17890451 CANADA LIMITED is a federal corporation in Toronto, Ontario incorporated with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development (ISED) Canada. The entity was incorporated on April 26, 2026 with corporation #17890451. The current entity status is . The registered office location is at 35 Spencer Ave, Unit 311, Toronto, ON M6K 2K1. The directors of the corporation include Shashank Srivastava.
Corporation Information
| ID | 17890451 |
| Business Number | 785068172 |
| Current Name | 17890451 CANADA LIMITED |
| Incorporation Date | 2026-04-26 |
| Address | 35 Spencer Ave Unit 311 Toronto ON M6K 2K1 |
| Director Limits | 1-10 |
Corporation Directors
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| SHASHANK SRIVASTAVA | 35 Spencer Ave, Unit 311, Toronto ON M6K 2K1, Canada |
Officer Information
Officers
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| SHASHANK SRIVASTAVA | 35 Spencer Ave, Unit 311, Toronto ON M6K 2K1, Canada |
Location Information
| Street Address |
35 Spencer Ave Unit 311 |
| City | Toronto |
| Province | ON |
| Postal Code | M6K 2K1 |
| Country | CA |
Corporations in the same location
| Corporation Name | Address | Incorporation Date |
|---|---|---|
| AXNM Dev Inc. | 35 Spencer Ave, Suite 607, Toronto, ON M6K 2K1 | 2025-06-01 |
| 16235832 Canada Inc. | 35 Spencer Ave, unit 207, Toronto, ON M6K 2K1 | 2024-07-24 |
| KATHOS Inc. | 35 Spencer Ave, Unit 711, Toronto, ON M6K 2K1 | 2021-10-08 |
| 14071476 Canada Inc. | 35 Spencer Avenue, Apt-712, Toronto, ON M6K 2K1 | 2022-05-26 |
Corporations in the same postal code
| Corporation Name | Address | Incorporation Date |
|---|---|---|
| Pharaohs Auto inc. | 409 - 35 Spencer Ave, Toronto, ON M6K 2K1 | 2024-10-26 |
| Power Chemistry Water Treatment Inc. | 504 - 35 Spencer Avenue, Toronto, ON M6K 2K1 | 2004-01-12 |
| The Match Point Club Inc. | 16 Rustic Rd., Toronto, ON M6K 2K1 | 2026-02-11 |
Corporations in the same postal code
| Corporation Name | Address | Incorporation Date |
|---|---|---|
| 12687852 Canada Inc. | 1 Shaw Street unit 903, Toronto, ON M6K 0A1 | 2021-01-27 |
| Reflektor Digital Inc. | 728-1 Shaw St., Toronto, ON M6K 0A1 | 2016-04-14 |
| Ska.Da Inc. | 18 Merton, Suite 703, Toronto, ON M6K 0A1 | 2006-07-14 |
| Family Circle Communities Inc. | 1 Shaw Street, Unit 918, Toronto, ON M6K 0A1 | 2022-03-01 |
| 16183671 Canada Inc. | 1 Shaw St, Unit 1426, Toronto, ON M6K 0A1 | 2024-07-04 |
| 13599671 Canada Inc. | 1014-1 Shaw St, Toronto, ON M6K 0A1 | 2021-12-15 |
| Acrona Corp. | 1 Shaw Street, Apt. 1201, Toronto, ON M6K 0A1 | 2012-04-03 |
| 10561827 Canada Inc. | 1 Shaw Street Unit 320, Toronto, ON M6K 0A1 | 2017-12-30 |
| Kaiya Yoga Inc. | 1 Shaw St, Unit 710, Toronto, ON M6K 0A1 | 2026-02-28 |
| ChangeLife Counselling Inc. | 1 Shaw St., Apt. 1201, Toronto, ON M6K 0A1 | 2021-08-16 |
| Find all corporations in the same postal code | ||
Similar Entities
Corporations with similar names
Dataset Information
This dataset includes over one million business and not-for-profit entities incorporated with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development (ISED) Canada. Corporations Canada is Canada's federal corporate regulator, responsible for administering laws regarding the incorporation of Canadian businesses, except for financial intermediaries. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.
Dataset Information
| Subject | Economics and Industry |
| Jurisdiction | Federal |
| Data Provider | Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development (ISED) Canada |
| Source | open.canada.ca |
| Attribution | Contains information licensed under the Open Government Licence - Canada. |
Dataset Details
A corporation is a new legal entity created when incorporating. In Canada, a corporation has the same rights as a person. Any business and not-for-profit operating in Canada can incorporate federally. This dataset includes:
- (1) business corporations created under the Canada Business Corporations Act (CBCA),
- (2) not-for-profit corporations created under the Canada Corporations Act, Part II (CCA II),
- (3) not-for-profit corporations created under the Canada Not-for profit Corporations Act (NFP),
- (4) cooperatives created under the Canada Cooperatives Act (COOP),
- (5) board of trades created under the Boards of Trade Act (BOTA), and
- (6) other corporations regulated by Corporations Canada (e.g., special act corporation).
Information about federal corporations is public information, including a corporation's registered office address, and the names and addresses of its directors, as required by corporate laws that govern federal corporations. This applies even after a corporation has been dissolved, amalgamated or discontinued. Corporate information is made public to help people, like investors, financial institutions and other stakeholders, make timely and informed decisions about corporations, and let people know who is responsible for the corporation. Information and documents filed are not removed from the corporate records even when new information or documents are filed, including documents previously filed, filed for previous years or filed by mistake. Corporate laws require the public disclosure of this information.