Emancipation Declaration Preventing Suicide Ltd is a federal corporation in Wetaskiwin, Alberta incorporated with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development (ISED) Canada. The entity was incorporated on April 25, 2026 with corporation #17889623. The current entity status is . The registered office location is at 3705 53 St, Wetaskiwin, AB T9A 2K6. The directors of the corporation include Donald Haywood, WILLIAM R H (Bill) TOZER and Kesh Mani.
Corporation Information
| ID | 17889623 |
| Business Number | 784922775 |
| Current Name | Emancipation Declaration Preventing Suicide Ltd |
| Incorporation Date | 2026-04-25 |
| Address | 3705 53 St Wetaskiwin AB T9A 2K6 |
| Director Limits | 3-10 |
Corporation Directors
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Donald Haywood | 4720 A 51 Avenue, Wetaskiwin AB T9A 0T5, Canada |
| WILLIAM R H (Bill) TOZER | 4720 B 51 Avenue, Wetaskiwin AB T9A 0T5, Canada |
| Kesh Mani | 3705 53 St, Wetaskiwin AB T9A 2K6, Canada |
Officer Information
Officers
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Donald Haywood | 4720 A 51 Avenue, Wetaskiwin AB T9A 0T5, Canada |
| WILLIAM R H (Bill) TOZER | 4720 B 51 Avenue, Wetaskiwin AB T9A 0T5, Canada |
| Kesh Mani | 3705 53 St, Wetaskiwin AB T9A 2K6, Canada |
Location Information
| Street Address |
3705 53 St |
| City | Wetaskiwin |
| Province | AB |
| Postal Code | T9A 2K6 |
| Country | CA |
Corporations in the same postal code
| Corporation Name | Address | Incorporation Date |
|---|---|---|
| Rv-Ease Inspection Services Inc. | 5001 44 Ave, Wetaskiwin, AB T9A 0C4 | 2023-06-23 |
| 7631839 Canada Limited | 5217-50th Avenue, Wetaskiwin, AB T9A 0S7 | 2010-08-25 |
| RoTech Construction Design Software Ltd. | 4522 47 Avenue, Wetaskiwin, AB T9A 0J2 | 2017-06-15 |
| Myteis Technology Inc. | 5108 51 Ave, #119, Wetaskiwin, AB T9A 0V2 | 2025-01-06 |
| Indigenous Industrial Distributors Inc. | 5201 51 Avenue, Unit 300, Wetaskiwin, AB T9A 0V5 | 2020-05-05 |
| Eco-Friendly Soda Blasting Inc. | 4617-47 ave, Wetaskiwin, AB T9A 0J3 | 2008-08-26 |
| Soap and Cosmetic Association of Canada · Savon et Cosmétique Association du Canada | 5009 44 Ave, Wetaskiwin, AB T9A 0C4 | 2016-03-15 |
| Joy Nwoko Professional Corporation | 5215 49 Avenue, Wetaskiwin, AB T9A 0R1 | 2022-04-18 |
| Convrzn Canada Inc. | 5504 44 Ave, Wetaskiwin, AB T9A 0C9 | 2025-02-10 |
| The Canadian Aeronautical Preservation Association | 5311 50th Ave, Wetaskiwin, AB T9A 0S9 | 2005-10-17 |
| Find all corporations in the same postal code | ||
Similar Entities
Corporations with similar names
| Corporation Name | Address | Incorporation Date |
|---|---|---|
| Yellow Ribbon Suicide Prevention Program of Canada Corporation | 600, 12220 Stony Plain Road, Edmonton, AB T5N 3Y4 | 2006-06-02 |
| Trans Global Tamil Emancipation | 3206 Havenwood Drive, Mississauga, ON L4X 2M1 | 2021-03-24 |
| International Academy of Suicide Research · AcadÉMie Internationale De Recherche Sur Le Suicide | 6875 Lasalle Boulevard, Montreal, QC H4H 1R3 | 2008-05-13 |
| declaration damascus | 5330 Rue Ternne, Laval, QC H7K 2K9 | 2014-02-01 |
| Preventing Violence and Inequity Across the Lifespan (PreVAIL) Canada Inc. | 412 Broad Street, Fredericton, NB E3A 5M9 | 2026-04-01 |
| Devaj African-Canadian Emancipation Centre | Arnhem Road, Whitehorse, YT Y1A 3B5 | 2021-11-30 |
| Suicide Music Inc. | 969 Ronlea ave., Oshawa, ON L1H 2X5 | 2008-07-03 |
| Suicide Dawgs Inc. | 272 Bridlewreath St, Kitchener, ON N2E 4B4 | 2024-04-09 |
| Emancipation Films Inc. | 84 Carlton Street, Apartment 1004, Toronto, ON M5B 2P4 | 2012-09-17 |
| International Association for Suicide Prevention (Canada) Inc. | 71 Bank Street, Suite 700, Ottawa, ON K1P5N2 | 1978-01-03 |
Dataset Information
This dataset includes over one million business and not-for-profit entities incorporated with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development (ISED) Canada. Corporations Canada is Canada's federal corporate regulator, responsible for administering laws regarding the incorporation of Canadian businesses, except for financial intermediaries. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.
Dataset Information
| Subject | Economics and Industry |
| Jurisdiction | Federal |
| Data Provider | Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development (ISED) Canada |
| Source | open.canada.ca |
| Attribution | Contains information licensed under the Open Government Licence - Canada. |
Dataset Details
A corporation is a new legal entity created when incorporating. In Canada, a corporation has the same rights as a person. Any business and not-for-profit operating in Canada can incorporate federally. This dataset includes:
- (1) business corporations created under the Canada Business Corporations Act (CBCA),
- (2) not-for-profit corporations created under the Canada Corporations Act, Part II (CCA II),
- (3) not-for-profit corporations created under the Canada Not-for profit Corporations Act (NFP),
- (4) cooperatives created under the Canada Cooperatives Act (COOP),
- (5) board of trades created under the Boards of Trade Act (BOTA), and
- (6) other corporations regulated by Corporations Canada (e.g., special act corporation).
Information about federal corporations is public information, including a corporation's registered office address, and the names and addresses of its directors, as required by corporate laws that govern federal corporations. This applies even after a corporation has been dissolved, amalgamated or discontinued. Corporate information is made public to help people, like investors, financial institutions and other stakeholders, make timely and informed decisions about corporations, and let people know who is responsible for the corporation. Information and documents filed are not removed from the corporate records even when new information or documents are filed, including documents previously filed, filed for previous years or filed by mistake. Corporate laws require the public disclosure of this information.