | Incorporation Date |
|---|---|---|
| Docteur Rob Casserley, M.D. Inc. · Doctor Rob Casserley, M.D. Inc. | 1841, chemin du Sault, Lévis, QC G6W 0B4 | 2017-02-06 |
| Fondation Népal | 1841 ch du Sault, Lévis, QC G6W 0B4 | 2019-10-14 |
| Les PÉDales Ergoclip Inc. · Ergoclip Pedals Inc. | 70 Longwood, Lévis, QC G6W 0K4 | 2009-03-12 |
| 7552319 Canada Inc. | 1864, allée Cavalière, Lévis, QC G6W 0B9 | 2010-05-13 |
| jarabe inc. | 1899, boulevard Guillaume-Couture, appartement 2, Lévis, QC G6W 0E9 | 2010-03-04 |
| Wecoop - Coop de travail | 691 Rue Lapointe, LÉVis, QC G6W 0E5 | 2017-01-12 |
| FNL Import-export inc. | 1280 De Villemay, Levis, QC G6W 0J2 | 2009-02-03 |
| 15936772 Canada Inc. | 4465 Rue des Cornalines, Lévis, QC G6W 0E7 | 2024-04-10 |
| 9541705 Canada Inc. | 4824 rue Thomas-Chapais, Lévis, QC G6W 0G4 | 2016-02-16 |
| Molesque Consultation inc. | 1603, Rue Du Quotidien, LÉVis, QC G6W 0H4 | 2010-02-02 |
| Find all corporations in the same postal code | ||
Similar Entities
Corporations with similar names
| Corporation Name | Address | Incorporation Date |
|---|---|---|
| Promotions Jesco (Canada) Inc. | 545 Rue Davaar, Montreal, QC H2V3A7 | 1998-02-05 |
| Jesco Financial Services Inc. | 1063 Sherwin Road, Winnipeg, MB R3H0T8 | 1976-12-20 |
| Jd Jesco Transport Ltd. | 59 Whiteface Crescent, Brampton, ON L6X 4W6 | 2007-10-16 |
| Club Des Vins Jesco (Oenologie) | 545 Rue Davaar, Montreal, QC H2V3A7 | 1998-08-24 |
| Jesco Photos Inc. | 86 Boul. Des Entreprises Local 204, Broisbriand, QC J7G 2T3 | 1979-07-18 |
| Jesco Structure West Inc. · Jesco Structure Ouest Inc. | 12 345 121 Street, Edmonton, AB T5L 4Y7 | 2007-07-06 |
| La Cie D'Importation Jesco (Canada) Inc. | 545 Rue Davaar, Montreal, QC H2V3A7 | 1998-02-05 |
Dataset Information
This dataset includes over one million business and not-for-profit entities incorporated with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development (ISED) Canada. Corporations Canada is Canada's federal corporate regulator, responsible for administering laws regarding the incorporation of Canadian businesses, except for financial intermediaries. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.
Dataset Information
| Subject | Economics and Industry |
| Jurisdiction | Federal |
| Data Provider | Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development (ISED) Canada |
| Source | open.canada.ca |
| Attribution | Contains information licensed under the Open Government Licence - Canada. |
Dataset Details
A corporation is a new legal entity created when incorporating. In Canada, a corporation has the same rights as a person. Any business and not-for-profit operating in Canada can incorporate federally. This dataset includes:
- (1) business corporations created under the Canada Business Corporations Act (CBCA),
- (2) not-for-profit corporations created under the Canada Corporations Act, Part II (CCA II),
- (3) not-for-profit corporations created under the Canada Not-for profit Corporations Act (NFP),
- (4) cooperatives created under the Canada Cooperatives Act (COOP),
- (5) board of trades created under the Boards of Trade Act (BOTA), and
- (6) other corporations regulated by Corporations Canada (e.g., special act corporation).
Information about federal corporations is public information, including a corporation's registered office address, and the names and addresses of its directors, as required by corporate laws that govern federal corporations. This applies even after a corporation has been dissolved, amalgamated or discontinued. Corporate information is made public to help people, like investors, financial institutions and other stakeholders, make timely and informed decisions about corporations, and let people know who is responsible for the corporation. Information and documents filed are not removed from the corporate records even when new information or documents are filed, including documents previously filed, filed for previous years or filed by mistake. Corporate laws require the public disclosure of this information.