The Way of the Keys is a federal corporation in Toronto, Ontario incorporated with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development (ISED) Canada. The entity was incorporated on April 26, 2026 with corporation #17890745. The current entity status is . The registered office location is at 255 Broadview Ave, Toronto, ON M4M 2G6. The directors of the corporation include Jeffrey Edward Pikul, Thomas Seeber, Ngoc Lien Dai Ho, Zachary Lui, Dorina Simeonov and Nicole Joy Abes Daria.
Corporation Information
| ID | 17890745 |
| Business Number | 719550238 |
| Current Name | The Way of the Keys |
| Incorporation Date | 2026-04-26 |
| Address | 255 Broadview Ave Toronto ON M4M 2G6 |
| Director Limits | 3-10 |
Corporation Directors
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Jeffrey Edward Pikul | 1201 Steeles Ave W, Unit 407, Toronto ON M2R 3K1, Canada |
| Thomas Seeber | 275 Broadview Ave, Unit 156, Toronto ON M4M 3H5, Canada |
| Ngoc Lien Dai Ho | 275 Broadview Ave, Unit 156, Toronto ON M4M 3H5, Canada |
| Zachary Lui | 23 Lascelles Blvd, Unit 208, Toronto ON M4V 2B9, Canada |
| Dorina Simeonov | 72 Westview Blvd, Toronto ON M4B 3J1, Canada |
| Nicole Joy Abes Daria | 21 Wroxeter Ave, Toronto ON M4K 1J5, Canada |
Officer Information
Officers
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Jeffrey Edward Pikul | 1201 Steeles Ave W, Unit 407, Toronto ON M2R 3K1, Canada |
| Thomas Seeber | 275 Broadview Ave, Unit 156, Toronto ON M4M 3H5, Canada |
| Ngoc Lien Dai Ho | 275 Broadview Ave, Unit 156, Toronto ON M4M 3H5, Canada |
| Zachary Lui | 23 Lascelles Blvd, Unit 208, Toronto ON M4V 2B9, Canada |
| Dorina Simeonov | 72 Westview Blvd, Toronto ON M4B 3J1, Canada |
| Nicole Joy Abes Daria | 21 Wroxeter Ave, Toronto ON M4K 1J5, Canada |
Location Information
| Street Address |
255 Broadview Ave |
| City | Toronto |
| Province | ON |
| Postal Code | M4M 2G6 |
| Country | CA |
Corporations in the same postal code
| Corporation Name | Address | Incorporation Date |
|---|---|---|
| 10319031 Canada Limited | 253 Broadview Ave, Toronto, ON M4M 2G6 | 2017-07-12 |
| 11207547 Canada S.A.R.F. | 245 Broadview Avenue, Unit 3, Toronto, ON M4M 2G6 | 2019-01-20 |
| Jumping Clay Canada Ltd. | 243 Broadview Avenue, Toronto, ON M4M 2G6 | 2012-03-01 |
Corporations in the same postal code
| Corporation Name | Address | Incorporation Date |
|---|---|---|
| Toronto Waterfront Studios Inc. | 225 Commissioners Street, Toronto, ON M4M 0A1 | 2009-04-03 |
| 11716379 Canada Inc. | 319 Carlaw Avenue, Unit 608, Toronto, ON M4M 0A4 | 2019-11-01 |
| Sin City Events Inc. | 319 Carlaw Ave, Suite 703, Toronto, ON M4M 0A4 | 2013-03-08 |
| Waste Not Inc. | 319 Carlaw Ave., Unit 516, Toronto, ON M4M 0A4 | 2024-03-15 |
| 15185670 Canada Inc. | 319 Carlaw Avenue, Unit 714, Toronto, ON M4M 0A4 | 2023-07-10 |
| Deux Creative Agency Inc. | 319 Carlaw Avenue, 811, Toronto, ON M4M 0A4 | 2016-03-18 |
| EEVengers Inc. | 319 Carlaw Ave, Unit 609, Toronto, ON M4M 0A4 | 2021-12-03 |
| 11799541 Canada Inc. | 608-319 Carlaw Avenue, Toronto, ON M4M 0A4 | 2019-12-18 |
| 12447401 Canada Inc. | 319 Carlaw Avenue, Unit 814, Toronto, ON M4M 0A4 | 2020-10-26 |
| Global STEM Coaches Inc. | 88 Colgate Ave, 311, Toronto, ON M4M 0A6 | 2026-03-25 |
| Find all corporations in the same postal code | ||
Similar Entities
Corporations with similar names
| Corporation Name | Address | Incorporation Date |
|---|---|---|
| Keys NFT Studio Inc. | 309 West Cordova Street, Unit 320, Vancouver, BC V6B 1E5 | 2021-12-10 |
| M. Keys Media Inc. | 5549 Avenue Lyndale, Côte Saint-Luc, QC H4V 2L4 | 2018-11-27 |
| Four Keys Investment Inc. | 83 Watermill Street, Kitchener, ON N2P 0H4 | 2022-12-29 |
| Athletic Keys Inc. | 96 Treelawn Parkway, Toronto, ON M6L 2H3 | 2020-07-27 |
| KEYS by Arcadia Inc. | 121 Adventure Crescent, Maple, ON L6A 3J1 | 2020-04-28 |
| Artistiq Keys Inc. | 5 Elsa Vineway, North York, ON M2J 4H8 | 2011-02-05 |
| Omega Keys Inc. | 301 Klahanie Drive, Unit 15, Port Moody, BC V3H 0C2 | 2022-11-01 |
| Pro Gospel Keys Inc. | M002 - 5 Nevets Road, Brampton, ON L6T 5T2 | 2008-01-17 |
| Getaway Keys Inc. | 700 Bridleglen Crescent, Kanata, ON K2M 0H4 | 2010-10-15 |
| Keys To Confidence Inc. | 150 King Street W, Toronto, ON M5H 1J9 | 2017-08-01 |
Dataset Information
This dataset includes over one million business and not-for-profit entities incorporated with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development (ISED) Canada. Corporations Canada is Canada's federal corporate regulator, responsible for administering laws regarding the incorporation of Canadian businesses, except for financial intermediaries. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.
Dataset Information
| Subject | Economics and Industry |
| Jurisdiction | Federal |
| Data Provider | Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development (ISED) Canada |
| Source | open.canada.ca |
| Attribution | Contains information licensed under the Open Government Licence - Canada. |
Dataset Details
A corporation is a new legal entity created when incorporating. In Canada, a corporation has the same rights as a person. Any business and not-for-profit operating in Canada can incorporate federally. This dataset includes:
- (1) business corporations created under the Canada Business Corporations Act (CBCA),
- (2) not-for-profit corporations created under the Canada Corporations Act, Part II (CCA II),
- (3) not-for-profit corporations created under the Canada Not-for profit Corporations Act (NFP),
- (4) cooperatives created under the Canada Cooperatives Act (COOP),
- (5) board of trades created under the Boards of Trade Act (BOTA), and
- (6) other corporations regulated by Corporations Canada (e.g., special act corporation).
Information about federal corporations is public information, including a corporation's registered office address, and the names and addresses of its directors, as required by corporate laws that govern federal corporations. This applies even after a corporation has been dissolved, amalgamated or discontinued. Corporate information is made public to help people, like investors, financial institutions and other stakeholders, make timely and informed decisions about corporations, and let people know who is responsible for the corporation. Information and documents filed are not removed from the corporate records even when new information or documents are filed, including documents previously filed, filed for previous years or filed by mistake. Corporate laws require the public disclosure of this information.