KOLESO TRANSPORT Inc. is a federal corporation in Toronto, Ontario incorporated with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development (ISED) Canada. The entity was incorporated on April 26, 2026 with corporation #17889488. The current entity status is . The registered office location is at 9 Michael Power Pl, unit 610, Toronto, ON M9A 0A5. The directors of the corporation include Volodymyr Dredun.
Corporation Information
| ID | 17889488 |
| Business Number | 784895773 |
| Current Name | KOLESO TRANSPORT Inc. |
| Incorporation Date | 2026-04-26 |
| Address | 9 Michael Power Pl unit 610 Toronto ON M9A 0A5 |
| Director Limits | 1-10 |
Corporation Directors
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| VOLODYMYR DREDUN | 9 Michael Power Pl, unit 610, Toronto ON M9A 0A5, Canada |
Officer Information
Officers
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| VOLODYMYR DREDUN | 9 Michael Power Pl, unit 610, Toronto ON M9A 0A5, Canada |
Location Information
| Street Address |
9 Michael Power Pl unit 610 |
| City | Toronto |
| Province | ON |
| Postal Code | M9A 0A5 |
| Country | CA |
Corporations in the same location
| Corporation Name | Address | Incorporation Date |
|---|---|---|
| AutoWrangle Incorporated | 9 Michael Power Place, Etobicoke, ON M9A 0A5 | 2012-03-23 |
| 13784380 Canada Inc. | 9 Michael Power Place, Apt#1010, Etobicoke, ON M9A 0A5 | 2022-02-16 |
| GiftedEnvironments Consulting Inc. | 9 Michael Power Place, suite # 304, Toronto, ON M9A 0A5 | 2007-03-08 |
| Sarvesh Solutioning Inc. | 9 Michael Power Place, Toronto, ON M9A 0A5 | 2022-03-06 |
| 7956266 Canada Inc. | 9 Michael Power Pl., Unit 615, Toronto, ON M9A 0A5 | 2011-08-26 |
Corporations in the same postal code
| Corporation Name | Address | Incorporation Date |
|---|---|---|
| SMKN Solutions Inc. | 906-9 Michael Power Place, Toronto, ON M9A 0A5 | 2017-06-02 |
| Alpha TAS Ltd. | 1004, 9 Michael Power Pl, Toronto, ON M9A 0A5 | 2023-10-19 |
Corporations in the same postal code
| Corporation Name | Address | Incorporation Date |
|---|---|---|
| 6399282 Canada Incorporated | 1 Michael Power Place, Suite 608, Toronto, ON M9A 0A1 | 2005-05-30 |
| Greengoose Snow & Lawn Ltd. | 803-3 Michael Power Pl, Toronto, ON M9A 0A2 | 2026-01-06 |
| Vitalicana Cosmetics Inc. | 3 Michael Power Place, 2608, Etobicoke, ON M9A 0A2 | 2026-02-17 |
| 11964356 Canada Inc. | 1 Michael Power Place, Unit 314, Toronto, ON M9A 0A1 | 2020-03-17 |
| Wallcare Inc. | Lph01-1 Michael Power Pl, Etobicoke, ON M9A 0A1 | 2025-11-13 |
| Richard Madej Productions Inc. | 602 - 1 Michael Power Place, Etobicoke, ON M9A 0A1 | 2022-08-16 |
| 13346382 Canada Inc. | 3 Michael Power Place unit 2504, Toronto, ON M9A 0A2 | 2021-09-15 |
| Brownstone Property Revitalization Inc. | 1 Michael Power Place, Etobicoke, ON M9A 0A1 | 2023-07-07 |
| NiksTech Consulting Inc. | 1 Michael Power Place, unit -211, Toronto, ON M9A 0A1 | 2022-09-26 |
| Shivanya Express Inc. | 2507-3 Michael power place, Etobicoke, ON M9A 0A2 | 2020-12-29 |
| Find all corporations in the same postal code | ||
Similar Entities
Corporations with similar names
Dataset Information
This dataset includes over one million business and not-for-profit entities incorporated with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development (ISED) Canada. Corporations Canada is Canada's federal corporate regulator, responsible for administering laws regarding the incorporation of Canadian businesses, except for financial intermediaries. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.
Dataset Information
| Subject | Economics and Industry |
| Jurisdiction | Federal |
| Data Provider | Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development (ISED) Canada |
| Source | open.canada.ca |
| Attribution | Contains information licensed under the Open Government Licence - Canada. |
Dataset Details
A corporation is a new legal entity created when incorporating. In Canada, a corporation has the same rights as a person. Any business and not-for-profit operating in Canada can incorporate federally. This dataset includes:
- (1) business corporations created under the Canada Business Corporations Act (CBCA),
- (2) not-for-profit corporations created under the Canada Corporations Act, Part II (CCA II),
- (3) not-for-profit corporations created under the Canada Not-for profit Corporations Act (NFP),
- (4) cooperatives created under the Canada Cooperatives Act (COOP),
- (5) board of trades created under the Boards of Trade Act (BOTA), and
- (6) other corporations regulated by Corporations Canada (e.g., special act corporation).
Information about federal corporations is public information, including a corporation's registered office address, and the names and addresses of its directors, as required by corporate laws that govern federal corporations. This applies even after a corporation has been dissolved, amalgamated or discontinued. Corporate information is made public to help people, like investors, financial institutions and other stakeholders, make timely and informed decisions about corporations, and let people know who is responsible for the corporation. Information and documents filed are not removed from the corporate records even when new information or documents are filed, including documents previously filed, filed for previous years or filed by mistake. Corporate laws require the public disclosure of this information.