Afghan Women Skills and Empowerment Foundation (also known as Fondation pour les compétences et l’autonomisation des femmes afghanes) is a federal corporation in Surrey, British Columbia incorporated with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development (ISED) Canada. The entity was incorporated on April 24, 2026 with corporation #17888350. The current entity status is . The registered office location is at 6846 142 A St, Surrey, BC V3W 0P3. The directors of the corporation include Sona Farhangyar and Benyamin Zamani.
Corporation Information
| ID | 17888350 |
| Business Number | 784934978 |
| Current Name | Afghan Women Skills and Empowerment Foundation |
| Other Name | Fondation pour les compétences et l’autonomisation des femmes afghanes |
| Incorporation Date | 2026-04-24 |
| Address | 6846 142 A St Surrey BC V3W 0P3 |
| Director Limits | 2-10 |
Corporation Directors
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| SONA FARHANGYAR | 6846 142 A st, Surrey BC V3W 0P3, Canada |
| Benyamin Zamani | District 1, Sediq Afghan Street, Taluqan 2601, Afghanistan |
Officer Information
Officers
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| SONA FARHANGYAR | 6846 142 A st, Surrey BC V3W 0P3, Canada |
| Benyamin Zamani | District 1, Sediq Afghan Street, Taluqan 2601, Afghanistan |
Location Information
| Street Address |
6846 142 A St |
| City | Surrey |
| Province | BC |
| Postal Code | V3W 0P3 |
| Country | CA |
Corporations in the same postal code
| Corporation Name | Address | Incorporation Date |
|---|---|---|
| 12342774 Canada Inc. | 6822 142A Street, Surrey, BC V3W 0P3 | 2020-09-15 |
| Kwick Clean and Green Ltd. | 6857 142A Street, Surrey, BC V3W 0P3 | 1990-11-23 |
Corporations in the same postal code
| Corporation Name | Address | Incorporation Date |
|---|---|---|
| Sashay Day Spa & Salon Inc. | 14315 69-A Avenue, Surrey, BC V3W 0E2 | 2008-09-11 |
| General Restaurants of Canada Ltd. | 7576 122 Street, Surrey, BC V3W 0B9 | 2022-03-31 |
| Altitude Group Sales Corp. | 12885 80 Ave, Surrey, BC V3W 0E6 | 2026-03-25 |
| PoKo hardware Limited | 8299 129 St, Surrey, BC V3W 0A6 | 2023-05-12 |
| CKS Canada Management | 7297 138 St, Unit #315, Surrey, BC V3W 0E5 | 2025-01-30 |
| Tech Sarwar Inc. | 110-8299 129 Street, Surrey, BC V3W 0A6 | 2023-10-24 |
| Point Zero Global Services Ltd. | 203-12885 80 Ave, Surrey, BC V3W 0E6 | 2021-07-01 |
| Gill welding and trailer repair ltd. | 6982 143A street, Surrey, BC V3W 0E3 | 2023-02-17 |
| Folk Heritage Foundation | 12885 80 Ave, Unit # 201, Surrey, BC V3W 0E6 | 2025-11-04 |
| Eye Immigration Inc. | 12885 80 Avenue, Unit 211, Surrey, BC V3W 0E6 | 2014-09-08 |
| Find all corporations in the same postal code | ||
Similar Entities
Corporations with similar names
Dataset Information
This dataset includes over one million business and not-for-profit entities incorporated with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development (ISED) Canada. Corporations Canada is Canada's federal corporate regulator, responsible for administering laws regarding the incorporation of Canadian businesses, except for financial intermediaries. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.
Dataset Information
| Subject | Economics and Industry |
| Jurisdiction | Federal |
| Data Provider | Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development (ISED) Canada |
| Source | open.canada.ca |
| Attribution | Contains information licensed under the Open Government Licence - Canada. |
Dataset Details
A corporation is a new legal entity created when incorporating. In Canada, a corporation has the same rights as a person. Any business and not-for-profit operating in Canada can incorporate federally. This dataset includes:
- (1) business corporations created under the Canada Business Corporations Act (CBCA),
- (2) not-for-profit corporations created under the Canada Corporations Act, Part II (CCA II),
- (3) not-for-profit corporations created under the Canada Not-for profit Corporations Act (NFP),
- (4) cooperatives created under the Canada Cooperatives Act (COOP),
- (5) board of trades created under the Boards of Trade Act (BOTA), and
- (6) other corporations regulated by Corporations Canada (e.g., special act corporation).
Information about federal corporations is public information, including a corporation's registered office address, and the names and addresses of its directors, as required by corporate laws that govern federal corporations. This applies even after a corporation has been dissolved, amalgamated or discontinued. Corporate information is made public to help people, like investors, financial institutions and other stakeholders, make timely and informed decisions about corporations, and let people know who is responsible for the corporation. Information and documents filed are not removed from the corporate records even when new information or documents are filed, including documents previously filed, filed for previous years or filed by mistake. Corporate laws require the public disclosure of this information.