17891504 Canada Inc. is a federal corporation in Ottawa, Ontario incorporated with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development (ISED) Canada. The entity was incorporated on April 27, 2026 with corporation #17891504. The current entity status is . The registered office location is at 244B Livery St, Ottawa, ON K2V 0H4. The directors of the corporation include Mark Prussick.
Corporation Information
| ID | 17891504 |
| Business Number | 784955973 |
| Current Name | 17891504 Canada Inc. |
| Incorporation Date | 2026-04-27 |
| Address | 244B Livery St Ottawa ON K2V 0H4 |
| Director Limits | 1-10 |
Corporation Directors
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Mark Prussick | 244B Livery St, Ottawa ON K2V 0H4, Canada |
Officer Information
Officers
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Mark Prussick | 244B Livery St, Ottawa ON K2V 0H4, Canada |
Corporations with the same officer (Mark Prussick)
| Corporation Name | Address | Incorporation Date |
|---|---|---|
| 8549486 Canada Inc. | 1006 Spruce Ridge Road, Ottawa, ON K0A 1L0 | 2013-07-18 |
Location Information
| Street Address |
244B Livery St |
| City | Ottawa |
| Province | ON |
| Postal Code | K2V 0H4 |
| Country | CA |
Corporations in the same postal code
| Corporation Name | Address | Incorporation Date |
|---|---|---|
| 16285112 Canada Inc. | 264 Livery St, D, Ottawa, ON K2V 0H4 | 2024-08-13 |
| OLASOLU Infoteng Inc. | Unit B-264 Livery Street, Stittsville, ON K2V 0H4 | 2016-11-29 |
| Gospel Lights of Fire Evangelistic Ministries | Unit B-264 Livery Street, Ottawa, ON K2V 0H4 | 2018-07-09 |
| 16336272 Canada Inc. | 264 Livery Street, Ottaw, ON K2V 0H4 | 2024-09-03 |
Corporations in the same postal code
| Corporation Name | Address | Incorporation Date |
|---|---|---|
| 4430387 Canada Inc. | 241 Balikun Hts, Ottawa, ON K2V 0A4 | 2007-05-10 |
| Linda Robinson Events Inc. | 239 Balikun Heights, Stittsville, ON K2V 0A4 | 2017-07-17 |
| 12579120 Canada Inc. | 251 Livery Street, Stittsville, ON K2V 0A5 | 2020-12-17 |
| Teen MINDS Inc. | 235 Balikun Heights, Kanata, ON K2V 0A4 | 2014-03-17 |
| Canada Crossbow Inc. | 108 Tapadero Ave, Kanata, ON K2V 0A4 | 2010-12-09 |
| Marlin Technology Inc. | 116 Westphalian Ave, Ottawa, ON K2V 0A3 | 2020-08-27 |
| Wardah Global Ventures Ltd. | 116 Westphalian Ave, Ottawa, ON K2V 0A3 | 2024-11-04 |
| Bit Mentors Inc. | 114 Tapadero Ave, Kanata, ON K2V 0A4 | 2022-08-08 |
| Ride Orbit Inc. | 112 Westphalian Avenue, Ottawa, ON K2V 0A3 | 2021-06-11 |
| Scarlett Sky Systems and Software Development Corp. | 235 Balikun Hts., Kanata, ON K2V 0A4 | 2016-08-31 |
| Find all corporations in the same postal code | ||
Similar Entities
Corporations with similar names
Dataset Information
This dataset includes over one million business and not-for-profit entities incorporated with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development (ISED) Canada. Corporations Canada is Canada's federal corporate regulator, responsible for administering laws regarding the incorporation of Canadian businesses, except for financial intermediaries. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.
Dataset Information
| Subject | Economics and Industry |
| Jurisdiction | Federal |
| Data Provider | Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development (ISED) Canada |
| Source | open.canada.ca |
| Attribution | Contains information licensed under the Open Government Licence - Canada. |
Dataset Details
A corporation is a new legal entity created when incorporating. In Canada, a corporation has the same rights as a person. Any business and not-for-profit operating in Canada can incorporate federally. This dataset includes:
- (1) business corporations created under the Canada Business Corporations Act (CBCA),
- (2) not-for-profit corporations created under the Canada Corporations Act, Part II (CCA II),
- (3) not-for-profit corporations created under the Canada Not-for profit Corporations Act (NFP),
- (4) cooperatives created under the Canada Cooperatives Act (COOP),
- (5) board of trades created under the Boards of Trade Act (BOTA), and
- (6) other corporations regulated by Corporations Canada (e.g., special act corporation).
Information about federal corporations is public information, including a corporation's registered office address, and the names and addresses of its directors, as required by corporate laws that govern federal corporations. This applies even after a corporation has been dissolved, amalgamated or discontinued. Corporate information is made public to help people, like investors, financial institutions and other stakeholders, make timely and informed decisions about corporations, and let people know who is responsible for the corporation. Information and documents filed are not removed from the corporate records even when new information or documents are filed, including documents previously filed, filed for previous years or filed by mistake. Corporate laws require the public disclosure of this information.