17890648 Canada Ltd. is a federal corporation in Edmonton, Alberta incorporated with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development (ISED) Canada. The entity was incorporated on April 26, 2026 with corporation #17890648. The current entity status is . The registered office location is at 1126 176 St SW, Edmonton, AB T6W 2B7. The directors of the corporation include N/A Mayank.
Corporation Information
| ID | 17890648 |
| Business Number | 719685836 |
| Current Name | 17890648 Canada Ltd. |
| Incorporation Date | 2026-04-26 |
| Address | 1126 176 St SW Edmonton AB T6W 2B7 |
| Director Limits | 1-10 |
Corporation Directors
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| N/A MAYANK | 1126 176 St SW, Edmonton AB T6W 2B7, Canada |
Officer Information
Officers
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| N/A MAYANK | 1126 176 St SW, Edmonton AB T6W 2B7, Canada |
Location Information
| Street Address |
1126 176 St SW |
| City | Edmonton |
| Province | AB |
| Postal Code | T6W 2B7 |
| Country | CA |
Corporations in the same postal code
| Corporation Name | Address | Incorporation Date |
|---|---|---|
| P-Nation Films Corporation | 1112 176 Street Southwest, Edmonton, AB T6W 2B7 | 2014-12-16 |
| RHYFX Consulting Ltd. | 1112 - 176 Street Southwest, Edmonton, AB T6W 2B7 | 2022-03-13 |
| Express Items Canada Inc. | 1206 176 Street SW, Edmonton, AB T6W 2B7 | 2021-02-23 |
Corporations in the same postal code
| Corporation Name | Address | Incorporation Date |
|---|---|---|
| DREAMZ CUBE CREATIONS Inc. | 2020 124street, edmonton, AB T6W 0A1 | 2016-01-28 |
| Tricona Services Ltd. · 1488498 Alberta Ltd. | 12043 20 Ave SW, Edmonton, AB T6W 0A8 | |
| Hurb Inc. | 1940 - 126 Street SW, Edmonton, AB T6W 0A5 | 2019-03-08 |
| Price Bidline Inc. | 1920 125 Street SW, Edmonton, AB T6W 0A4 | 2013-01-31 |
| Suaani Ltd. | 1589 Rutherford Rd SW, Edmonton, AB T6W 0A9 | 2023-01-24 |
| 16484131 Canada Inc. | 1911 120 St SW, Edmonton, AB T6W 0A9 | 2024-10-29 |
| Pipio Inc. | 1945 120a St Sw, Edmonton, AB T6W 0A8 | 2014-03-01 |
| Yegers It Solutions Ltd. | 1589 Rutherford Rd SW, Edmonton, AB T6W 0A9 | 2021-02-02 |
| Syncor innovations Limited | 1723 melrose cres sw, Edmonton, AB T6W 0B2 | 2007-08-23 |
| TRX Productions inc. | 2716 Miles Place SW, Edmonton, AB T6W 0B3 | 2023-02-23 |
| Find all corporations in the same postal code | ||
Similar Entities
Corporations with similar names
Dataset Information
This dataset includes over one million business and not-for-profit entities incorporated with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development (ISED) Canada. Corporations Canada is Canada's federal corporate regulator, responsible for administering laws regarding the incorporation of Canadian businesses, except for financial intermediaries. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.
Dataset Information
| Subject | Economics and Industry |
| Jurisdiction | Federal |
| Data Provider | Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development (ISED) Canada |
| Source | open.canada.ca |
| Attribution | Contains information licensed under the Open Government Licence - Canada. |
Dataset Details
A corporation is a new legal entity created when incorporating. In Canada, a corporation has the same rights as a person. Any business and not-for-profit operating in Canada can incorporate federally. This dataset includes:
- (1) business corporations created under the Canada Business Corporations Act (CBCA),
- (2) not-for-profit corporations created under the Canada Corporations Act, Part II (CCA II),
- (3) not-for-profit corporations created under the Canada Not-for profit Corporations Act (NFP),
- (4) cooperatives created under the Canada Cooperatives Act (COOP),
- (5) board of trades created under the Boards of Trade Act (BOTA), and
- (6) other corporations regulated by Corporations Canada (e.g., special act corporation).
Information about federal corporations is public information, including a corporation's registered office address, and the names and addresses of its directors, as required by corporate laws that govern federal corporations. This applies even after a corporation has been dissolved, amalgamated or discontinued. Corporate information is made public to help people, like investors, financial institutions and other stakeholders, make timely and informed decisions about corporations, and let people know who is responsible for the corporation. Information and documents filed are not removed from the corporate records even when new information or documents are filed, including documents previously filed, filed for previous years or filed by mistake. Corporate laws require the public disclosure of this information.