17891300 CANADA INC. is a federal corporation in Toronto, Ontario incorporated with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development (ISED) Canada. The entity was incorporated on April 26, 2026 with corporation #17891300. The current entity status is . The registered office location is at 964A The Queensway, Toronto, ON M8Z 1P5. The directors of the corporation include Olexandr Demel.
Corporation Information
| ID | 17891300 |
| Business Number | 719661431 |
| Current Name | 17891300 CANADA INC. |
| Incorporation Date | 2026-04-26 |
| Address | 964A The Queensway Toronto ON M8Z 1P5 |
| Director Limits | 1-10 |
Corporation Directors
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| OLEXANDR DEMEL | 964A The Queensway, Toronto ON M8Z 1P5, Canada |
Officer Information
Officers
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| OLEXANDR DEMEL | 964A The Queensway, Toronto ON M8Z 1P5, Canada |
Location Information
| Street Address |
964A The Queensway |
| City | Toronto |
| Province | ON |
| Postal Code | M8Z 1P5 |
| Country | CA |
Corporations in the same postal code
| Corporation Name | Address | Incorporation Date |
|---|---|---|
| 11464914 Canada Inc. | 960 The Queensway, Toronto, ON M8Z 1P5 | 2019-06-16 |
| Keke Hair Beauty Inc. | 958 The Queensway, Toronto, ON M8Z 1P5 | 2022-10-14 |
| 14325222 Canada Inc. | 13-964 The Queensway, Toronto, ON M8Z 1P5 | 2022-08-28 |
| 13443698 Canada Inc. | 958A The Queensway, Toronto, ON M8Z 1P5 | 2021-10-20 |
| Off with the hair Inc. | 960a the Queensway, Etobicoke, ON M8Z 1P5 | 2023-04-12 |
| Boobie Inc. | 956 The Queensway, Etobicoke, ON M8Z 1P5 | 2020-06-18 |
Corporations in the same postal code
| Corporation Name | Address | Incorporation Date |
|---|---|---|
| Wedding Chic Inc. | 47 Furrow Lane, Etobicoke, ON M8Z 0A2 | 2006-02-20 |
| Mak Capital Investments Ltd. | 1040 The Queensway Unit 110, Etobicoke, ON M8Z 0A7 | 2019-10-31 |
| 13782581 Canada Inc. | 1040 The Queensway, Unit 603, Toronto, ON M8Z 0A7 | 2022-02-16 |
| Gyfnotion Inc. | 1040 The Queensway, UNIT 205, Etobicoke, ON M8Z 0A7 | 2019-11-18 |
| 9102469 Canada Incorporated | 18 Furrow Lane, Etobicoke, ON M8Z 0A3 | 2014-11-27 |
| Hazel Partners Inc. | 57 Market Garden Mews, Toronto, ON M8Z 0A6 | 2023-05-12 |
| 11151134 Canada Inc. | 70 Furrow Lane, Toronto, ON M8Z 0A3 | 2018-12-17 |
| 8283419 Canada Inc. | 128 Six point rd, Etobicoke, ON M8Z 0A1 | 2012-08-28 |
| Happy Healthy Foods Inc. | 44 Furrow Lane, Toronto, ON M8Z 0A3 | 2021-11-11 |
| 6371230 Canada Inc. | 116 Six Point Road, Etobicoke, ON M8Z 0A1 | 2005-04-01 |
| Find all corporations in the same postal code | ||
Similar Entities
Corporations with similar names
Dataset Information
This dataset includes over one million business and not-for-profit entities incorporated with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development (ISED) Canada. Corporations Canada is Canada's federal corporate regulator, responsible for administering laws regarding the incorporation of Canadian businesses, except for financial intermediaries. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.
Dataset Information
| Subject | Economics and Industry |
| Jurisdiction | Federal |
| Data Provider | Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development (ISED) Canada |
| Source | open.canada.ca |
| Attribution | Contains information licensed under the Open Government Licence - Canada. |
Dataset Details
A corporation is a new legal entity created when incorporating. In Canada, a corporation has the same rights as a person. Any business and not-for-profit operating in Canada can incorporate federally. This dataset includes:
- (1) business corporations created under the Canada Business Corporations Act (CBCA),
- (2) not-for-profit corporations created under the Canada Corporations Act, Part II (CCA II),
- (3) not-for-profit corporations created under the Canada Not-for profit Corporations Act (NFP),
- (4) cooperatives created under the Canada Cooperatives Act (COOP),
- (5) board of trades created under the Boards of Trade Act (BOTA), and
- (6) other corporations regulated by Corporations Canada (e.g., special act corporation).
Information about federal corporations is public information, including a corporation's registered office address, and the names and addresses of its directors, as required by corporate laws that govern federal corporations. This applies even after a corporation has been dissolved, amalgamated or discontinued. Corporate information is made public to help people, like investors, financial institutions and other stakeholders, make timely and informed decisions about corporations, and let people know who is responsible for the corporation. Information and documents filed are not removed from the corporate records even when new information or documents are filed, including documents previously filed, filed for previous years or filed by mistake. Corporate laws require the public disclosure of this information.