Fondation Culturelle Rosa (also known as Rosa Cultural Foundation) is a federal corporation in Montmagny, Quebec incorporated with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development (ISED) Canada. The entity was incorporated on April 27, 2026 with corporation #17892098. The current entity status is . The registered office location is at 80 8e RUE, Montmagny, QC G5V 3G1. The directors of the corporation include Martin Dionne.
Corporation Information
| ID | 17892098 |
| Business Number | 784559379 |
| Current Name | Fondation Culturelle Rosa |
| Other Name | Rosa Cultural Foundation |
| Incorporation Date | 2026-04-27 |
| Address | 80 8e RUE Montmagny QC G5V 3G1 |
| Director Limits | 1-10 |
Corporation Directors
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| MARTIN DIONNE | 80 8e RUE, Montmagny QC G5V 3G1, Canada |
Officer Information
Officers
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| MARTIN DIONNE | 80 8e RUE, Montmagny QC G5V 3G1, Canada |
Corporations with the same officer (MARTIN DIONNE)
| Corporation Name | Address | Incorporation Date |
|---|---|---|
| Les Promotions Liopold Inc. | 158 Rue Liopold, Cowansville, QC J2K1X5 | 1981-03-20 |
| 7541554 Canada Inc. | 926, avenue Selkirk, Pointe-Claire, QC H9R 4T7 | 2010-05-03 |
| 17873298 Canada Inc. | 1 Rideau, 7e étage, ottawa, ON K1N 8S7 | 2026-04-20 |
| 14549872 Canada Inc. | 926 avenue Selkirk, Pointe-Claire, QC H9R 4T7 | 2022-11-23 |
Location Information
| Street Address |
80 8e RUE |
| City | Montmagny |
| Province | QC |
| Postal Code | G5V 3G1 |
| Country | CA |
Corporations in the same postal code
| Corporation Name | Address | Incorporation Date |
|---|---|---|
| Presto Archerie Inc. | 58 Ave De La Gare, Montmagny, QC G5V 2S9 | 1999-02-16 |
| 6538151 Canada Inc. | 358, Boulevard TachÉ Est, Montmagny, QC G5V 1E1 | 2006-03-16 |
| Devimex Inc. | 89, Rue Gaudreau, Montmagny, QC G5V 2P2 | 2008-08-29 |
| Tcost Inc. | 220, boul. Taché Est, Montmagny, QC G5V 1G5 | 2023-09-08 |
| Ges-J.Y.F. Ltee | 112-136 Bd Taché O, Montmagny, QC G5V 0H8 | 1983-02-18 |
| Les Produits De Bois Parmer Canada LtÉE · Parmer Canada Wood Products Ltd. | 201, Du Manoir, Montmagny, QC G5V 1G1 | 1992-09-16 |
| Bernier Imprimeurs Inc. | 102, avenue de la Cour, Montmagny, QC G5V 2V9 | 1978-12-22 |
| 8084394 Canada Inc. | 452 Boul. TachÉ Est, Montmagny, QC G5V 1E2 | 2012-01-19 |
| Nostalgia Import Canada Ltée · Nostalgia Imports Canada Ltd. | 20 Avenue De La Cour, Montmagny, QC G5V 2V9 | 1995-06-07 |
| Riviere-Du-Loup Clavigraphe (1979) Ltee | 49, rue St-Jean-Baptiste est, Montmagny, QC G5V 1J6 | 1979-12-11 |
| Find all corporations in the same postal code | ||
Similar Entities
Corporations with similar names
Dataset Information
This dataset includes over one million business and not-for-profit entities incorporated with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development (ISED) Canada. Corporations Canada is Canada's federal corporate regulator, responsible for administering laws regarding the incorporation of Canadian businesses, except for financial intermediaries. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.
Dataset Information
| Subject | Economics and Industry |
| Jurisdiction | Federal |
| Data Provider | Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development (ISED) Canada |
| Source | open.canada.ca |
| Attribution | Contains information licensed under the Open Government Licence - Canada. |
Dataset Details
A corporation is a new legal entity created when incorporating. In Canada, a corporation has the same rights as a person. Any business and not-for-profit operating in Canada can incorporate federally. This dataset includes:
- (1) business corporations created under the Canada Business Corporations Act (CBCA),
- (2) not-for-profit corporations created under the Canada Corporations Act, Part II (CCA II),
- (3) not-for-profit corporations created under the Canada Not-for profit Corporations Act (NFP),
- (4) cooperatives created under the Canada Cooperatives Act (COOP),
- (5) board of trades created under the Boards of Trade Act (BOTA), and
- (6) other corporations regulated by Corporations Canada (e.g., special act corporation).
Information about federal corporations is public information, including a corporation's registered office address, and the names and addresses of its directors, as required by corporate laws that govern federal corporations. This applies even after a corporation has been dissolved, amalgamated or discontinued. Corporate information is made public to help people, like investors, financial institutions and other stakeholders, make timely and informed decisions about corporations, and let people know who is responsible for the corporation. Information and documents filed are not removed from the corporate records even when new information or documents are filed, including documents previously filed, filed for previous years or filed by mistake. Corporate laws require the public disclosure of this information.