17892012 CANADA INC. is a federal corporation in Brampton, Ontario incorporated with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development (ISED) Canada. The entity was incorporated on April 27, 2026 with corporation #17892012. The current entity status is . The registered office location is at 343 Remembrance Rd, Brampton, ON L7A 4X5. The directors of the corporation include Jasdeep Singh Panesar.
Corporation Information
| ID | 17892012 |
| Business Number | 719534430 |
| Current Name | 17892012 CANADA INC. |
| Incorporation Date | 2026-04-27 |
| Address | 343 Remembrance Rd Brampton ON L7A 4X5 |
| Director Limits | 1-10 |
Corporation Directors
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| JASDEEP SINGH PANESAR | 343 Remembrance Rd, Brampton ON L7A 4X5, Canada |
Officer Information
Officers
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| JASDEEP SINGH PANESAR | 343 Remembrance Rd, Brampton ON L7A 4X5, Canada |
Corporations with the same officer (JASDEEP SINGH PANESAR)
| Corporation Name | Address | Incorporation Date |
|---|---|---|
| Pan Mondial Inc. | 12 - 1200 Derry Road East, Mississauga, ON L5T 0B3 | 2018-11-21 |
Location Information
| Street Address |
343 Remembrance Rd |
| City | Brampton |
| Province | ON |
| Postal Code | L7A 4X5 |
| Country | CA |
Corporations in the same postal code
| Corporation Name | Address | Incorporation Date |
|---|---|---|
| 15367565 Canada Inc. | 18 Hines Street, Brampton, ON L7A 4X5 | 2023-09-16 |
| 14872835 Canada Inc. | 18 hines street, Brampton, ON L7A 4X5 | 2023-03-22 |
| Somtochi Beauty Inc. | 8 Hine St., Brampton, ON L7A 4X5 | 2020-12-17 |
| 14165047 Canada Inc. | 51 Yarmouth Street, Brampton, ON L7A 4X5 | 2022-06-28 |
| 10615463 Canada Inc. | 45 Yarmouth Street, Brampton, ON L7A 4X5 | 2018-02-03 |
| 15748046 Canada Inc. | 18 Hines St, Brampton, ON L7A 4X5 | 2024-02-04 |
| 14779657 Canada Inc. | 18 Hines Street, Brampton, ON L7A 4X5 | 2023-02-18 |
| 11562193 Canada Inc. | 39 Yarmouth Street, Brampton, ON L7A 4X5 | 2019-08-09 |
| 14788524 Canada Inc. | 18 hines street, Brampton, ON L7A 4X5 | 2023-02-22 |
| 10904953 Canada Corp. | 43 Yarmouth Street, Brampton, ON L7A 4X5 | 2018-07-25 |
| Find all corporations in the same postal code | ||
Corporations in the same postal code
| Corporation Name | Address | Incorporation Date |
|---|---|---|
| Starfie Inc. | 124 Kempenfelt Trail, Brampton, ON L7A 0A7 | 2026-04-24 |
| 17893451 Canada Inc. | 31 Ganton Heights, Brampton, ON L7A 3Y7 | 2026-04-27 |
| 17893418 Canada Inc. | 29 Dovergreen Dr, Brampton, ON L7A 2N3 | 2026-04-27 |
| 17895160 Canada Inc. | 74 Farthingale Cres, Brampton, ON L7A 1W8 | 2026-04-28 |
| Daaj N Varii Inc. | 89 Bleasdale Ave, Brampton, ON L7A 0S2 | 2026-04-24 |
| 17890419 Canada Inc. | 374 Queen Mary drive, Brampton, ON L7A 3T1 | 2026-04-26 |
| HS Fitness & Wellness Inc. | 69 Iceland Poppy Trail, Brampton, ON L7A 0N1 | 2026-04-23 |
| 17887248 Canada Inc. | 75 Viceroy Crescent, Brampton, ON L7A 1V4 | 2026-04-24 |
| 17891326 Canada Inc. | 26 Harwood Rd, Brampton, ON L7A 3P9 | 2026-04-27 |
| 17887841 Canada Inc. | 21 Arkwright Dr, Brampton, ON L7A 0V2 | 2026-04-24 |
| Find all corporations in the same postal code | ||
Similar Entities
Corporations with similar names
Dataset Information
This dataset includes over one million business and not-for-profit entities incorporated with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development (ISED) Canada. Corporations Canada is Canada's federal corporate regulator, responsible for administering laws regarding the incorporation of Canadian businesses, except for financial intermediaries. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.
Dataset Information
| Subject | Economics and Industry |
| Jurisdiction | Federal |
| Data Provider | Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development (ISED) Canada |
| Source | open.canada.ca |
| Attribution | Contains information licensed under the Open Government Licence - Canada. |
Dataset Details
A corporation is a new legal entity created when incorporating. In Canada, a corporation has the same rights as a person. Any business and not-for-profit operating in Canada can incorporate federally. This dataset includes:
- (1) business corporations created under the Canada Business Corporations Act (CBCA),
- (2) not-for-profit corporations created under the Canada Corporations Act, Part II (CCA II),
- (3) not-for-profit corporations created under the Canada Not-for profit Corporations Act (NFP),
- (4) cooperatives created under the Canada Cooperatives Act (COOP),
- (5) board of trades created under the Boards of Trade Act (BOTA), and
- (6) other corporations regulated by Corporations Canada (e.g., special act corporation).
Information about federal corporations is public information, including a corporation's registered office address, and the names and addresses of its directors, as required by corporate laws that govern federal corporations. This applies even after a corporation has been dissolved, amalgamated or discontinued. Corporate information is made public to help people, like investors, financial institutions and other stakeholders, make timely and informed decisions about corporations, and let people know who is responsible for the corporation. Information and documents filed are not removed from the corporate records even when new information or documents are filed, including documents previously filed, filed for previous years or filed by mistake. Corporate laws require the public disclosure of this information.