Rumi International Holdings Inc. is a federal corporation in Vancouver, British Columbia incorporated with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development (ISED) Canada. The entity was incorporated on April 25, 2026 with corporation #17890087. The current entity status is . The registered office location is at 561 W 64th Ave, Vancouver, BC V6P 2L1. The directors of the corporation include Jeremy Stephan Chow and Arthur Harold Chow.
Corporation Information
| ID | 17890087 |
| Business Number | 784856577 |
| Current Name | Rumi International Holdings Inc. |
| Incorporation Date | 2026-04-25 |
| Address | 561 W 64th Ave Vancouver BC V6P 2L1 |
| Director Limits | 1-10 |
Corporation Directors
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| JEREMY STEPHAN CHOW | 561 W 64th Ave, Vancouver BC V6P 2L1, Canada |
| Arthur Harold Chow | 561 W 64th Ave, Vancouver BC V6P 2L1, Canada |
Officer Information
Officers
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| JEREMY STEPHAN CHOW | 561 W 64th Ave, Vancouver BC V6P 2L1, Canada |
| Arthur Harold Chow | 561 W 64th Ave, Vancouver BC V6P 2L1, Canada |
Location Information
| Street Address |
561 W 64th Ave |
| City | Vancouver |
| Province | BC |
| Postal Code | V6P 2L1 |
| Country | CA |
Corporations in the same postal code
| Corporation Name | Address | Incorporation Date |
|---|---|---|
| 8035369 Canada Inc. | 555 W. 64th Avenue, Vancouver, BC V6P 2L1 | 2011-11-22 |
Corporations in the same postal code
| Corporation Name | Address | Incorporation Date |
|---|---|---|
| Cturtle E-comerece Inc. | 8189 Cambie Street, 205, Vancouver, BC V6P 0G6 | 2023-12-24 |
| 11059955 Canada Inc. | Unit 702 - 7228 Adera Street, Vancouver, BC V6P 0H8 | 2018-10-25 |
| Atlas Concept Solutions Inc. | 722-1515 W 57th Ave, Vancouver, BC V6P 0C8 | 2014-11-10 |
| 17078919 Canada Inc. | 7288 Adera St, Vancouver, BC V6P 0H7 | 2025-06-13 |
| The Cynophilist Movement Inc. | 516 West 50th Avenue, Vancouver, BC V6P 0E5 | 2019-03-03 |
| RAINKAY Ltd. · RAINKAY Ltée | 741 w 61st ave, Vancouver, BC V6P 0G6 | 2015-08-08 |
| Jaguar Lake Capital Corp. | 207-1571 West 57th Avenue, Vancouver, BC V6P 0H7 | 2019-08-06 |
| TransFerre Inc. | 502-7128 Adera Street, Vancouver, BC V6P 0H6 | 2022-03-20 |
| AMI Electromechanical Solutions Ltd. | 319-1515W 57th avenue, Vancouver, BC V6P 0C8 | 2019-12-17 |
| Azcloudcraft Technologies Inc. | 7228 Adera St, Apt. 601, Vancouver, BC V6P 0H8 | 2024-06-01 |
| Find all corporations in the same postal code | ||
Similar Entities
Corporations with similar names
| Corporation Name | Address | Incorporation Date |
|---|---|---|
| Rumi Cultural Center · Centre Culturel De Rumi | 5786 Trinity Ave., Cote-St-Luc, QC H4W 1Z3 | 2007-07-04 |
| The Rumi-Guzder Foundation · La Fondation Rumi-Guzder | 601 Lansdowne, Westmount, QC H3Y 2V7 | 1995-10-26 |
| Rumi Bud Inc. | 68 Green Bush Road, North York, ON M2M 1P3 | 2022-09-19 |
| Rumi Shirts Inc. | 15 North Town Way, North York, ON M2N 7A2 | 2023-07-01 |
| Rumi Art Institute | 531 Markdale, Ottawa, ON K1X 0B4 | 2023-02-28 |
| Rumi's House of Culture | 12765 Keith Avenue, Windsor, ON N8N 1E5 | 2023-01-11 |
| Rumi Curations Inc. | Eglinton ave E, 322, Toronto, ON M4P 1L6 | 2025-11-16 |
| Rumi Financial Inc. | 438 Lehrer Manor, Saskatoon, SK S7R 0L3 | 2024-01-08 |
| Rumi Development International (RDI) | 112 Jackson Pl NW, Calgary, AB T3B 2V3 | 2025-04-18 |
| Rumi Essence Inc. | 1781 Boulevard de Boucherville, Saint-Bruno-de-Montarville, QC J3V 4H5 | 2020-01-15 |
Dataset Information
This dataset includes over one million business and not-for-profit entities incorporated with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development (ISED) Canada. Corporations Canada is Canada's federal corporate regulator, responsible for administering laws regarding the incorporation of Canadian businesses, except for financial intermediaries. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.
Dataset Information
| Subject | Economics and Industry |
| Jurisdiction | Federal |
| Data Provider | Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development (ISED) Canada |
| Source | open.canada.ca |
| Attribution | Contains information licensed under the Open Government Licence - Canada. |
Dataset Details
A corporation is a new legal entity created when incorporating. In Canada, a corporation has the same rights as a person. Any business and not-for-profit operating in Canada can incorporate federally. This dataset includes:
- (1) business corporations created under the Canada Business Corporations Act (CBCA),
- (2) not-for-profit corporations created under the Canada Corporations Act, Part II (CCA II),
- (3) not-for-profit corporations created under the Canada Not-for profit Corporations Act (NFP),
- (4) cooperatives created under the Canada Cooperatives Act (COOP),
- (5) board of trades created under the Boards of Trade Act (BOTA), and
- (6) other corporations regulated by Corporations Canada (e.g., special act corporation).
Information about federal corporations is public information, including a corporation's registered office address, and the names and addresses of its directors, as required by corporate laws that govern federal corporations. This applies even after a corporation has been dissolved, amalgamated or discontinued. Corporate information is made public to help people, like investors, financial institutions and other stakeholders, make timely and informed decisions about corporations, and let people know who is responsible for the corporation. Information and documents filed are not removed from the corporate records even when new information or documents are filed, including documents previously filed, filed for previous years or filed by mistake. Corporate laws require the public disclosure of this information.