Nyxiom Inc. is a federal corporation in Toronto, Ontario incorporated with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development (ISED) Canada. The entity was incorporated on April 25, 2026 with corporation #17889267. The current entity status is . The registered office location is at 2007 - 5 Defries St, Toronto, ON M5A 0W7. The directors of the corporation include Jongwoo Jeff Choi.
Corporation Information
| ID | 17889267 |
| Business Number | 719615031 |
| Current Name | Nyxiom Inc. |
| Incorporation Date | 2026-04-25 |
| Address | 2007 - 5 Defries St Toronto ON M5A 0W7 |
| Director Limits | 1-10 |
Corporation Directors
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| JONGWOO JEFF CHOI | 2007 - 5 Defries St, Toronto ON M5A 0W7, Canada |
Officer Information
Officers
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| JONGWOO JEFF CHOI | 2007 - 5 Defries St, Toronto ON M5A 0W7, Canada |
Location Information
| Street Address |
2007 - 5 Defries St |
| City | Toronto |
| Province | ON |
| Postal Code | M5A 0W7 |
| Country | CA |
Corporations in the same postal code
| Corporation Name | Address | Incorporation Date |
|---|---|---|
| 14884256 Canada Inc. | 5 Defries Street, Unit # 1411, Toronto, ON M5A 0W7 | 2023-03-27 |
| Centaurus Market Strategy and Innovation Consulting Inc. | 5 Defries St, Toronto, ON M5A 0W7 | 2025-03-06 |
| 17438303 Canada Inc. | 5 Defries St Unit 3310, Toronto, ON M5A 0W7 | 2025-10-30 |
| BushraD4 Inc. | 1704-5 Defries St, Toronto, ON M5A 0W7 | 2026-03-04 |
| LeCharm Homes Corp. | 3002 - 5 Defries St, Toronto, ON M5A 0W7 | 2025-08-22 |
| SAMAHA Technologies Limited | 3705-5 Defries street, Toronto, ON M5A 0W7 | 2022-11-16 |
| RSN8 Inc. | 725-5 Defries Street, Toronto, ON M5A 0W7 | 2023-09-18 |
| Acadion Consulting Inc. | 5 Defries St, Unit 305, Toronto, ON M5A 0W7 | 2024-10-03 |
| 16877532 Canada Inc. | 5 Defries St, 2010, Toronto, ON M5A 0W7 | 2025-04-01 |
| KOT Consultancy Services Inc. | 2813-5 Defries St, Toronto, ON M5A 0W7 | 2022-09-19 |
| Find all corporations in the same postal code | ||
Corporations in the same postal code
| Corporation Name | Address | Incorporation Date |
|---|---|---|
| All Heart Athletics Inc. | 1 Oak Street, #903, Toronto, ON M5A 0A1 | 2020-12-17 |
| 6284922 Canada Inc. | 9 Oak Street, Toronto, ON M5A 0A2 | 2004-09-14 |
| Bangladesh Awami League of Canada | 803-1 Oak Street, Toronto, ON M5A 0A1 | 1992-03-12 |
| Reclaim Yourself Inc. | 1 Oak Street, Apt. #307, Toronto, ON M5A 0A1 | 2019-08-02 |
| 13377245 Canada Inc. | 1 Oak St#306, Toronto, ON M5A 0A1 | 2021-09-25 |
| Rockbound Consultancy Inc. | 17 Oak St, Toronto, ON M5A 0A2 | 2022-11-10 |
| Aura Movie Inc. | 707-29 Queen's Quay East, Toronto, ON M5A 0A4 | 2021-10-15 |
| 14185056 Canada Inc. | 901-1 Oak St, Toronto, ON M5A 0A1 | 2022-07-05 |
| Giftora Inc. | 1 Oak Street, Suite 509, Toronto, ON M5A 0A1 | 2019-01-23 |
| 12069946 Canada Inc. | 807-1 Oak Street, Toronto, ON M5A 0A1 | 2020-05-19 |
| Find all corporations in the same postal code | ||
Dataset Information
This dataset includes over one million business and not-for-profit entities incorporated with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development (ISED) Canada. Corporations Canada is Canada's federal corporate regulator, responsible for administering laws regarding the incorporation of Canadian businesses, except for financial intermediaries. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.
Dataset Information
| Subject | Economics and Industry |
| Jurisdiction | Federal |
| Data Provider | Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development (ISED) Canada |
| Source | open.canada.ca |
| Attribution | Contains information licensed under the Open Government Licence - Canada. |
Dataset Details
A corporation is a new legal entity created when incorporating. In Canada, a corporation has the same rights as a person. Any business and not-for-profit operating in Canada can incorporate federally. This dataset includes:
- (1) business corporations created under the Canada Business Corporations Act (CBCA),
- (2) not-for-profit corporations created under the Canada Corporations Act, Part II (CCA II),
- (3) not-for-profit corporations created under the Canada Not-for profit Corporations Act (NFP),
- (4) cooperatives created under the Canada Cooperatives Act (COOP),
- (5) board of trades created under the Boards of Trade Act (BOTA), and
- (6) other corporations regulated by Corporations Canada (e.g., special act corporation).
Information about federal corporations is public information, including a corporation's registered office address, and the names and addresses of its directors, as required by corporate laws that govern federal corporations. This applies even after a corporation has been dissolved, amalgamated or discontinued. Corporate information is made public to help people, like investors, financial institutions and other stakeholders, make timely and informed decisions about corporations, and let people know who is responsible for the corporation. Information and documents filed are not removed from the corporate records even when new information or documents are filed, including documents previously filed, filed for previous years or filed by mistake. Corporate laws require the public disclosure of this information.