17888929 CANADA INC. is a federal corporation in Toronto, Ontario incorporated with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development (ISED) Canada. The entity was incorporated on April 25, 2026 with corporation #17888929. The current entity status is . The registered office location is at 560 Birchmount Rd, Apt #806, Toronto, ON M1K 1P5. The directors of the corporation include Jenelle Greene.
Corporation Information
| ID | 17888929 |
| Business Number | 719795239 |
| Current Name | 17888929 CANADA INC. |
| Incorporation Date | 2026-04-25 |
| Address | 560 Birchmount Rd Apt #806 Toronto ON M1K 1P5 |
| Director Limits | 1-10 |
Corporation Directors
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| JENELLE GREENE | 560 Birchmount Rd, Apt #806, Toronto ON M1K 1P5, Canada |
Officer Information
Officers
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| JENELLE GREENE | 560 Birchmount Rd, Apt #806, Toronto ON M1K 1P5, Canada |
Location Information
| Street Address |
560 Birchmount Rd Apt #806 |
| City | Toronto |
| Province | ON |
| Postal Code | M1K 1P5 |
| Country | CA |
Corporations in the same location
| Corporation Name | Address | Incorporation Date |
|---|---|---|
| Laundry Basket Tdot Inc. | 560 Birchmount Rd, Suit 1203, Scarborough, ON M1K 1P5 | 2025-02-07 |
| Panic Mining Corporation Limited | 560 Birchmount Rd, Suite 205, Scarborough, ON | 1975-05-28 |
Corporations in the same postal code
| Corporation Name | Address | Incorporation Date |
|---|---|---|
| Bravo Genius Home Renovations Inc. | 560 Birchmount Road, Unit 302, Toronto, ON M1K 1P5 | 2023-08-15 |
Corporations in the same postal code
| Corporation Name | Address | Incorporation Date |
|---|---|---|
| Pink Angelic Inc. | 550 Birchmount Road, Unit 612, Toronto, ON M1K 0A4 | 2021-06-25 |
| Emigration Channel Inc. | 550 Birchmount Road, Unit 414, Toronto, ON M1K 0A4 | 2020-09-14 |
| 10220442 Canada Inc. | 550 Birchmount Road, # 414, Scarborugh, ON M1K 0A4 | 2017-05-03 |
| 12223279 Canada Inc. | 550 Birchmount Road, Toronto, ON M1K 0A4 | 2020-07-24 |
| 11825836 Canada Inc. | 550 Birchmount Road, Toronto, ON M1K 0A4 | 2020-01-05 |
| Kahuta Transportation Inc. | 317-550 Birchmount Road, Scarborough, ON M1K 0A4 | 2020-09-17 |
| Canadawide Fresh Coffee Inc. | 204-550 Birchmount Rd, Scarborough, ON M1K 0A4 | 2014-02-03 |
| 12184711 Canada Inc. | 550 Birchmount Road Unit 709, Toronto, ON M1K 0A4 | 2020-07-08 |
| Toruni Collection Inc. | 550 Birchmount Road, Unit # 514, Scarborough, ON M1K 0A4 | 2021-11-26 |
| 15716942 Canada Inc. | 550 Birchmount Rd, unit 317, Toronto, ON M1K 0A4 | 2024-01-24 |
| Find all corporations in the same postal code | ||
Similar Entities
Corporations with similar names
Dataset Information
This dataset includes over one million business and not-for-profit entities incorporated with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development (ISED) Canada. Corporations Canada is Canada's federal corporate regulator, responsible for administering laws regarding the incorporation of Canadian businesses, except for financial intermediaries. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.
Dataset Information
| Subject | Economics and Industry |
| Jurisdiction | Federal |
| Data Provider | Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development (ISED) Canada |
| Source | open.canada.ca |
| Attribution | Contains information licensed under the Open Government Licence - Canada. |
Dataset Details
A corporation is a new legal entity created when incorporating. In Canada, a corporation has the same rights as a person. Any business and not-for-profit operating in Canada can incorporate federally. This dataset includes:
- (1) business corporations created under the Canada Business Corporations Act (CBCA),
- (2) not-for-profit corporations created under the Canada Corporations Act, Part II (CCA II),
- (3) not-for-profit corporations created under the Canada Not-for profit Corporations Act (NFP),
- (4) cooperatives created under the Canada Cooperatives Act (COOP),
- (5) board of trades created under the Boards of Trade Act (BOTA), and
- (6) other corporations regulated by Corporations Canada (e.g., special act corporation).
Information about federal corporations is public information, including a corporation's registered office address, and the names and addresses of its directors, as required by corporate laws that govern federal corporations. This applies even after a corporation has been dissolved, amalgamated or discontinued. Corporate information is made public to help people, like investors, financial institutions and other stakeholders, make timely and informed decisions about corporations, and let people know who is responsible for the corporation. Information and documents filed are not removed from the corporate records even when new information or documents are filed, including documents previously filed, filed for previous years or filed by mistake. Corporate laws require the public disclosure of this information.