17888741 CANADA LTD. is a federal corporation in Pincourt, Quebec incorporated with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development (ISED) Canada. The entity was incorporated on April 25, 2026 with corporation #17888741. The current entity status is . The registered office location is at 1158 Chem. Duhamel, Pincourt, QC J7V 4H3. The directors of the corporation include Luis David Iglesias Santana and Gonzalo Santana Gonzalez.
Corporation Information
| ID | 17888741 |
| Business Number | 719808032 |
| Current Name | 17888741 CANADA LTD. |
| Incorporation Date | 2026-04-25 |
| Address | 1158 Chem. Duhamel Pincourt QC J7V 4H3 |
| Director Limits | 1-10 |
Corporation Directors
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| LUIS DAVID IGLESIAS SANTANA | 3100 Avenida de los Lagos, Barrio el Palmar Homes2 apt 303, Nordelta 1670, Argentina |
| GONZALO SANTANA GONZALEZ | 1158 Chem. Duhamel, Pincourt QC J7V 4H3, Canada |
Officer Information
Officers
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| LUIS DAVID IGLESIAS SANTANA | 3100 Avenida de los Lagos, Barrio el Palmar Homes2 apt 303, Nordelta 1670, Argentina |
| GONZALO SANTANA GONZALEZ | 1158 Chem. Duhamel, Pincourt QC J7V 4H3, Canada |
Location Information
| Street Address |
1158 Chem. Duhamel |
| City | Pincourt |
| Province | QC |
| Postal Code | J7V 4H3 |
| Country | CA |
Corporations in the same postal code
| Corporation Name | Address | Incorporation Date |
|---|---|---|
| L'Art de Capter inc. · The Art of Capturing inc. | 909, rue de Clichy, apt 301, Vaudreuil-Dorion, QC J7V 0A1 | 2019-03-21 |
| 9205675 Canada Inc. | 156 rue des anémones, Vaudreuil dorion, QC J7V 0A4 | 2015-03-02 |
| 11345028 Canada Inc. | 2768 Rue Des Dahlias, Vaudreuil-Dorion, QC J7V 0A5 | 2019-04-08 |
| 8942625 Canada Inc. | 140 Anemone Street, Vaudreuil-Dorion, QC J7V 0A4 | 2014-07-03 |
| 8341486 Canada Inc. | 2784 Rue des Géraniums, Vaudreuil-Dorion, QC J7V 0A4 | 2012-11-02 |
| Kong Glass Inc. | 140 rue des anemones, vaudreuil dorion, QC J7V 0A4 | 2021-01-11 |
| Ashtech Transport Inc. · Transport Ashtech Inc. | 2796 Des Dahlias, Vaudreuil-Dorion, QC J7V 0A5 | 2006-11-10 |
| Leasing MMI Inc. | 141 rue claude-leveillee, vaudreuil, QC J7V 0A3 | 2023-02-15 |
| Lascan Service Consultants Inc. | 2796 Rue Des Dahlias, Vaudreuil-Dorion, QC J7V 0A5 | 2007-01-10 |
| PieEye Publishing Inc. | 2785 Dahlias Street, Vaudreuil-Dorion, QC J7V 0A5 | 2004-06-12 |
| Find all corporations in the same postal code | ||
Similar Entities
Corporations with similar names
Dataset Information
This dataset includes over one million business and not-for-profit entities incorporated with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development (ISED) Canada. Corporations Canada is Canada's federal corporate regulator, responsible for administering laws regarding the incorporation of Canadian businesses, except for financial intermediaries. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.
Dataset Information
| Subject | Economics and Industry |
| Jurisdiction | Federal |
| Data Provider | Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development (ISED) Canada |
| Source | open.canada.ca |
| Attribution | Contains information licensed under the Open Government Licence - Canada. |
Dataset Details
A corporation is a new legal entity created when incorporating. In Canada, a corporation has the same rights as a person. Any business and not-for-profit operating in Canada can incorporate federally. This dataset includes:
- (1) business corporations created under the Canada Business Corporations Act (CBCA),
- (2) not-for-profit corporations created under the Canada Corporations Act, Part II (CCA II),
- (3) not-for-profit corporations created under the Canada Not-for profit Corporations Act (NFP),
- (4) cooperatives created under the Canada Cooperatives Act (COOP),
- (5) board of trades created under the Boards of Trade Act (BOTA), and
- (6) other corporations regulated by Corporations Canada (e.g., special act corporation).
Information about federal corporations is public information, including a corporation's registered office address, and the names and addresses of its directors, as required by corporate laws that govern federal corporations. This applies even after a corporation has been dissolved, amalgamated or discontinued. Corporate information is made public to help people, like investors, financial institutions and other stakeholders, make timely and informed decisions about corporations, and let people know who is responsible for the corporation. Information and documents filed are not removed from the corporate records even when new information or documents are filed, including documents previously filed, filed for previous years or filed by mistake. Corporate laws require the public disclosure of this information.