Mixologic App Inc. (also known as Appli Mixologique Inc.) is a federal corporation in L'Île-Perrot, Quebec incorporated with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development (ISED) Canada. The entity was incorporated on April 25, 2026 with corporation #17889585. The current entity status is . The registered office location is at 334 8e Rue, L'Île-Perrot, QC J7V 5Z6. The directors of the corporation include Zakima Chad Gagnon.
Corporation Information
| ID | 17889585 |
| Business Number | 719218232 |
| Current Name | Mixologic App Inc. |
| Other Name | Appli Mixologique Inc. |
| Incorporation Date | 2026-04-25 |
| Address | 334 8e Rue L'Île-Perrot QC J7V 5Z6 |
| Director Limits | 1-1 |
Corporation Directors
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Zakima Chad Gagnon | 334 8e Rue, L'Île-Perrot QC J7V 5Z6, Canada |
Officer Information
Officers
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Zakima Chad Gagnon | 334 8e Rue, L'Île-Perrot QC J7V 5Z6, Canada |
Location Information
| Street Address |
334 8e Rue |
| City | L'Île-Perrot |
| Province | QC |
| Postal Code | J7V 5Z6 |
| Country | CA |
Corporations in the same postal code
| Corporation Name | Address | Incorporation Date |
|---|---|---|
| Vult Média Inc. · Vult Media Inc. | 2772 Rue des Dahlias, Vaudreuil-Dorion, QC J7V 0A5 | 2022-11-16 |
| 12407329 Canada Inc. | 149 Rue Claude-Léveillée, Vaudreuil-Dorion, QC J7V 0A3 | 2020-10-09 |
| 8273952 Canada Inc. | 105 rue Claude-Leveille, Vaudreuil-Dorion, QC J7V 0A3 | 2012-08-14 |
| 15065704 Canada Inc. | 115 Claude-Léveillée Street, Vaudreuil-Dorion, QC J7V 0A3 | 2023-05-29 |
| PieEye Publishing Inc. | 2785 Dahlias Street, Vaudreuil-Dorion, QC J7V 0A5 | 2004-06-12 |
| 9205675 Canada Inc. | 156 rue des anémones, Vaudreuil dorion, QC J7V 0A4 | 2015-03-02 |
| 8341486 Canada Inc. | 2784 Rue des Géraniums, Vaudreuil-Dorion, QC J7V 0A4 | 2012-11-02 |
| 8678120 Canada Inc. | 117 Rue Claude-Leveille, Vaudreuil-Dorion, QC J7V 0A3 | 2013-10-30 |
| 11345028 Canada Inc. | 2768 Rue Des Dahlias, Vaudreuil-Dorion, QC J7V 0A5 | 2019-04-08 |
| ERP Direct Inc. | 159, Rue Des Anemones, Vaudreuil-Dorion, QC J7V 0A4 | 2011-10-28 |
| Find all corporations in the same postal code | ||
Similar Entities
Corporations with similar names
| Corporation Name | Address | Incorporation Date |
|---|---|---|
| Appli-Pro-Tech Ent. Inc. | 1695 Saint Jacques Road, Embrun, ON K0A 1W0 | |
| Appli IA Inc. · Appli AI Inc. | 72 Burling Pl, Newmarket, ON L3Y 5W4 | 2025-05-27 |
Dataset Information
This dataset includes over one million business and not-for-profit entities incorporated with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development (ISED) Canada. Corporations Canada is Canada's federal corporate regulator, responsible for administering laws regarding the incorporation of Canadian businesses, except for financial intermediaries. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.
Dataset Information
| Subject | Economics and Industry |
| Jurisdiction | Federal |
| Data Provider | Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development (ISED) Canada |
| Source | open.canada.ca |
| Attribution | Contains information licensed under the Open Government Licence - Canada. |
Dataset Details
A corporation is a new legal entity created when incorporating. In Canada, a corporation has the same rights as a person. Any business and not-for-profit operating in Canada can incorporate federally. This dataset includes:
- (1) business corporations created under the Canada Business Corporations Act (CBCA),
- (2) not-for-profit corporations created under the Canada Corporations Act, Part II (CCA II),
- (3) not-for-profit corporations created under the Canada Not-for profit Corporations Act (NFP),
- (4) cooperatives created under the Canada Cooperatives Act (COOP),
- (5) board of trades created under the Boards of Trade Act (BOTA), and
- (6) other corporations regulated by Corporations Canada (e.g., special act corporation).
Information about federal corporations is public information, including a corporation's registered office address, and the names and addresses of its directors, as required by corporate laws that govern federal corporations. This applies even after a corporation has been dissolved, amalgamated or discontinued. Corporate information is made public to help people, like investors, financial institutions and other stakeholders, make timely and informed decisions about corporations, and let people know who is responsible for the corporation. Information and documents filed are not removed from the corporate records even when new information or documents are filed, including documents previously filed, filed for previous years or filed by mistake. Corporate laws require the public disclosure of this information.