SuchEra Global Inc. is a federal corporation in Fort McMurray, Alberta incorporated with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development (ISED) Canada. The entity was incorporated on April 24, 2026 with corporation #17888163. The current entity status is . The registered office location is at 121 Sandstone Ln, Fort McMurray, AB T9K 0S7. The directors of the corporation include Uchechi Adelure.
Corporation Information
| ID | 17888163 |
| Business Number | 784895971 |
| Current Name | SuchEra Global Inc. |
| Incorporation Date | 2026-04-24 |
| Address | 121 Sandstone Ln Fort McMurray AB T9K 0S7 |
| Director Limits | 1-10 |
Corporation Directors
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| UCHECHI ADELURE | 121 Sandstone Ln, Fort McMurray AB T9K 0S7, Canada |
Officer Information
Officers
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| UCHECHI ADELURE | 121 Sandstone Ln, Fort McMurray AB T9K 0S7, Canada |
Location Information
| Street Address |
121 Sandstone Ln |
| City | Fort McMurray |
| Province | AB |
| Postal Code | T9K 0S7 |
| Country | CA |
Corporations in the same postal code
| Corporation Name | Address | Incorporation Date |
|---|---|---|
| NIMS INSPECTION AND TESTING Inc. | 117 Sandstone Lane, Fort McMurray, AB T9K 0S7 | 2017-04-02 |
Corporations in the same postal code
| Corporation Name | Address | Incorporation Date |
|---|---|---|
| MJNI Projects Inc. | 196 Parry Crescent, Fort McMurray, AB T9K 0A4 | 2019-05-08 |
| Freedom From Flesh Inc. | 145 Parry Crescent, Fort McMurray, AB T9K 0A4 | 2021-04-15 |
| Bullet Proof Marketing Systems, Inc. | 103 Peterson Ln, Suite B, Fort McMurray, AB T9K 0B1 | 2024-08-24 |
| Enormous Commerce Inc. | 125-104 Loutit Road, Fort McMurray, AB T9K 0A2 | 2022-04-20 |
| Derive Solutions Inc. | 312-290 Plamondon Drive, Fort McMurray, AB T9K 0A5 | 2022-06-23 |
| Soubaneh Alliance Corp. | 118-108 Loutit Road, Fort McMurray, AB T9K 0A2 | 2023-02-03 |
| Molentac Corp. | 108 Loutit Road, Fort McMurray, AB T9K 0A2 | 2023-09-29 |
| WFI- Whittle Family Inc. | 363 Plamondon Drive, Fort McMurray, AB T9K 0A7 | 2018-06-15 |
| Wahkohtowin Sports Circle Foundation | 196 Pliska Crescent, Fort McMurray, AB T9K 0A8 | 2019-08-08 |
| Bodyfix99 Corp. | 318 Plamondon Dr, Fort McMurray, AB T9K 0B2 | 2025-09-26 |
| Find all corporations in the same postal code | ||
Similar Entities
Corporations with similar names
Dataset Information
This dataset includes over one million business and not-for-profit entities incorporated with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development (ISED) Canada. Corporations Canada is Canada's federal corporate regulator, responsible for administering laws regarding the incorporation of Canadian businesses, except for financial intermediaries. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.
Dataset Information
| Subject | Economics and Industry |
| Jurisdiction | Federal |
| Data Provider | Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development (ISED) Canada |
| Source | open.canada.ca |
| Attribution | Contains information licensed under the Open Government Licence - Canada. |
Dataset Details
A corporation is a new legal entity created when incorporating. In Canada, a corporation has the same rights as a person. Any business and not-for-profit operating in Canada can incorporate federally. This dataset includes:
- (1) business corporations created under the Canada Business Corporations Act (CBCA),
- (2) not-for-profit corporations created under the Canada Corporations Act, Part II (CCA II),
- (3) not-for-profit corporations created under the Canada Not-for profit Corporations Act (NFP),
- (4) cooperatives created under the Canada Cooperatives Act (COOP),
- (5) board of trades created under the Boards of Trade Act (BOTA), and
- (6) other corporations regulated by Corporations Canada (e.g., special act corporation).
Information about federal corporations is public information, including a corporation's registered office address, and the names and addresses of its directors, as required by corporate laws that govern federal corporations. This applies even after a corporation has been dissolved, amalgamated or discontinued. Corporate information is made public to help people, like investors, financial institutions and other stakeholders, make timely and informed decisions about corporations, and let people know who is responsible for the corporation. Information and documents filed are not removed from the corporate records even when new information or documents are filed, including documents previously filed, filed for previous years or filed by mistake. Corporate laws require the public disclosure of this information.