TECHFLAKES INC. is a federal corporation in Brampton, Ontario incorporated with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development (ISED) Canada. The entity was incorporated on April 26, 2026 with corporation #17890974. The current entity status is . The registered office location is at 54 Histon Crescent, Brampton, ON L6V 3R1. The directors of the corporation include Faryal Masood and Syed Danish Hasan.
Corporation Information
| ID | 17890974 |
| Business Number | 719586232 |
| Current Name | TECHFLAKES INC. |
| Incorporation Date | 2026-04-26 |
| Address | 54 Histon Crescent Brampton ON L6V 3R1 |
| Director Limits | 1-10 |
Corporation Directors
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| FARYAL MASOOD | 21 Nanport St, Brampton ON L6S 4C3, Canada |
| SYED DANISH HASAN | 54 Histon Crescent, Brampton ON L6V 3R1, Canada |
Officer Information
Officers
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| FARYAL MASOOD | 21 Nanport St, Brampton ON L6S 4C3, Canada |
| SYED DANISH HASAN | 54 Histon Crescent, Brampton ON L6V 3R1, Canada |
Location Information
| Street Address |
54 Histon Crescent |
| City | Brampton |
| Province | ON |
| Postal Code | L6V 3R1 |
| Country | CA |
Corporations in the same postal code
| Corporation Name | Address | Incorporation Date |
|---|---|---|
| Sukyo Mahikari Religious Organization of Canada · Sukyo Mahikari Organisation Religieuse du Canada | 40 Histon Crescent, Brampton, ON L6V 3R1 | 1976-05-07 |
| 15112010 Canada Inc. | 16 Histon Crescent, Brampton, ON L6V 3R1 | 2023-06-13 |
| 16798934 Canada Inc. | 16 Histon Crescent, Brampton, ON L6V 3R1 | 2025-03-04 |
| Esho Industry Inc. | 66 Histon Crescent, Brampton, ON L6V 3R1 | 2006-04-28 |
| 7590091 Canada Incorporated | 10 Histon Crescent, Brampton, ON L6V 3R1 | 2010-06-30 |
| 13470156 Canada Inc. | 10 Histon Crescent, Brampton, ON L6V 3R1 | 2021-10-29 |
| 15554870 Canada Inc. | 16 Histon Crescent, Brampton, ON L6V 3R1 | 2023-11-24 |
| 13191061 Canada Inc. | 50 Histon Crescent, Brampton, ON L6V 3R1 | 2021-07-17 |
| 11420879 Canada Incorporated | 10 Histon Crescent, Brampton, ON L6V 3R1 | 2019-05-21 |
| 13838391 Canada Ltd. | 64 Histon Cres., Brampton, ON L6V 3R1 | 2022-03-07 |
| Find all corporations in the same postal code | ||
Corporations in the same postal code
| Corporation Name | Address | Incorporation Date |
|---|---|---|
| Cema Canadian Emergency Management Agency Inc. Amec | 1279 Wanless Drive, Brampton, ON L6V 1A1 | 2002-04-26 |
| The Shepherd's House | 10055 Creditview Road, Brampton, ON L6V 1A1 | 2002-01-17 |
| 10640565 Canada Inc. | 20 Queen Street East, Brampton, ON L6V 1A2 | 2018-02-20 |
| 9295437 Canada Incorporated | 20 Shediac Rd, Brampton, ON L6V 0V9 | 2015-05-13 |
| Noah Alexander | 20 queen street east, brampton, ON L6V 1A2 | 2015-06-08 |
| Bake with Smile Inc. | 24 Queen St W, Brampton, ON L6V 1A1 | 2026-02-06 |
| 11910426 Canada Inc. | 127 Christian Ritter Drive, Markham, ON L6V 0V8 | 2020-02-18 |
| AgriBioTech Canada, Inc. | 210 Wanless Drive, Brampton, ON L6V 1A1 | |
| 99homes Capital Inc. | 201-15 Gateway Blvd, Brampton, ON L6V 0H4 | 2020-08-24 |
| Infinity Global Systems Inc. | 18 Beachville Circle, S, Brampton, ON L6V 1A1 | 2011-04-01 |
| Find all corporations in the same postal code | ||
Dataset Information
This dataset includes over one million business and not-for-profit entities incorporated with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development (ISED) Canada. Corporations Canada is Canada's federal corporate regulator, responsible for administering laws regarding the incorporation of Canadian businesses, except for financial intermediaries. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.
Dataset Information
| Subject | Economics and Industry |
| Jurisdiction | Federal |
| Data Provider | Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development (ISED) Canada |
| Source | open.canada.ca |
| Attribution | Contains information licensed under the Open Government Licence - Canada. |
Dataset Details
A corporation is a new legal entity created when incorporating. In Canada, a corporation has the same rights as a person. Any business and not-for-profit operating in Canada can incorporate federally. This dataset includes:
- (1) business corporations created under the Canada Business Corporations Act (CBCA),
- (2) not-for-profit corporations created under the Canada Corporations Act, Part II (CCA II),
- (3) not-for-profit corporations created under the Canada Not-for profit Corporations Act (NFP),
- (4) cooperatives created under the Canada Cooperatives Act (COOP),
- (5) board of trades created under the Boards of Trade Act (BOTA), and
- (6) other corporations regulated by Corporations Canada (e.g., special act corporation).
Information about federal corporations is public information, including a corporation's registered office address, and the names and addresses of its directors, as required by corporate laws that govern federal corporations. This applies even after a corporation has been dissolved, amalgamated or discontinued. Corporate information is made public to help people, like investors, financial institutions and other stakeholders, make timely and informed decisions about corporations, and let people know who is responsible for the corporation. Information and documents filed are not removed from the corporate records even when new information or documents are filed, including documents previously filed, filed for previous years or filed by mistake. Corporate laws require the public disclosure of this information.