OrderHalal Inc. is a federal corporation in Mississauga, Ontario incorporated with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development (ISED) Canada. The entity was incorporated on April 24, 2026 with corporation #17888198. The current entity status is . The registered office location is at 1304 Wesson Ct, Mississauga, ON L5V 2E6. The directors of the corporation include Mohammad Khatib.
Corporation Information
| ID | 17888198 |
| Business Number | 784946576 |
| Current Name | OrderHalal Inc. |
| Incorporation Date | 2026-04-24 |
| Address | 1304 Wesson Ct Mississauga ON L5V 2E6 |
| Director Limits | 1-10 |
Corporation Directors
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| MOHAMMAD KHATIB | 1304 Wesson Ct, Mississauga ON L5V 2E6, Canada |
Officer Information
Officers
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| MOHAMMAD KHATIB | 1304 Wesson Ct, Mississauga ON L5V 2E6, Canada |
Location Information
| Street Address |
1304 Wesson Ct |
| City | Mississauga |
| Province | ON |
| Postal Code | L5V 2E6 |
| Country | CA |
Corporations in the same postal code
| Corporation Name | Address | Incorporation Date |
|---|---|---|
| SSZ GLOBAL ENTERPRISES Inc. | 1300 Wesson Court, Mississauga, ON L5V 2E6 | 2015-12-11 |
| 12366860 Canada Inc. | 1302 midgreen lane, mississauga, ON L5V 2E6 | 2020-09-24 |
| Profound Global Ltd. | 1325 Wesson Court, Mississauga, ON L5V 2E6 | 2018-10-01 |
| Move 'N Store Inc. | 1315 Wesson Court, Mississauga, ON L5V 2E6 | 2020-12-17 |
| Ja Halal Meat Inc. | 1306 Midgreen Lane, Mississauga, ON L5V 2E6 | 2003-12-09 |
| 15399386 Canada Inc. | 1273 Wesson Crt, Mississauga, ON L5V 2E6 | 2023-09-27 |
| 12030888 Canada Inc. | 1304 wesson court, Toronto, ON L5V 2E6 | 2020-04-29 |
| 8184119 Canada Inc. | 1307 Midgreen Lane, Mississauga, ON L5V 2E6 | 2012-05-03 |
| 17259107 Canada Inc. | 1302 Midgreen Ln, Mississauga, ON L5V 2E6 | 2025-08-22 |
| Dang Beauty Operations Inc. | 1306 Midgreen Lane, mississauga, ON L5V 2E6 | 2014-02-26 |
| Find all corporations in the same postal code | ||
Corporations in the same postal code
| Corporation Name | Address | Incorporation Date |
|---|---|---|
| Hupup Group Inc. · Hupup Inc. | 808 Britannia Road West, Mississauga, ON L5V 0A6 | |
| 17037627 Canada Inc. | 808 Britannia Rd W Unit 105, Mississauga, ON L5V 0A7 | 2025-05-30 |
| 11216511 Canada Inc. | 808 Britannia Road West, Unit 226, Mississauga, ON L5V 0A6 | 2019-01-24 |
| DGWG Inc. | 213-808 Britannia Road West, Mississauga, ON L5V 0A7 | 2022-10-26 |
| 16283527 Canada Inc. | 830 Scollard Ct, Suite 305, Mississauga, ON L5V 0A2 | 2024-08-12 |
| Ludus Cafe Corporation | 808 Britannia Rd West, Suite 212, Mississauga, ON L5V 0A7 | 2015-01-15 |
| Cgate Security Inc. | 808 Britannia Rd. W, unit 213, Mississauga, ON L5V 0A7 | 2013-08-20 |
| Diet Dining Meal Services Inc. | 808 Britannia Rd, Mississauga, ON L5V 0A7 | 2024-03-06 |
| Globe Gems Inc. | 808 Britannia Rd W, Mississauga, ON L5V 0A7 | 2024-01-15 |
| Golden Foot Health & Wellness Centre Inc. | 808 Britannia Rd, unit 203, Mississauga, ON L5V 0A7 | 2022-02-07 |
| Find all corporations in the same postal code | ||
Dataset Information
This dataset includes over one million business and not-for-profit entities incorporated with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development (ISED) Canada. Corporations Canada is Canada's federal corporate regulator, responsible for administering laws regarding the incorporation of Canadian businesses, except for financial intermediaries. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.
Dataset Information
| Subject | Economics and Industry |
| Jurisdiction | Federal |
| Data Provider | Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development (ISED) Canada |
| Source | open.canada.ca |
| Attribution | Contains information licensed under the Open Government Licence - Canada. |
Dataset Details
A corporation is a new legal entity created when incorporating. In Canada, a corporation has the same rights as a person. Any business and not-for-profit operating in Canada can incorporate federally. This dataset includes:
- (1) business corporations created under the Canada Business Corporations Act (CBCA),
- (2) not-for-profit corporations created under the Canada Corporations Act, Part II (CCA II),
- (3) not-for-profit corporations created under the Canada Not-for profit Corporations Act (NFP),
- (4) cooperatives created under the Canada Cooperatives Act (COOP),
- (5) board of trades created under the Boards of Trade Act (BOTA), and
- (6) other corporations regulated by Corporations Canada (e.g., special act corporation).
Information about federal corporations is public information, including a corporation's registered office address, and the names and addresses of its directors, as required by corporate laws that govern federal corporations. This applies even after a corporation has been dissolved, amalgamated or discontinued. Corporate information is made public to help people, like investors, financial institutions and other stakeholders, make timely and informed decisions about corporations, and let people know who is responsible for the corporation. Information and documents filed are not removed from the corporate records even when new information or documents are filed, including documents previously filed, filed for previous years or filed by mistake. Corporate laws require the public disclosure of this information.