Prelate Technologies Inc. is a federal corporation in Toronto, Ontario incorporated with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development (ISED) Canada. The entity was incorporated on April 26, 2026 with corporation #17890397. The current entity status is . The registered office location is at 302-120 Parliament St, Toronto, ON M5A 0N6. The directors of the corporation include Emmanuel Chibuike Ochi and Juliette Pamela Laurent.
Corporation Information
| ID | 17890397 |
| Business Number | 719594434 |
| Current Name | Prelate Technologies Inc. |
| Incorporation Date | 2026-04-26 |
| Address | 302-120 Parliament St Toronto ON M5A 0N6 |
| Director Limits | 1-10 |
Corporation Directors
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| EMMANUEL CHIBUIKE OCHI | 302-120 Parliament St, Toronto ON M5A 0N6, Canada |
| JULIETTE PAMELA LAURENT | 302-120 Parliament Street, Toronto ON M5A 0N6, Canada |
Officer Information
Officers
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| EMMANUEL CHIBUIKE OCHI | 302-120 Parliament St, Toronto ON M5A 0N6, Canada |
| JULIETTE PAMELA LAURENT | 302-120 Parliament Street, Toronto ON M5A 0N6, Canada |
Corporations with the same officer (EMMANUEL CHIBUIKE OCHI)
| Corporation Name | Address | Incorporation Date |
|---|---|---|
| smoothA Inc. | 302 - 120 Parliament Str, Toronto, ON M5A 0N6 | 2026-02-17 |
Corporations with the same officer (Juliette Pamela Laurent)
| Corporation Name | Address | Incorporation Date |
|---|---|---|
| smoothA Inc. | 302 - 120 Parliament Str, Toronto, ON M5A 0N6 | 2026-02-17 |
Location Information
| Street Address |
302-120 Parliament St |
| City | Toronto |
| Province | ON |
| Postal Code | M5A 0N6 |
| Country | CA |
Corporations in the same postal code
| Corporation Name | Address | Incorporation Date |
|---|---|---|
| smoothA Inc. | 302 - 120 Parliament Str, Toronto, ON M5A 0N6 | 2026-02-17 |
| X Comm Management Inc. | 120 Parliament St, Toronto, ON M5A 0N6 | 2020-03-19 |
| AlpherX Consulting Inc. | 120 Parliament St, Toronto, ON M5A 0N6 | 2025-10-21 |
| Crystl AI Ltd. | 120 Parliament Street, 904, Toronto, ON M5A 0N6 | 2023-08-31 |
| Jeresforce Inc. | 120 Parliament St, 602, Toronto, ON M5A 0N6 | 2021-11-17 |
| ACTual Impact Inc. | 120 Parliament St, Toronto, ON M5A 0N6 | 2025-06-03 |
| NJHH Real Estate Inc. | 120 Parliament Street, Unit 911, Toronto, ON M5A 0N6 | 2023-02-08 |
| Ultrapro Contracting Inc. | 120 Parliament St, Unit 1704, Toronto, ON M5A 0N6 | 2022-06-14 |
Corporations in the same postal code
| Corporation Name | Address | Incorporation Date |
|---|---|---|
| 9917136 Canada Inc. | 509-1 Oak Street, Toronto, ON M5A 0A1 | 2016-09-22 |
| 13076784 Canada Inc. | 1 Oak St, #509, Toronto, ON M5A 0A1 | 2021-06-03 |
| 6284922 Canada Inc. | 9 Oak Street, Toronto, ON M5A 0A2 | 2004-09-14 |
| 13377245 Canada Inc. | 1 Oak St#306, Toronto, ON M5A 0A1 | 2021-09-25 |
| Gold Standard Transportation Corp. | 1 Oak St., #903, Toronto, ON M5A 0A1 | 2023-10-01 |
| Aube Studios Inc. | 1903-501 Saint Clair Avenue West, Toronto, ON M5A 0A2 | 2022-09-19 |
| 12069946 Canada Inc. | 807-1 Oak Street, Toronto, ON M5A 0A1 | 2020-05-19 |
| Buildify Technologies Inc. | 1 Oak St, #509, Toronto, ON M5A 0A1 | 2023-01-26 |
| Giftora Inc. | 1 Oak Street, Suite 509, Toronto, ON M5A 0A1 | 2019-01-23 |
| Rockbound Consultancy Inc. | 17 Oak St, Toronto, ON M5A 0A2 | 2022-11-10 |
| Find all corporations in the same postal code | ||
Similar Entities
Corporations with similar names
Dataset Information
This dataset includes over one million business and not-for-profit entities incorporated with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development (ISED) Canada. Corporations Canada is Canada's federal corporate regulator, responsible for administering laws regarding the incorporation of Canadian businesses, except for financial intermediaries. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.
Dataset Information
| Subject | Economics and Industry |
| Jurisdiction | Federal |
| Data Provider | Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development (ISED) Canada |
| Source | open.canada.ca |
| Attribution | Contains information licensed under the Open Government Licence - Canada. |
Dataset Details
A corporation is a new legal entity created when incorporating. In Canada, a corporation has the same rights as a person. Any business and not-for-profit operating in Canada can incorporate federally. This dataset includes:
- (1) business corporations created under the Canada Business Corporations Act (CBCA),
- (2) not-for-profit corporations created under the Canada Corporations Act, Part II (CCA II),
- (3) not-for-profit corporations created under the Canada Not-for profit Corporations Act (NFP),
- (4) cooperatives created under the Canada Cooperatives Act (COOP),
- (5) board of trades created under the Boards of Trade Act (BOTA), and
- (6) other corporations regulated by Corporations Canada (e.g., special act corporation).
Information about federal corporations is public information, including a corporation's registered office address, and the names and addresses of its directors, as required by corporate laws that govern federal corporations. This applies even after a corporation has been dissolved, amalgamated or discontinued. Corporate information is made public to help people, like investors, financial institutions and other stakeholders, make timely and informed decisions about corporations, and let people know who is responsible for the corporation. Information and documents filed are not removed from the corporate records even when new information or documents are filed, including documents previously filed, filed for previous years or filed by mistake. Corporate laws require the public disclosure of this information.