SUPA LC Tech Solutions Inc. is a federal corporation in Calgary, Alberta incorporated with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development (ISED) Canada. The entity was incorporated on April 25, 2026 with corporation #17889097. The current entity status is . The registered office location is at 5703 5 St SW, Unit 206, Calgary, AB T2V 1A8. The directors of the corporation include Luis Felipe Torres Da Rocha Castro.
Corporation Information
| ID | 17889097 |
| Business Number | 784856379 |
| Current Name | SUPA LC Tech Solutions Inc. |
| Incorporation Date | 2026-04-25 |
| Address | 5703 5 St SW Unit 206 Calgary AB T2V 1A8 |
| Director Limits | 1-10 |
Corporation Directors
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| LUIS FELIPE TORRES DA ROCHA CASTRO | 5703 5 St SW, Unit 206, Calgary AB T2V 1A8, Canada |
Officer Information
Officers
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| LUIS FELIPE TORRES DA ROCHA CASTRO | 5703 5 St SW, Unit 206, Calgary AB T2V 1A8, Canada |
Location Information
| Street Address |
5703 5 St SW Unit 206 |
| City | Calgary |
| Province | AB |
| Postal Code | T2V 1A8 |
| Country | CA |
Corporations in the same postal code
| Corporation Name | Address | Incorporation Date |
|---|---|---|
| Cargolifter Canada Ltd. | 6707 Elbow Drive Sw, #218, Calgary, AB T2V 0E4 | 2001-06-13 |
| Yesmena | 614 52 Ave Sw, Calgary, AB T2V 0B4 | 2012-04-30 |
| Peachtree Project Ventures Ltd. | 421 - 51st Ave SW, Calgary, AB T2V 0A2 | 2007-03-21 |
| Alberta Heirloom House Limited | 6707 Elbow Dr. S.W. Mayfair Pl, Suite 32, Calgary, AB T2V 0E3 | |
| 13972534 Canada Inc. | 407A 54 Avenue SW, Calgary, AB T2V 0C6 | 2022-04-21 |
| Rocky Mountain Explorer Corp. | 623 53 Ave Sw, Calgary, AB T2V 0C2 | 2015-12-16 |
| LIKE MUSIC ENTERTAINMENT Inc. | 422 51 Ave S.W, Calgary, AB T2V 0A1 | 2014-05-28 |
| PEREZ&DOLLOSO GENERAL CONTRACTS Inc. | 422 51 Ave SW, Calgary, AB T2V 0A1 | 2014-10-17 |
| GP Momentum Construction Ltd. | 422 51 Ave SW, Calgary, AB T2V 0A1 | 2014-06-04 |
| Alberta Heirloom House Limited | 6707 Elbow Drive, Suite 32, Calgary, AB T2V 0E3 | |
| Find all corporations in the same postal code | ||
Similar Entities
Corporations with similar names
| Corporation Name | Address | Incorporation Date |
|---|---|---|
| Supa Stellar Inc. | 20 Meadowglen Pl, Unit 1003, Scarborough, ON M1G 0A9 | 2024-08-30 |
| CHJ Tech Solutions Inc. | 11098 163 Street, Surrey, BC V4N 4R7 | 2014-07-22 |
| Supa Maasai Brand Inc. | 10 Dundas St. East - 6th Floor, c/o Ryerson Digital Media Zone, Toronto, ON M5B 2G9 | 2014-02-06 |
| Solutions technologiques de DCS Inc. · DCS Tech Solutions Inc. | 149 1ère Av., Verdun, QC H4G 2V3 | 2025-12-29 |
| BN Tech Solutions Inc. | 2152 Lawrence Avenue East, Unit: 1003, Toronto, ON M1R 0B5 | 2021-10-26 |
| Solutions D'ÉQuipement De CafÉ Mv-Tech Inc. · Mv-Tech Coffee Equipment Solutions Inc. | 320 Ave. Ste-Marie, Dorval, QC H9S 2H1 | 2024-05-06 |
| Supa Dupa Foods Ltd. | 768 Franklinway Crescent, London, ON N6G 5C8 | 2024-02-23 |
| Supa Golf Canada Inc. | 1451 Cedar Lane, Bracebridge, ON P1L 1W9 | 2017-01-27 |
| agile tech solutions inc. · solutions technologiques agiles inc. | 106-568 Lawrence Ave West, Toronto, ON M6A 1A7 | 2023-05-09 |
| AFK Tech Solutions Inc. | 4 Pearen Hts, Regional Municipality of Peel, ON L7C 4N4 | 2024-07-04 |
Dataset Information
This dataset includes over one million business and not-for-profit entities incorporated with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development (ISED) Canada. Corporations Canada is Canada's federal corporate regulator, responsible for administering laws regarding the incorporation of Canadian businesses, except for financial intermediaries. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.
Dataset Information
| Subject | Economics and Industry |
| Jurisdiction | Federal |
| Data Provider | Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development (ISED) Canada |
| Source | open.canada.ca |
| Attribution | Contains information licensed under the Open Government Licence - Canada. |
Dataset Details
A corporation is a new legal entity created when incorporating. In Canada, a corporation has the same rights as a person. Any business and not-for-profit operating in Canada can incorporate federally. This dataset includes:
- (1) business corporations created under the Canada Business Corporations Act (CBCA),
- (2) not-for-profit corporations created under the Canada Corporations Act, Part II (CCA II),
- (3) not-for-profit corporations created under the Canada Not-for profit Corporations Act (NFP),
- (4) cooperatives created under the Canada Cooperatives Act (COOP),
- (5) board of trades created under the Boards of Trade Act (BOTA), and
- (6) other corporations regulated by Corporations Canada (e.g., special act corporation).
Information about federal corporations is public information, including a corporation's registered office address, and the names and addresses of its directors, as required by corporate laws that govern federal corporations. This applies even after a corporation has been dissolved, amalgamated or discontinued. Corporate information is made public to help people, like investors, financial institutions and other stakeholders, make timely and informed decisions about corporations, and let people know who is responsible for the corporation. Information and documents filed are not removed from the corporate records even when new information or documents are filed, including documents previously filed, filed for previous years or filed by mistake. Corporate laws require the public disclosure of this information.