CoreBridgeX Solutions Inc. is a federal corporation in Surrey, British Columbia incorporated with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development (ISED) Canada. The entity was incorporated on April 27, 2026 with corporation #17891393. The current entity status is . The registered office location is at Unit-89 12711 64 Avenue, Surrey, BC V3W 1X1. The directors of the corporation include Satwant Dhaliwal.
Corporation Information
| ID | 17891393 |
| Business Number | 719431439 |
| Current Name | CoreBridgeX Solutions Inc. |
| Incorporation Date | 2026-04-27 |
| Address | Unit-89 12711 64 Avenue Surrey BC V3W 1X1 |
| Director Limits | 1-10 |
Corporation Directors
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| SATWANT DHALIWAL | Unit-89 12711 64 Avenue, Surrey BC V3W 1X1, Canada |
Officer Information
Officers
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| SATWANT DHALIWAL | Unit-89 12711 64 Avenue, Surrey BC V3W 1X1, Canada |
Corporations with the same officer (SATWANT DHALIWAL)
| Corporation Name | Address | Incorporation Date |
|---|---|---|
| 11052284 Canada Inc. | 7 Franktown Drive, Brampton, ON L6P 3N2 | 2018-10-19 |
Location Information
| Street Address |
Unit-89 12711 64 Avenue |
| City | Surrey |
| Province | BC |
| Postal Code | V3W 1X1 |
| Country | CA |
Corporations in the same postal code
| Corporation Name | Address | Incorporation Date |
|---|---|---|
| Marketing Moves Inc. | 37-12711, 64 Avenue, Surrey, BC V3W 1X1 | 2024-07-06 |
| The Bed Bug Shop Ltd. | 126-12711 64th Ave, Surrey, BC V3W 1X1 | 2008-10-13 |
| VRCK CANADA IMMIGRATION Ltd. | 12711 - 64 Ave, Unit 23, Surrey, BC V3W 1X1 | 2022-01-22 |
| 11337599 Canada Ltd. | Unit 3 - 12711 64th Ave., Surrey, BC V3W 1X1 | 2019-04-07 |
| Qwik Transfer Limited | 75 12711 64 Ave, Surrey, BC V3W 1X1 | 2004-09-15 |
| Liberate Immigration and Citizenship Consultancy Inc. | 12711 64 Avenue, Unit 110, Surrey, BC V3W 1X1 | 2022-07-21 |
Corporations in the same postal code
| Corporation Name | Address | Incorporation Date |
|---|---|---|
| Tech Sarwar Inc. | 110-8299 129 Street, Surrey, BC V3W 0A6 | 2023-10-24 |
| 17029551 Canada Inc. | 3-13905 70 Ave, Surrey, BC V3W 0A1 | 2025-05-28 |
| Altitude Group Sales Corp. | 12885 80 Ave, Surrey, BC V3W 0E6 | 2026-03-25 |
| 17132379 Canada Ltd. | 12484 70a Ave, Surrey, BC V3W 0C8 | 2025-07-04 |
| Point Zero Global Services Ltd. | 203-12885 80 Ave, Surrey, BC V3W 0E6 | 2021-07-01 |
| Shasun Investments Corp. · Shasun Holdings Ltd. | 208-12885 80 Ave, Surrey, BC V3W 0E6 | |
| PoKo hardware Limited | 8299 129 St, Surrey, BC V3W 0A6 | 2023-05-12 |
| Default Consulting Inc. | 12306 69A Avenue, Surrey, BC V3W 0A5 | 2018-08-13 |
| Bzp Business Zone Pages Inc. | 14320 - 69 A Ave., Surrey, BC V3W 0E2 | 2009-07-01 |
| 7711379 Canada Inc. | 12328 69A Avenue, Surrey, BC V3W 0A5 | 2010-11-27 |
| Find all corporations in the same postal code | ||
Similar Entities
Corporations with similar names
Dataset Information
This dataset includes over one million business and not-for-profit entities incorporated with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development (ISED) Canada. Corporations Canada is Canada's federal corporate regulator, responsible for administering laws regarding the incorporation of Canadian businesses, except for financial intermediaries. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.
Dataset Information
| Subject | Economics and Industry |
| Jurisdiction | Federal |
| Data Provider | Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development (ISED) Canada |
| Source | open.canada.ca |
| Attribution | Contains information licensed under the Open Government Licence - Canada. |
Dataset Details
A corporation is a new legal entity created when incorporating. In Canada, a corporation has the same rights as a person. Any business and not-for-profit operating in Canada can incorporate federally. This dataset includes:
- (1) business corporations created under the Canada Business Corporations Act (CBCA),
- (2) not-for-profit corporations created under the Canada Corporations Act, Part II (CCA II),
- (3) not-for-profit corporations created under the Canada Not-for profit Corporations Act (NFP),
- (4) cooperatives created under the Canada Cooperatives Act (COOP),
- (5) board of trades created under the Boards of Trade Act (BOTA), and
- (6) other corporations regulated by Corporations Canada (e.g., special act corporation).
Information about federal corporations is public information, including a corporation's registered office address, and the names and addresses of its directors, as required by corporate laws that govern federal corporations. This applies even after a corporation has been dissolved, amalgamated or discontinued. Corporate information is made public to help people, like investors, financial institutions and other stakeholders, make timely and informed decisions about corporations, and let people know who is responsible for the corporation. Information and documents filed are not removed from the corporate records even when new information or documents are filed, including documents previously filed, filed for previous years or filed by mistake. Corporate laws require the public disclosure of this information.