17890991 CANADA INC. is a federal corporation in Ottawa, Ontario incorporated with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development (ISED) Canada. The entity was incorporated on April 26, 2026 with corporation #17890991. The current entity status is . The registered office location is at 242 Loam Private, Ottawa, ON K1W 0T5. The directors of the corporation include Oualid Iraten, Mohammed El Houari and salah abderrahmane brahim.
Corporation Information
| ID | 17890991 |
| Business Number | 719673634 |
| Current Name | 17890991 CANADA INC. |
| Incorporation Date | 2026-04-26 |
| Address | 242 Loam Private Ottawa ON K1W 0T5 |
| Director Limits | 1-10 |
Corporation Directors
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| OUALID IRATEN | 52 Bayswater Ave, Ottawa ON K1Y 4K3, Canada |
| MOHAMMED EL HOUARI | 52 Bayswater Ave, Ottawa ON K1Y 4K3, Canada |
| salah abderrahmane brahim | 829 Couloir Rd, Ottawa ON K1W 0P3, Canada |
Officer Information
Officers
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| OUALID IRATEN | 52 Bayswater Ave, Ottawa ON K1Y 4K3, Canada |
| MOHAMMED EL HOUARI | 52 Bayswater Ave, Ottawa ON K1Y 4K3, Canada |
| salah abderrahmane brahim | 829 Couloir Rd, Ottawa ON K1W 0P3, Canada |
Corporations with the same officer (MOHAMMED EL HOUARI)
| Corporation Name | Address | Incorporation Date |
|---|---|---|
| Govan Express Solution Inc. | 860 Canterbury Ave, Ottawa, ON K1G 3B2 | 2025-02-28 |
| HIL Express Inc. | 215 Yellowcress Way, Ottawa, ON K4A 1C1 | 2023-10-13 |
Corporations with the same officer (OUALID IRATEN)
| Corporation Name | Address | Incorporation Date |
|---|---|---|
| Govan Express Solution Inc. | 860 Canterbury Ave, Ottawa, ON K1G 3B2 | 2025-02-28 |
| Hil Auto Inc. | 4889 Bank St, Ottawa, ON K1X 1G7 | 2025-07-05 |
Location Information
| Street Address |
242 Loam Private |
| City | Ottawa |
| Province | ON |
| Postal Code | K1W 0T5 |
| Country | CA |
Corporations in the same postal code
| Corporation Name | Address | Incorporation Date |
|---|---|---|
| Aprofrique Market Inc. · Aprofrique Epiceries Inc. | 230 Loam Private, Ottawa, ON K1W 0T5 | 2024-10-01 |
| Zhen8 International Ltd. | 212 Loam PVT, Ottawa, ON K1W 0T5 | 2012-02-09 |
| Trysystech Consulting Inc. | 146 Randkluft Ter, Ottawa, ON K1W 0T5 | 2015-01-27 |
Corporations in the same postal code
| Corporation Name | Address | Incorporation Date |
|---|---|---|
| SIDERMMA Inc. | 217 Lucinda Cres, Ottawa, ON K1W 0A1 | 2021-03-25 |
| Skills2Employ Inc. | 213 Lucinda Crescent, Ottawa, ON K1W 0A1 | 2022-06-10 |
| 7018967 Canada Incorporated | 227 Lucinda Crescent, Ottawa, ON K1W 0A1 | 2008-07-29 |
| OMAR & KBY ENTERTAINMENT|PRODUCTION Inc. | 238 Lucinda cres, Ottawa, ON K1W 0A1 | 2013-03-06 |
| Boutique Marwa Inc. | 238 Lucinda cres., Orleans, ON K1W 0A1 | 2005-07-27 |
| 14779002 Canada Inc. | B-211 Lucinda Crescent, Ottawa, ON K1W 0A1 | 2023-02-17 |
| Long Term Care Home Hunter Inc. | 210 Lucinda Crescent, Ottawa, ON K1W 0A1 | 2013-10-17 |
| Keep Moving 4ward Inc. | 213 Lucinda Crescent, Ottawa, ON K1W 0A1 | 2013-09-18 |
| Burel Consulting Services Inc. | 241 Lucinda Cr., Ottawa, ON K1W 0A1 | 2009-09-21 |
| Roch Latreille Consultant Inc. | 215 Lucinda Crescent, OrlÉAns, ON K1W 0A1 | 2005-10-28 |
| Find all corporations in the same postal code | ||
Similar Entities
Corporations with similar names
Dataset Information
This dataset includes over one million business and not-for-profit entities incorporated with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development (ISED) Canada. Corporations Canada is Canada's federal corporate regulator, responsible for administering laws regarding the incorporation of Canadian businesses, except for financial intermediaries. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.
Dataset Information
| Subject | Economics and Industry |
| Jurisdiction | Federal |
| Data Provider | Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development (ISED) Canada |
| Source | open.canada.ca |
| Attribution | Contains information licensed under the Open Government Licence - Canada. |
Dataset Details
A corporation is a new legal entity created when incorporating. In Canada, a corporation has the same rights as a person. Any business and not-for-profit operating in Canada can incorporate federally. This dataset includes:
- (1) business corporations created under the Canada Business Corporations Act (CBCA),
- (2) not-for-profit corporations created under the Canada Corporations Act, Part II (CCA II),
- (3) not-for-profit corporations created under the Canada Not-for profit Corporations Act (NFP),
- (4) cooperatives created under the Canada Cooperatives Act (COOP),
- (5) board of trades created under the Boards of Trade Act (BOTA), and
- (6) other corporations regulated by Corporations Canada (e.g., special act corporation).
Information about federal corporations is public information, including a corporation's registered office address, and the names and addresses of its directors, as required by corporate laws that govern federal corporations. This applies even after a corporation has been dissolved, amalgamated or discontinued. Corporate information is made public to help people, like investors, financial institutions and other stakeholders, make timely and informed decisions about corporations, and let people know who is responsible for the corporation. Information and documents filed are not removed from the corporate records even when new information or documents are filed, including documents previously filed, filed for previous years or filed by mistake. Corporate laws require the public disclosure of this information.