17888937 Canada Inc. is a federal corporation in Brampton, Ontario incorporated with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development (ISED) Canada. The entity was incorporated on April 25, 2026 with corporation #17888937. The current entity status is . The registered office location is at 7 Belgium Cres, Brampton, ON L7A 4R2. The directors of the corporation include Muhammad Zubair Tariq.
Corporation Information
| ID | 17888937 |
| Business Number | 785160375 |
| Current Name | 17888937 Canada Inc. |
| Incorporation Date | 2026-04-25 |
| Address | 7 Belgium Cres Brampton ON L7A 4R2 |
| Director Limits | 1-10 |
Corporation Directors
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Muhammad Zubair Tariq | 7 Belgium Cres, Brampton ON L7A 4R2, Canada |
Officer Information
Officers
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Muhammad Zubair Tariq | 7 Belgium Cres, Brampton ON L7A 4R2, Canada |
Location Information
| Street Address |
7 Belgium Cres |
| City | Brampton |
| Province | ON |
| Postal Code | L7A 4R2 |
| Country | CA |
Corporations in the same postal code
| Corporation Name | Address | Incorporation Date |
|---|---|---|
| 13875261 Canada Inc. | 24 Bucksaw Street, Brampton, ON L7A 4R2 | 2022-03-18 |
| JasleenGill Trans Limited | 30 Bucksaw ST, Brampton, ON L7A 4R2 | 2021-05-25 |
| 16961096 Canada Inc. | 34 Bucksaw St, Brampton, ON L7A 4R2 | 2025-05-02 |
| 11901630 Canada Inc. | 15 Belgium Crescent, Brampton, ON L7A 4R2 | 2020-02-12 |
| 11690744 Canada Inc. | 27 Belgium Crescent, Brampton, ON L7A 4R2 | 2019-10-19 |
| 15468141 Canada Inc. | 37 Belgium Cresent, Brampton, ON L7A 4R2 | 2023-10-24 |
| 13016285 Canada Inc. | 26 Bucksaw Street, Brampton, ON L7A 4R2 | 2021-05-13 |
| 13762181 Canada Inc. | 37 Belgium Cres, Brampton, ON L7A 4R2 | 2022-02-09 |
| Korewala Transportation Inc. | 29 Belgium Cres, Brampton, ON L7A 4R2 | 2021-04-20 |
| Roll X Freight Inc. | 21 Belgium Crescent, Brampton, ON L7A 4R2 | 2020-01-10 |
| Find all corporations in the same postal code | ||
Corporations in the same postal code
| Corporation Name | Address | Incorporation Date |
|---|---|---|
| HS Fitness & Wellness Inc. | 69 Iceland Poppy Trail, Brampton, ON L7A 0N1 | 2026-04-23 |
| Altrusai Inc. | 26 Ashmere Rd, Brampton, ON L7A 1W9 | 2026-04-23 |
| 17887841 Canada Inc. | 21 Arkwright Dr, Brampton, ON L7A 0V2 | 2026-04-24 |
| 17887591 Canada Inc. | 53 Hiberton Crescent, Brampton, ON L7A 3C9 | 2026-04-24 |
| 17891326 Canada Inc. | 26 Harwood Rd, Brampton, ON L7A 3P9 | 2026-04-27 |
| 17889178 Canada Inc. | 21 Barnes Ct, Brampton, ON L7A 1J1 | 2026-04-25 |
| Daaj N Varii Inc. | 89 Bleasdale Ave, Brampton, ON L7A 0S2 | 2026-04-24 |
| Canrise Careers Inc. | 126 Baycliffe Crescent, Brampton, ON L7A 3Y7 | 2026-04-24 |
| Starfie Inc. | 124 Kempenfelt Trail, Brampton, ON L7A 0A7 | 2026-04-24 |
| Duavon Inc. | 142 Cadillac Crescent, Brampton, ON L7A 3B4 | 2026-04-28 |
| Find all corporations in the same postal code | ||
Similar Entities
Corporations with similar names
Dataset Information
This dataset includes over one million business and not-for-profit entities incorporated with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development (ISED) Canada. Corporations Canada is Canada's federal corporate regulator, responsible for administering laws regarding the incorporation of Canadian businesses, except for financial intermediaries. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.
Dataset Information
| Subject | Economics and Industry |
| Jurisdiction | Federal |
| Data Provider | Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development (ISED) Canada |
| Source | open.canada.ca |
| Attribution | Contains information licensed under the Open Government Licence - Canada. |
Dataset Details
A corporation is a new legal entity created when incorporating. In Canada, a corporation has the same rights as a person. Any business and not-for-profit operating in Canada can incorporate federally. This dataset includes:
- (1) business corporations created under the Canada Business Corporations Act (CBCA),
- (2) not-for-profit corporations created under the Canada Corporations Act, Part II (CCA II),
- (3) not-for-profit corporations created under the Canada Not-for profit Corporations Act (NFP),
- (4) cooperatives created under the Canada Cooperatives Act (COOP),
- (5) board of trades created under the Boards of Trade Act (BOTA), and
- (6) other corporations regulated by Corporations Canada (e.g., special act corporation).
Information about federal corporations is public information, including a corporation's registered office address, and the names and addresses of its directors, as required by corporate laws that govern federal corporations. This applies even after a corporation has been dissolved, amalgamated or discontinued. Corporate information is made public to help people, like investors, financial institutions and other stakeholders, make timely and informed decisions about corporations, and let people know who is responsible for the corporation. Information and documents filed are not removed from the corporate records even when new information or documents are filed, including documents previously filed, filed for previous years or filed by mistake. Corporate laws require the public disclosure of this information.