17888554 CANADA CORP. is a federal corporation in Toronto, Ontario incorporated with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development (ISED) Canada. The entity was incorporated on April 24, 2026 with corporation #17888554. The current entity status is . The registered office location is at 75 Redheugh Crescent, Toronto, ON M1W 3C4. The directors of the corporation include Elizabeth Wan.
Corporation Information
| ID | 17888554 |
| Business Number | 785254376 |
| Current Name | 17888554 CANADA CORP. |
| Incorporation Date | 2026-04-24 |
| Address | 75 Redheugh Crescent Toronto ON M1W 3C4 |
| Director Limits | 1-10 |
Corporation Directors
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| ELIZABETH WAN | 75 Redheugh Crescent, Toronto ON M1W 3C4, Canada |
Officer Information
Officers
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| ELIZABETH WAN | 75 Redheugh Crescent, Toronto ON M1W 3C4, Canada |
Location Information
| Street Address |
75 Redheugh Crescent |
| City | Toronto |
| Province | ON |
| Postal Code | M1W 3C4 |
| Country | CA |
Corporations in the same location
| Corporation Name | Address | Incorporation Date |
|---|---|---|
| 9461060 Canada Inc. | 75 Redheugh Crescent, Scarborough, ON M1W 3C4 | 2015-10-01 |
| 9460993 Canada Ltd. | 75 Redheugh Crescent, Scarborough, ON M1W 3C4 | 2015-10-01 |
Corporations in the same postal code
| Corporation Name | Address | Incorporation Date |
|---|---|---|
| Exporter of Canadian Grains Inc. | 23 Redheugh Crescent, Scarborough, ON M1W 3C4 | 2014-02-11 |
| 15614708 Canada Inc. | 21 Redheugh Crescent, Scarborough, ON M1W 3C4 | 2023-12-18 |
| 11002465 Canada Corp. | 97 Redheugh Crescent, Toronto, ON M1W 3C4 | 2018-09-19 |
| Digital Lynx Systems Inc. | 29 Redheugh Cres., Scarborough, ON M1W 3C4 | 2014-02-07 |
Corporations in the same postal code
| Corporation Name | Address | Incorporation Date |
|---|---|---|
| Earthquit Inc. | 1 Eaton Park Lane Scarbrough, Unit #24, Toronto, ON M1W 0A5 | 2023-06-02 |
| Peak Snowschool Inc. | 1112-1038 McNicoll Avenue, Toronto, ON M1W 0A4 | 2020-11-22 |
| 15915465 Canada Inc. | 13 Eaton Park Ln, Toronto, ON M1W 0A5 | 2024-04-02 |
| 16371302 Canada Inc. | 3 Eaton Park Ln # 7, Scarborough, ON M1W 0A5 | 2024-09-16 |
| 15931100 Canada Inc. | 1255 Bridletowne Circle Unit 6, Scarborough, ON M1W 0A5 | 2024-04-08 |
| 16537596 Canada Inc. | 4 Eaton Park Ln, Unit 8, Toronto, ON M1W 0A5 | 2024-11-20 |
| 6176275 Canada Inc. | 1038 McNicoll Ave, Unit 1102, Toronto, ON M1W 0A4 | 2003-12-29 |
| Dratini Holdings Inc. | 1112-1038 McNicoll Avenue, Scarborough, ON M1W 0A4 | 2017-05-08 |
| 16024611 Canada Inc. | 24-13 Eaton Park Lane, Scarborough, ON M1W 0A5 | 2024-05-09 |
| Sabr-Jakhon Construction Inc. | 14-12 Eaton Park Ln, Toronto, ON M1W 0A5 | 2025-05-30 |
| Find all corporations in the same postal code | ||
Similar Entities
Corporations with similar names
Dataset Information
This dataset includes over one million business and not-for-profit entities incorporated with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development (ISED) Canada. Corporations Canada is Canada's federal corporate regulator, responsible for administering laws regarding the incorporation of Canadian businesses, except for financial intermediaries. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.
Dataset Information
| Subject | Economics and Industry |
| Jurisdiction | Federal |
| Data Provider | Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development (ISED) Canada |
| Source | open.canada.ca |
| Attribution | Contains information licensed under the Open Government Licence - Canada. |
Dataset Details
A corporation is a new legal entity created when incorporating. In Canada, a corporation has the same rights as a person. Any business and not-for-profit operating in Canada can incorporate federally. This dataset includes:
- (1) business corporations created under the Canada Business Corporations Act (CBCA),
- (2) not-for-profit corporations created under the Canada Corporations Act, Part II (CCA II),
- (3) not-for-profit corporations created under the Canada Not-for profit Corporations Act (NFP),
- (4) cooperatives created under the Canada Cooperatives Act (COOP),
- (5) board of trades created under the Boards of Trade Act (BOTA), and
- (6) other corporations regulated by Corporations Canada (e.g., special act corporation).
Information about federal corporations is public information, including a corporation's registered office address, and the names and addresses of its directors, as required by corporate laws that govern federal corporations. This applies even after a corporation has been dissolved, amalgamated or discontinued. Corporate information is made public to help people, like investors, financial institutions and other stakeholders, make timely and informed decisions about corporations, and let people know who is responsible for the corporation. Information and documents filed are not removed from the corporate records even when new information or documents are filed, including documents previously filed, filed for previous years or filed by mistake. Corporate laws require the public disclosure of this information.